ساعت کار نزدک در فارکس چند است؟ زمان معاملات نزدک به وقت جهانی

بورس نزدک (NASDAQ) بعد از بورس نیویورک، به عنوان دومین بازار بزرگ کشور آمریکا شناخته می ‌شود. بازار نزدک از سال 1971 [توسط مرجع تنظیم مقررات صنعت مالی آمریکا “FINERA”] تاسیس شده و در حال حاضر، بزرگترین شرکت‌ های جهان [از جمله اپل یا آمازون] سهام خود را در “Nasdaq” عرضه داشته‌ اند.

بورس نزدک در خیابان وال استریت آمریکا قرار گرفته و هر روز کاری با صدای زنگ وال استریت، داد و ستد هزاران سهام دار در این بازار بورس آغاز می‌ شود. همچنین معامله ‌گران می ‌توانند شاخص نزدک در فارکس را ترید کرده و بر روی آن معامله کنند.

شاخص نزدک و داوجونز را، می توان به عنوان قدیمی ترین شاخص های بورس امریکا معرفی کرد. ترید شاخص ها در ایران نیز، طرفداران بسیاری زیادی دارد.

بورس نزدک در ساعات اداری به وقت آمریکا، یعنی از ساعت 09:30 صبح تا ساعت 16:00 بعد از ظهر به فعالیت خود ادامه می‌ دهد. در طول این ساعات تریدرها برای انجام معامله بر روی سهام شرکت‌ های مختلف پذیرفته شده در نزدک اقدام می کنند. البته شرایط ساعت کاری نزدک در فارکس، متفاوت است.

البته برخلاف ساعت کاری نزدک که محدود به 5-6 ساعت در طول روز است، بازار فارکس یک بازار 24 ساعته بوده و به جز ایام تعطیل و آخر هفته، در تمام ساعات شبانه روز امکان معاملات میسر شده است.

در بازار فارکس، بیشترین حجم معاملات بر روی شاخص نزدک در ساعاتی است که این بورس، باز بوده و فعالیت سهامداران در آن انجام می ‌پذیرد. اهمیت ساعات کاری نزدک در فارکس برای تعیین استراتژی معاملاتی و شناسایی بیشترین حجم، در این بخش نمود پیدا می کند.

ساعت کاری نزدک، ساعت بازار نزدک، ساعات کاری نزدک در فارکس

در این مقاله از خانه فارکس من، به بررسی ساعت کار بازار نزدک در فارکس می پردازیم.

 

ساعت کار نزدک به وقت ایران چند است؟

در میان تریدرهای ایرانی، معاملات شاخص های بازار بورس نیز طرفداران زیادی را دارد. ساعت کاری نزدک [همانطور که پیش تر اشاره شد]، از ساعت 09:30 صبح تا 16:00 بعد از ظهر به وقت آمریکا است. این زمان به وقت ایران، برابر ساعت 16:00 بعد از ظهر تا 00:30 دقیقه بامداد را شامل می شود.

البته ساعت کار بازار نزدک، تفاوت‌ هایی با ساعت کاری بورس نیویورک دارد. معامله گران ایرانی برای ترید بر روی شاخص نزدک، در ساعت کاری این بازار [از طریق بروکرهای مختلفی که امکان ترید بر روی این شاخص را فراهم کرده‌ اند]، اقدام می کنند.

 

نزدک چیست؟ – آشنایی با بورس نزدک و جایگاه آن در معاملات فارکس

در کنار بررسی ساعات کاری نزدک در فارکس، لازم است تا نیم نگاهی به شرایط خود این بازار سهام هم داشته باشیم. بورس نزدک به عنوان اولین بازار سهام الکترونیکی جهان، فعالیت خود را از سال 1971 در میدان تایمز نیویورک آغاز کرده و بیش از 3000 شرکت مختلف، در حال حاضر سهام خود را در این بازار عرضه داشته‌ اند.

ساعت کاری نزدک، ساعت بازار نزدک، ساعات کاری نزدک در فارکس
ساعت کاری نزدک در فارکس – بررسی شاخص Nasdaq

شرکت‌ های تازه وارد هم معمولا سهام خود را، در بورس نزدک ارائه کرده و امکان خرید/فروش سهام برای معامله گران میسر می شود. بورس نزدک، بیشترین حجم معاملات سهام در جهان را به خود اختصاص داده و از این بابت رکورددار است.

شاخص بورس نزدک، معیاری از شرایط کلی بازار بورس نزدک است. این شاخص که در طول سال‌ های گذشته دائماً در حال رشد است، نشان از پویایی این بازار و سهم ‌های تعریف شده در آن دارد.

 

آشنایی با نزدک 100

نزدک 100 (Nasdaq100)، نشان دهنده شاخص تغییرات 100 شرکت برتر غیر مالی آمریکا است. انواع شرکت‌ های خرده فروشی، تکنولوژی، حتی بهداشتی و درمانی نیز در این شاخص تعریف شده و روند آنها، بر روی روند نزدک 100 تاثیر خواهد داشت.

نکته بسیار مهمی درباره شاخص “Nq100″، این است که اگر شرکتی بتواند چند سال به عنوان یک کمپانی تاثیرگذار در این شاخص حضور داشته باشد، نشان از کیفیت بسیار بالای آن خواهد بود. شاخص نزدک 100، نشان دهنده شرایط کلی اقتصاد ایالات متحده آمریکا بوده و از آن، برای بررسی شرایط اقتصادی آمریکا نیز استفاده می ‌شود.

 

آشنایی با نزدک کامپوزیت

در ساعت کاری نزدک، شاخص دیگری نیز برای این بازار محاسبه و بعد از بسته شدن [بازار] اعلام می ‌شود. این شاخص، با نام «نزدک کامپوزیت» (NASDAQ Composite) شناخته می‌ شود. نزدک کامپوزیت، نشان دهنده متوسطی از شرایط کل شرکت ‌های داخلی و خارجی پذیرفته شده، در بازار بورس نزدک است.

برخلاف نزدک 100 که تنها معرف ویژگی ‌ها و شرایط 100 شرکت برتر غیرمالی داخلی آمریکا است، نزدک کامپوزیت شرایط کلی این بازار را نشان می‌ دهد.

برای محاسبه شاخص نزدک کامپوزیت، معمولاً بر اساس وزن هر شرکت اقدام می ‌شود. به این معنا که شرکت‌ های خیلی بزرگ، تاثیر بیشتری در این شاخص داشته و شرکت‌ های کوچکتر، تاثیر کمتری را بر روی شاخص نزدک کامپوزیت می‌ گذارند.

 

بهترین زمان برای ورود به معاملات نماد نزدک – جمع بندی و نظر نویسنده

ترید بر روی شاخص نزدک، برای بسیار از معامله گران جذاب است. بهترین زمان برای ورود به معاملات این نماد، همراه با باز شدن بازار بورس نزدک خواهد بود.

از ساعت 18:00 بعد از ظهر به وقت تهران [باز شدن این بازار]، حجم معاملات به حداکثر رسیده و ترید در این ساعت، بیشترین سوددهی را خواهد داشت. البته نکته مهم اینجاست که استراتژی‌ های به کار گرفته شده برای تحلیل و ترید شاخص نزدک، متعاقباً شرایط خاص خود را داشته و با استراتژی ‌های معمولی، متفاوت خواهد بود.

در این مقاله، ساعات کار نزدک در فارکس و نکات لازم درباره ترید بر روی این شاخص را معرفی کرده ایم. در انتها بایستی یادآور شویم که تحلیل و ترید شاخص نزدک، چالش ‌های زیادی دارد. تا زمانی که به تجربه کافی و تسلط بالا در معاملات بازار فارکس نرسیده‌ اید، انتخاب این شاخص برای ترید بسیار دشوار خواهد بود.

در یک مقاله جداگانه، به بررسی ساعت کاری شاخص داوجونز در بورس امریکا پرداخته ایم. شباهت های زیادی در باز/بسته شدن زمان معاملات این شاخص ها، در بازار بورس امریکا وجود دارد. در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر، از طریق پشتیبانی تلگرام با کارشناسان در ارتباط باشید.

سوالات متداول

🔹ساعت کاری نزدک به وقت محلی از ساعت 09:30 صبح تا 16:00 بعد از ظهر خواهد بود.

🔹ساعت کاری نزدک به وقت تهران از ساعت 18:00 بعد از ظهر تا ساعت 00:30 بامداد خواهد بود.

درج نظر