icon ifxhome 62 لوریج در فارکس لوریج در فارکس – بهترین اهرم معاملاتی در فارکس چقدر است؟

 

لوریج (Leverage) یا اهرم، یکی از ابزارهای معاملاتی در بروکرهای فارکس است که به معامله گران ارائه شده است. لوریج نوعی سرمایه بصورت قرض/بدهی است که برای باز/بستن پوزیشن با حجم بیشتر، در اختیار معامله گر قرار می گیرد.

این ابزار معاملاتی، جهت چند برابر کردن قدرت خرید یا فروش در معاملات فارکس بکار می رود. مشابه کاری که بسیاری از شرکت های بزرگ، با انتشار سهام و بجای افزایش سرمایه [برای بهبود ارزش سهامداران] استفاده می کنند.

لوریج در فارکس، مناسب معامله گرانی که برای ترید حجم های بزرگ، سرمایه کافی را ندارند. به عنوان مثال با سرمایه 250$ و لوریج 1:40، امکان معامله با حجم (40*250$) 10,000 دلار (0.1 لات در جفت ارز EURUSD) را خواهید داشت.

در بسیاری از سایت ها از لوریج در فارکس، با عنوان شمشیر دو لبه (double-edged sword) نیز یاد می شود. هر چقدر میزان سود با کمک اهرم معاملاتی بیشتر باشد، درصد ضرر (کال مارجین) هم افزایش خواهد یافت.

لوریج در فارکس، leverage در فارکس، اهرم معاملاتی در فارکس

در مقاله امروز خانه فارکس من به معرفی لوریج فارکس، نحوه استفاده و مزایا/معایب آن خواهیم پرداخت. میزان اهرم معاملاتی در بروکرهای فارکس، رابطه لوریج و مارجین در معاملات فارکس را نیز بررسی خواهیم کرد.

 

icon ifxhome 58 لوریج در فارکس لوریج در فارکس چیست؟ – Leverage

 

یکی از ابتدایی ترین مفاهیم در بازار فارکس، لوریج یا اهرم معاملاتی است. لوریج در فارکس، نوعی سرمایه بصورت قرض است که از طرف کارگزاری، به معامله گران پرداخت می شود. مزیت استفاده از “Leverage”، باز کردن پوزیشن معاملاتی در حجم (لات) بیشتر است.

لوریج در معاملات فارکس، فرصت کسب سود با سرمایه کم را به معامله گران داده است. برای دریافت لوریج، بسته به نوع بروکر، حساب معاملاتی، نماد و … شرایطی نیز تعیین شده است. بعد از بستن پوزیشن و کسب سود، وجه قرض گرفته شده به بروکر بازگردانده خواهد شد.

در صورت عدم کسب سود (بستن معامله با ضرر)، مسئولیت پرداخت زیان بروکر نیز با معامله گر می باشد. درصدی از لوریج [تحت عنوان مارجین]، جهت ضمانت بازگرداندن وجه به بروکر از معامله گران دریافت خواهد شد.

علاوه بر بازار فارکس، در بروکرهای باینری آپشن و صرافی های ارز دیجیتال نیز، لوریج یا اهرم به معامله گران ارائه می گردد.

 

مزایای بکارگیری لوریج در فارکس چیست؟

 

یکی از بهترین مزیت های دریافت اهرم در معاملات فارکس، افزایش درصد سود معامله گران است. با استفاده از لوریج در معاملات، میزان بهره وری از سرمایه (Capital) نیز افزایش پیدا خواهد کرد. اهمیت بکارگیری معاملات با لوریج، در زمان نوسانات کم در بازار بیشتر قابل درک می باشد.

 

معایب معاملات اهرم دار در فارکس

 

هرچقدر میزان کسب سود در معاملات با لوریج افزایش یابد، احتمال کال مارجین شدن نیز افزایش خواهد یافت. “Leverage” همواره به عنوان یک بدهی برای پرداخت به بروکر، محاسبه می شود.

 

icon ifxhome 02 لوریج در فارکس نحوه استفاده از لوریج در معاملات فارکس

 

برای استفاده از بهترین ابزار معاملاتی در فارکس، لوریج، ابتدا بروکر با شرایط مورد نظر را پیدا کنید. در میان بروکرهای فارکس که به ایرانیان سرویس ارائه کرده اند، کارگزاری فارکس آلپاری و آمارکتس، بیشترین لوریج معاملاتی (تا سقف 1:3000) را پرداخت می کنند.

یکی از نکات مهم برای استفاده از لوریج در فارکس، بستن پوزیشن های باز قبل از تغییر اهرم در معاملات است. تغییر لوریج در حین معامله، در هیچ کارگزاری به مشتریان ارائه نشده است. بسته به قوانین رگوله بروکرها، درصد لوریج برای معامله گران نیز متفاوت می باشد.

به عنوان مثال، به مشتریان بروکر لایت فارکس ساکن اروپا، حداکثر لوریج 1:25 و 1:50 مجاز محسوب می شود. در جدول زیر، حداکثر لوریج در بروکرهای فارکس برای ایرانیان ارائه شده است.

حداکثر لوریج در بروکرهای فارکس
نام کارگزاری حداکثر لوریج در معاملات
بروکر آلپاری 1:3000
بروکر لایت فارکس 1:1000
بروکر آی سی ام بروکرز 1:400
بروکر آمارکتس 1:3000
بروکر ویندزور 1:1000
بروکر فیبوگروپ 1:1000
بروکر ارانته 1:500
بروکر Hycm 1:500
بروکر Ifcm 1:400
پشتیبانی و راهنمای بهترین بروکر
پشتیبانی تلگرام

بعد از انتخاب کارگزاری، حساب معاملاتی را ایجاد کرده و نماد مورد نظر را، با لوریج دریافتی [و بلوکه شدن درصدی از پول به عنوان مارجین] آغاز کنید.

لوریج در آلپاری، تغییر لوریج در آلپاری، مقدار لوریج در آلپاری

لوریج در آلپاری و نحوه تغییر آن

در کابین شخصی آلپاری، امکان تغییر لوریج تا حداکثر 1:3000 برای معامله گران میسر شده است! بیشترین میزان لوریج در فارکس آلپاری، در حساب های ECN و پرو ای سی ان ارائه شده است.

در مقاله زیر، میزان لوریج آلپاری و نحوه تغییر آن بصورت تصویری قابل مشاهده می باشد.

لوریج در آلپاری

اهرم معاملاتی چیست، تغییر لوریج در آمارکتس، معاملات اهرم دار در فارکس

لوریج در آمارکتس چقدر است؟

یکی دیگر از بروکرهای معتبر فارکس با بیشترین لوریج، کارگزاری Amarkets می باشد. بیشترین لوریج آمارکتس در نمادهای فارکس و فلزات، و کمترین در سهام شرکت های بین المللی قابل دریافت می باشد.

در مقاله زیر، نحوه تغییر لوریج آمارکتس و میزان آن در نمادهای معاملاتی بررسی شده است.

لوریج آمارکتس

لوریج در ویندزور، لوریج بروکر ویندزور، لوریج ویندزور

لوریج در ویندزور بروکرز

در جفت ارزهای اصلی ویندزور بروکرز، امکان دریافت لوریج تا حداکثر 1:1000 میسر شده است. اهرم معاملاتی در نفت و گاز، صندوق های ETF، سهام شرکت ها و … از حداقل 1:2 ارائه شده است!

لوریج در فارکس ویندزور بروکرز در تمام دارایی ها، و نحوه تغییر آن در مطلب زیر بصورت تصویری گردآوری شده است.

لوریج در ویندزور

 

چرا لوریج در فارکس اهیمت دارد؟

 

در بسیاری از بازارهای مالی دیگر مانند رمز ارزها نیز، به معامله گران لوریج ارائه شده است. در بازار فارکس با توجه به نوسان بسیار پایین در جفت ارزها، استفاده از لوریج به نسبت بازار ارزهای دیجیتال، اهمیت بیشتری پیدا خواهد کرد.

بدون بکارگیری اهرم معاملاتی در بازار فارکس، سود نهایی معامله گران بصورت کلی کمتر از 0.5% در ماه خواهد بود. به نسبت سرمایه وارد شده به این بازار، این میزان سود اصلا منطقی به نظر نمی رسد. عدم استفاده از لوریج از یک سو، ریسک معاملات زیان ده را نیز کاهش خواهد داد.

به همین دلیل است که افزایش لوریج، سود و ریسک بیشتری را نیز به همراه خواهد داشت. با داشتن دانش کافی و آگاهی از شرایط بازار، تحلیل های تکنیکال، فاندامنتال و … کسب سود و مدیریت سرمایه به راحتی قابل انجام است.

 

لوریج مناسب در فارکس چقدر است؟

 

یکی از سوالات پرتکرار معامله گران، درصد لوریج مناسب فارکس است. بهترین اهرم معاملاتی در فارکس، به عوامل مختلفی بستگی دارد. فاکتورهای تاثیرگذار در انتخاب لوریج مناسب در فارکس:

  • میزان سرمایه اولیه؛
  • مدیریت ریسک؛
  • نوع بروکر و رگوله؛
  • حساب معاملاتی؛
  • و بسته به نوع دارایی متغییر می باشد.

 

icon ifxhome 70 لوریج در فارکس استفاده از لوریج در فارکس آری یا خیر؟ – جمع بندی و نظر نویسنده

 

در مقاله امروز به استفاده از لوریج در فارکس، مزایا و معایب آن اشاره کردیم. بکارگیری “Leverage” در فارکس، ریسک بسیار زیاد از دست دادن کامل سرمایه را به همراه خواهد داشت. حتی درصد ضرر، از سرمایه اولیه نیز بیشتر خواهد بود.

در برخی از بروکرها، محافظت از منفی شدن سرمایه (NBP) نیز ارائه شده است. مهمترین نکته در استفاده از لوریج در فارکس یا سایر بازارها، مدیریت ریسک و افزایش سطح آگاهی در معاملات است. هرچقدر میزان سود در معاملات اهرم دار افزایش یابد، خطر کال مارجین شدن نیز افزایش خواهد یافت.

برای دریافت مشاوره با متخصصان حرفه ای خانه فارکس من [مطالب آموزشی و تحلیلی]، از طریق پشتیبانی تلگرام یا گفتگوی زنده در سایت اقدام نمایید.

سوالات متداول

🔹لوریج در بروکرهای فارکس، یکی از ابزارهای معاملاتی رایگان برای افزایش سرمایه در معاملات می باشد. با استفاده از لوریج (Leverage)، با حداقل سرمایه، باز/بستن پوزیشن در لات های بزرگتر برای مشتریان امکان پذیر خواهد بود.

🔹میزان لوریج در متاتریدر، به نوع کارگزاری بستگی دارد. اهرم معاملاتی بسته به بروکر، نوع حساب و نماد معاملاتی متغییر است.

فهرست مطالب
مطالب مرتبط
💰بروکر سی تریدر چیست؟ - لیست کارگزاری های سی تریدر در ایران 📲
💯خالق شاخص داوجونز کیست؟ (DowJones) - [نکات مهم + نحوه عملکرد این شاخص]📊
🔥 معرفی استراتژی اسکالپ پرایس اکشن 5 دقیقه ای - سیستم Hama فارکس - (IFX-ST131) 💰
🌐 بررسی بروکر اف ایکس گلوری (Fxglory) - آیا FXGlory معتبر است؟ ⭐️
مطالب جدید
💰بروکر سی تریدر چیست؟ - لیست کارگزاری های سی تریدر در ایران 📲
💯خالق شاخص داوجونز کیست؟ (DowJones) - [نکات مهم + نحوه عملکرد این شاخص]📊
🔥 معرفی استراتژی اسکالپ پرایس اکشن 5 دقیقه ای - سیستم Hama فارکس - (IFX-ST131) 💰
🌐 بررسی بروکر اف ایکس گلوری (Fxglory) - آیا FXGlory معتبر است؟ ⭐️
📉 بروکر wingo markets چیست؟ - آموزش بروکر وینگومارکت 💶