icon ifxhome 69 طلا در فارکس نماد طلا در فارکس – رابطه طلا و دلار در فارکس

 

طلا به عنوان یکی از فلزات با ارزش، در بروکرهای فارکس معامله/ترید می شود. نماد طلا در بازار فارکس، بر پایه دلار امریکا (USD)، یورو (EUR)، دلار استرالیا (AUD) و … در دسترس معامله گران و سرمایه گذاران قرار گرفته است.

نماد طلا فارکس (XAU)، از ترکیب “AU” [عنصر طلا در جدول مندلیف] و “X” [مخفف شاخص/index] تشکیل شده است. بسته به نوع کارگزاری، معاملات طلا فارکس متفاوت می باشد. با در نظر گرفتن رشد نقدینگی، تورم، قیمت نفت و … سرمایه گذاری از طریق طلا، به یکی از بهترین روش های حفظ دارایی تبدیل شده است.

تا قبل از سال 1971، دلار امریکا به عنوان پشتوانه ذخایر طلا در این کشور شناخته می شد. رابطه طلا و دلار در فارکس و بازارهای مالی، بصورت عکس بوده و با افزایش قدرت دلار امریکا، ارزش طلا کاهش پیدا می کند.

نماد طلا در فارکس، معاملات طلا در فارکس، بهترین بروکر ترید طلا در فارکس

در گذشته معاملات طلا بیشتر بصورت فیزیکی (خرید/فروش شمش و سکه)، انجام می گرفت. با عرضه این فلز با ارزش در بازار فارکس، معاملات آتی، قراردادهای “CFD”، نقدی (Spot)، صندوق های “ETF” و … نیز به ترید طلا اضافه گردید.

امروز در خانه فارکس من، به بررسی معاملات طلا در فارکس خواهیم پرداخت. نکات مهم برای تریدر طلا شامل نحوه انجام و زمان آن را، معرفی خواهیم کرد.

 

نماد شاخص طلا در فارکس چیست؟

 

در بازار فارکس، طلا در دسته بندی فلزات با ارزش (Precious Metal) یا کالاها (Commodities) ارائه شده است. طلا (Gold) با نماد XAU و بر پایه دلار امریکا یا یورو، معامله می شود. البته این شاخص بر پایه ین ژاپن (JPY)، دلار کانادا (CAD)، پوند انگلستان (GBP)، دلار استرالیا (AUD)، دلار هنگ کنگ (HKD)، فرانک سوییس (CHF) و … نیز معامله می شود.

 

icon ifxhome 68 طلا در فارکس آموزش ترید طلا در فارکس

 

در بازار فارکس، ترید طلا بسته به نوع بروکر و قرارداد متفاوت می باشد. امکان خرید/فروش این فلز در قالب صندوق های سرمایه گذاری، معاملاتی آتی (Futures)، نقدی و … میسر شده است. طلا همیشه به عنوان پوششی در برابر بحران های مالی، معامله می شود.

با همه گیری بیماری کرونا، قیمت طلا در برابر سایر دارایی ها (جفت ارزهای فارکس، شاخص بازارهای بورس و …) افزایش چشمگیری پیدا کرد. برای ترید طلا در بازار فارکس:

 • انتخاب بازار مورد نظر؛
 • انتخاب حساب معاملاتی و بروکر؛
 • یافتن عوامل تعیین کننده قیمت طلا؛
 • و استراتژی طلا در فارکس اهمیت دارند.

 

نحوه انتخاب بازار برای معامله طلا

 

معاملات طلا در بازار فارکس (بسته به نوع مارکت)، مزایا و معایبی دارد. در این بخش، به معرفی هر یک از روش های ترید طلا خواهیم پرداخت.

 

معاملات در صندوق های سرمایه گذاری طلا (ETF)

 

در صندوق های ای تی اف، طلا به عنوان دارایی و ذخیره اصلی برای سرمایه گذاری می باشد. یکی از مزایای معاملات در صندوق های “ETF” طلا، سرمایه گذاری مستقیم و ارائه آن در بازارهای بورس [نیویورک، لندن، ژاپن و …] است.

از مزایای معاملات طلا در این صندوق ها می توان به هزینه تراکنش کمتر، قابلیت نقد شوندگی، تنوع سبد سرمایه گذاری، نداشتن مالیات و دسترسی دائمی اشاره کرد. معایب سرمایه گذاری طلا در صندوق های “ETF”:

 1. انتخاب محدود
 2. سود پایین
 3. نداشتن کنترل کامل
 4. و ریسک این صندوق ها اشاره کرد.

 

معاملات طلا در قراردادهای مابه التفاوت (CFD)

 

در قراردادهای “CFD”، معاملات طلا در فارکس بدون مالکیت آن (بصورت فیزیکی) انجام می شود. کسب سود/ضرر در صورت تغییر قیمت نماد طلا در بازار فارکس، اتفاق می افتد. این روش از معاملات، در بیشتر بروکرهای فارکس به معامله گران ارائه شده است. مزایا و معایب این روش، مشابه با صندوق های “ETF” می باشد.

 

معاملات آتی طلا (Futures)

 

همانطور که از نامش پیداست معاملات طلا در این روش، بر مبنای قیمت آتی این کالا تعیین و انجام می شود. تفاوت معامله فیوچرز طلا با قراردادهای “CFD”، در زمان انقضاء و قیمت معین می باشد. مزایای معاملات آتی طلا در فارکس:

 • زمان مشخص؛
 • انتخاب اهرم برای کسب سود بیشتر؛
 • قیمت نزدیک به معاملات نقدی؛
 • و قابلیت هجینگ برای پوشش ریسک می باشد.

از معایب معاملات فیوچرز طلا در فارکس می توان به زمان محدود قرارداد، نقدینگی کمتر، هزینه های جانبی بیشتر (سواپ طلا در فارکس) می باشد.

نماد طلا در فیوچرز، معاملات آتی طلا در فارکس، معاملات فیوچرز طلا در فارکس
معاملات فیوچرز طلا

تفاوت معامله فیوچرز نماد طلا با نقدی، در چیست؟ آیا خرید آتی طلا، با سود همراه است؟ چه نکاتی برای ترید طلا فیوچرز، اهمیت دارد؟ در مقاله زیر، پاسخ تمام سوالات فوق به تفکیک ارائه شده است.

نماد طلا در فیوچرز

 

سهام معادن استخراج طلا

 

یکی دیگر از روش های ترید طلا در فارکس، خرید سهام شرکت های معدنی در این حوزه است. با بالا رفتن ارزش این فلز، سهام شرکت های استخراج کننده افزایش خواهد یافت. از مزایای معامله طلا از طریق سهام معادن می توان به افزایش ارزش، سود سهام، پوشش زیاد ریسک و بحران، تنوع زیاد، تاثیرگذاری سایر بازارها (سهام، شاخص و …) را نام برد.

 

انتخاب بروکر و حساب معاملاتی

 

بعد از انتخاب نوع ترید طلا فارکس، نوبت تعیین بروکر است. بسیاری از کارگزاری های فارکس معتبر در ایران، فلز با ارزش طلا را در لیست دارایی های خود ارائه کرده اند. بسته به شرایط حساب، حداقل واریز، حداقل اسپرد، کمیسیون، نرخ سواپ و … شرایط معاملاتی طلا نیز متفاوت می باشد.

در جدول زیر، بهترین بروکر طلا در ایران را معرفی خواهیم کرد.

بهترین بروکر برای معاملات طلا در فارکس
نام بروکر بهترین حساب برای ترید طلا
بروکر لایت فارکس حساب ECN
بروکر آی سی ام بروکرز حساب پرایم
بروکر آلپاری حساب Pro ECN MT4 و حساب ECN MT5
بروکر ویندزور حساب زیرو
بروکر آمارکتس حساب ECN
راهنمای انتخاب بهترین بروکر برای ترید طلا پشتیبانی تلگرام

 

عوامل و شاخص های تاثیرگذار بر طلا چیست؟

 

در روند قیمت اونس جهانی طلا، عوامل یا شاخص های زیادی تاثیرگذار هستند. به صورت خلاصه، شاخص های طلا:

 • قیمت طلا؛
 • سرمایه گذاری در طلا؛
 • میانگین رشد سالانه قیمت؛
 • مصرف در صنعت و … به حساب می آیند.

شاخص های طلا، شاخص های مهم طلا، شاخص های تاثیرگذار بر طلا

برای مطالعه دقیق شاخص های مهم طلا، روی لینک زیر کلیک کنید.

شاخص های تاثیرگذار بر طلا

ساعت کاری طلا در فارکس، ساعت معامله طلا در فارکس، ساعات معامله طلا در فارکس

ساعت معامله طلا در فارکس

بهترین زمان برای ترید (معامله) طلا در بازار فارکس، چه ساعتی است؟ آیا زمان باز شدن بازار و همپوشانی سشن ها، تاثیری بر معاملات طلا فارکس دارد.

در مقاله زیر، به بررسی دقیق ساعات معامله طلا در فارکس پرداخته ایم.

ساعت کار طلا فارکس

 

icon ifxhome 35 طلا در فارکس معاملات طلا در فارکس آری یا خیر؟ – جمع بندی و نظر کارشناس

 

در مقاله امروز خانه فارکس من به معرفی نماد طلا در بازار فارکس، نحوه ترید، بهترین بروکر طلا و … پرداخته ایم. طلا یکی از با ارزش ترین فلزات برای سرمایه گذاری، به حساب می آید. امکان خرید/فروش، نگهداری و معامله این کالای با ارزش برای سرمایه گذاران میسر شده است.

عوامل زیادی در قیمت طلا در فارکس، اثرگذار هستند. ذخیره بانک های مرکزی، وضعیت صنعت طلا و جواهر در دنیا، عرضه و تقاضا، سیاست های پولی و … قیمت طلا را در بازار فارکس تعیین می کنند. بهترین روش ترید طلا فارکس، استفاده از استراتژی های مختلف (خرید و نگهداری، معامله روزانه، آپشن، صندوق های ETF و …) می باشد.

طلا مانند هر بازار مالی دیگر، دارای ریسک از دست دادن سرمایه است. کسب سود در معامله طلا، در زمان های کوتاه امکان پذیر نیست. اگر به دنبال سرمایه گذاری بلند مدت هستید، طلا یکی از گزینه های مناسب برای معامله گران در فارکس است.

قبل از شروع معاملات و برای انتخاب بهترین بروکر طلا، با مشاورین و کارشناسان حرفه ای Ifxhome از طریق پشتیبانی تلگرام یا چت آنلاین، در ارتباط باشید.

سوالات متداول

🔹در بازار فارکس طلا با نماد XAUUSD و بر پایه دلار امریکا، شناخته می شود. این فلز با ارزش بر پایه ارزهای دیگر مانند یورو، دلار کانادا، دلار استرالیا و … نیز در بروکرهای فارکس ارائه شده است.

🔹نماد اونس طلا در تریدینگ ویو، “CFDS ON GOLD” نمایش داده شده است.

درج نظر

فهرست مطالب
مطالب مرتبط
معرفی بروکر یونیکورن (Unicorn) - کارگزاری یونیکورن فارکس چیست؟ 🔍
💯 معرفی استراتژی ارز دیجیتال ۱۵ دقیقه ای- تکنیک Smart تریدینگ - (IFX-ST135) ⚡️
💰 معرفی استراتژی اسکالپ وین ریت بالا در 15 دقیقه - تکنیک Bullseye با فرکانس بالا - (IFX-ST134) 🔥
💹 معرفی استراتژی اسکالپ با ایچیموکو در 15 دقیقه - (IFX-ST133) 📊
مطالب جدید
معرفی بروکر یونیکورن (Unicorn) - کارگزاری یونیکورن فارکس چیست؟ 🔍
💯 معرفی استراتژی ارز دیجیتال ۱۵ دقیقه ای- تکنیک Smart تریدینگ - (IFX-ST135) ⚡️
💰 معرفی استراتژی اسکالپ وین ریت بالا در 15 دقیقه - تکنیک Bullseye با فرکانس بالا - (IFX-ST134) 🔥
💹 معرفی استراتژی اسکالپ با ایچیموکو در 15 دقیقه - (IFX-ST133) 📊
💯 معرفی استراتژی اسکالپ بولینگر باند 5 دقیقه ای فارکس - (IFX-ST132) ⭐️