icon ifxhome 72 طلا و داوجونز ارتباط نماد طلا و داوجونز در بازار فارکس – دلایل همبستگی شاخص های طلا و داوجونز

 

وقتی صحبت از فعالیت در بازارهای مالی بورس، فارکس، کریپتو و … می شود، هیچ استراتژی قطعی و 100% موفقی وجود ندارد! در واقع بازارهای مالی آنلاین پر از نوسانات بوده و موفقیت در معاملات، مستلزم استفاده از ابزارهای کاربردی ترید [اندیکاتورها، چارت های قیمتی، ابزارهای تحلیلی و …] است.

یکی از این ابزارها همبستگی طلا و داوجونز است. نماد طلا در فارکس که با شاخص “XAUUSD” شناخته می شود، چه ارتباطی با شاخص داوجونز در فارکس دارد [DowJones/Dow]؟ ارتباط با ارزش ترین نمادهای معاملاتی فارکس، اطلاعات مهمی را در اختیار معامله گران قرار می دهد.

رابطه طلا و داوجونز، همبستگی طلا و داوجونز، رابطه داوجونز و طلا

این شاخص در پیش بینی روند دارایی های مهمی همچون سهام، دلار [$]، ارز دیجیتال و … کمک شایانی دارد. در مقاله امروز خانه فارکس من، به بررسی «همبستگی طلا و داوجونز» و ارتباط آن در معاملات بازار فارکس، خواهیم پرداخت.

 

icon ifxhome 64 طلا و داوجونز همبستگی طلا و داوجونز در چیست؟ – معرفی نماد طلا و داوجونز

 

شاخص داو جونز (Dow Jones یکی از محبوب و قدیمی ترین شاخص های بازار فارکس است. از سوی دیگر نماد طلا (XAU) در بازار فارکس، یکی از پر معامله ترین دارایی های جهان است که به طور گسترده، توسط معامله گران خرید/فروش می شود.

جالب است بدانید این دو نماد مهم، از همبستگی بالایی برخوردار بوده و بیشتر معامله گران برای پیش بینی روند نماد داوجونز و طلا، از نسبت این دو به یکدیگر استفاده می کنند. چطور چنین چیزی ممکن است؟

همبستگی طلا و داوجونز، نشان دهنده زمان سرمایه گذاری در فلز با ارزش طلا است. این رابطه همچنین زمان کسب سود از نوسانات نماد داوجونز را، مشخص می کند. برای درک عمیق تر این موضوع، ابتدا نماد طلا و در ادامه شاخص داوجونز را، معرفی خواهیم کرد.

 

آشنایی با نماد داوجونز در بازار فارکس (Dow Jones)

 

داوجونز که با نماد اختصاری (DJI) نشان داده می شود، یکی از قدیمی ترین شاخص های بازار از سال 1896 است. این شاخص عملکرد 30 کمپانی بزرگ و مهم ایالات متحده آمریکا را بررسی کرده، و وضعیت کلی این شرکت ها را نشان می دهد.

عملکرد این 30 شرکت تاثیر بسزایی در چگونگی روند بازار فارکس دارد، از این رو اهمیت معاملات این شاخص معتبر را می توان درک کرد. از برخی شرکت های مهمی که در نماد داوجونز مورد بررسی قرار می گیرند می توان به اپل (Apple)، نایک (Nike)، کوکاکولا (Coca Cola)، سیسکو (Cisco) و … اشاره کرد.

شاخص داوجونز عملکرد این 30 شرکت را، در قالب یک میانگین (DJIA) در اختیار معامله گران قرار می دهد.

نماد داوجونز در فارکس، شاخص us30، معامله داوجونز در فارکس

بررسی کامل شاخص داوجونز در فارکس

در مقاله آماده شده در این بخش، به معرفی کامل شاخص داوجونز، شرکت های تشکیل شده و عوامل موثر بر قیمت آن پرداخته ایم.

شاخص داوجونز در فارکس

 

نماد طلا در بازار فارکس (XAU)

 

خرید و فروش طلا در بازار جهانی و همچنین اقتصاد، نقش مهمی را ایفا می کند. طلا به عنوان یکی از گران ترین فلزات با ارزش، از زمان های قدیم شناخته می شود. طلا (XAU) در بازار فارکس نیز یک نماد معاملاتی پر طرفدار است که سود کلانی را، برای معامله گران خود به ارمغان می آورد.

در واقع ترید این نماد معاملاتی، به عوامل و ابزارهای تحلیلی بسیاری بستگی دارد. یکی از این عوامل تاثیر گذار را، می توان “همبستگی طلا و داوجونز” دانست.

طلا یکی از سود آورترین نمادهای معاملاتی فارکس است که از طریق قراردادهای “CFD”، اسپات/نقدی و آتی/Futures معامله می شود. از آنجا که طلا از ثبات بیشتری نسبت به سایر دارایی ها برخوردار است، معاملات و سرمایه گذاری در این نماد طرفداران زیادی را دارد.

نماد طلا در فارکس، معاملات طلا در فارکس، بهترین بروکر ترید طلا در فارکس

شرایط معاملات نماد طلا در فارکس

در مقاله زیر بصورت کامل، شرایط معاملات نماد طلا فارکس را معرفی کرده ایم. عوامل مهم و تاثیرگذار بر “XAU”، بروکرهای طلا و … در این مطلب ارائه شده است.

ترید طلا در فارکس

 

icon ifxhome 61 طلا و داوجونز همبستگی طلا و داوجونز چگونه است؟!

 

بصورت کلی «همبستگی طلا و داوجونز» به این شکل است که هر زمان این نسبت در حالت نزولی قرار بگیرد، یعنی طلا دارایی ارزشمند تری نسبت به خرید شاخص سهامی داوجونز است. در مقابل، اگر این شاخص در روند صعودی قرار گرفت، یعنی احتمالا سرمایه گذاری بر روی نماد داوجونز بهتر از طلا است.

البته این نسبت 100% نبوده و هیچ استراتژی دیگری نیز، در بازارهای مالی کاملا دقیق عمل نمی کند! اما این شاخص، می تواند کمک زیادی به تحلیل نماد طلا و داوجونز کند.

به بیان ساده تر، رابطه طلا و داوجونز در 90% مواقع، در مقابل یکدیگر قرار دارد! بدین معنا که این دو بازار، رابطه منفی با یکدیگر داشته و زمانی که یکی از آن ها در اوج قرار می گیرد، دیگری رو به روند نزولی خواهد رفت.

به عنوان مثال تصور کنید نسبت داوجونز به طلا 10$ است، و شما تمایل به خرید سهام داوجونز را دارید؛ در این صورت به 10 اونس طلا نیاز خواهید داشت.

“اگر نسبت طلا و داوجونز در کانال صعودی قرار داشت، بدان معنا است که قیمت سهام صعودی بوده و سرمایه گذاری مطمئن تری نسبت به طلا در نظر گرفته می شود. در مقابل، اگر نسبت طلا و داوجونز در کانال نزولی قرار داشت، بدان معنا است که نرخ طلا بیشتر از سهام احتساب می شود.”

 

نکات مهم در همبستگی طلا و داوجونز در معاملات

 

برای افزایش سود آوری در معاملات با کمک همبستگی طلا و داوجونز، رعایت برخی از نکات الزامی است.

  • نسبت طلا و داوجونز همیشه دقیق عمل نکرده و بسته به شرایط، ممکن است طبق برنامه پیش نرود؛
  • همیشه از تحلیل تکنیکال/فاندامنتال، در کنار بررسی نسبت طلا و داوجونز کمک بگیرید؛
  • استراتژی را بر طبق اهداف سرمایه گذاری پیش ببرید، نه صرفا طبق چیزی که نسبت طلا و داوجونز نشان می دهد؛
  • حتما قبل از ثبت سفارش در بازارهای مالی، تحقیقات گسترده ای نسبت به روند آن انجام داده و تمامی عوامل تاثیر گذار، بر روی نماد طلا و شاخص داوجونز را در نظر بگیرید.

 

icon ifxhome 53 طلا و داوجونز جمع بندی و نظر نویسنده درباره رابطه طلا و داوجونز در فارکس

 

در بازارهای مالی، ارتباط مستقیم/غیر مستقیم بین برخی از دارایی ها برقرار است. یکی از شاخص های کاربردی در معاملات، ارتباط و نسبت طلا و داوجونز است. بر پایه تحلیل روند قیمتی طلا، پیش بینی شاخص داوجونز نیز بدست می آید.

البته چیدن استراتژی معاملاتی، نحوه سفارش، حجم، زمان و موارد دیگر نیز در همبستگی طلا و داوجونز نقش دارند. اگر سهام شاخص داوجونز در بازار نزولی باشد، بازار طلا برای سرمایه گذاری جذاب تر خواهد شد. عکس این موضوع نیز، صادق است.

برای افزایش موفقیت (وین ریت در معاملات)، مدیریت ریسک، تحلیل [تکنیکال/فاندامنتال] و یک استراتژی مدون، الزامی است. برای دریافت راهنمایی و مشاوره، از طریق پشتیبانی تلگرام با کارشناسان خانه فارکس من در ارتباط باشید.

سوالات متداول

🔹هر زمان که نسبت نماد طلا و داوجونز در روند نزولی قرار داشت، بدان معنا است که طلا دارایی گران تری نسبت به سهام است. در مقابل اگر این نماد در روند صعودی قرار گرفت، نشان از افزایش ارزش آن در برابر طلا خواهد بود.

🔹همبستگی طلا و داوجونز، نشان می دهد چه زمان باید بر روی طلا و چه زمان بر روی نماد داو جونز سرمایه گذاری کنیم؛ چراکه روند این دو نماد در جهت مخالف یکدیگر است.

درج نظر

فهرست مطالب
مطالب جدید
🎯بروکر ای پلنت چیست؟ - معرفی کامل بروکر Eplanet Markets در ایران💎
✏️بروکر فارکس در کانادا - معرفی لیست بهترین بروکرهای فارکس کانادا🔑
👑بررسی بروکر سی ام اس پرایم (CMS Prime) - بروکر CMS Prime چیست؟!🎯
🟢بررسی کامل بروکر سی ام سی (CMC Markets) - بروکر cmc markets چیست؟!💡
📊معرفی بخش خبر فارکس فکتوری - خبرهای فارکس فکتوری فارسی📆