icon ifxhome 68 اسپرد در متاتریدر نحوه نمایش اسپرد در متاتریدر – اندیکاتور نمایش اسپرد در متاتریدر 4 و 5

 

در دنیای پویای معاملات فارکس کوچک ترین عناصر، تأثیری سرنوشت ساز بر روی معاملات دارند. یکی از شناخته شده ترین سکوهای معاملاتی، پلتفرم متاتریدر است. “نمایش اسپرد در متاتریدر” یک ویژگی مهم برای محاسبه شرایط معاملاتی و تحلیل آن، به حساب آید.

اسپرد (تفاوت نرخ خرید و فروش نماد معاملاتی)، مانند شمشیر دولبه ای عمل می کند. در صورت عدم آگاهی از این هزینه [اسپرد زیاد یک نماد]، در چشم به هم زدن تمام سود بدست آمده تبدیل به خاکستر خواهد شد!

اسپرد در متاتریدر، اسپرد در متاتریدر چیست، نمایش اسپرد در متاتریدر 4

در مقاله امروز خانه فارکس من، نحوه مشاهده/نمایش اسپرد در متاتریدر را بررسی خواهیم کرد. همچنین چگونگی استفاده از اندیکاتور اسپرد در متاتریدر را، برای نتیجه گیری دقیق و آگاهانه در معاملات [به ویژه در لحظات استراتژیک]، مرور می کنیم.

 

معرفی و نحوه نمایش اسپرد در متاتریدر

 

اسپرد (Spread) در فارکس، تفاوت بین قیمت پیشنهادی فروش (Ask) و قیمت پیشنهاد خرید (Bid) است. به زبان ساده تر، اسپرد تفاوت بین قیمت فروشنده [نرخی که بروکر حاضر است دارایی اش را به آن قیمت بفروشد] و قیمتی که خریدار [معامله گر] می پردازد، اطلاق می شود.

اگر یک کارگزار (بروکر) هستید، اسپرد سود شما خواهد بود؛ چرا که هزینه اسپرد را از مشتری دریافت خواهید کرد. در مقابل، اگر یک معامله گر هستید، اسپرد یک هزینه برایتان محسوب می شود؛ هزینه ای که برای اجرای یک معامله، به کارگزار می پردازید.

برای مثال فرض کنید جفت ارز (EUR/USD) در حال حاضر دارای Ask = 1.12660 و Bid = 1.12646 است؛ در این حالت، اسپرد برابر با 0.00014 است که به 14 نقطه یا به عبارت دیگر، 1.4 پیپ تبدیل می شود.

اگر بلافاصله پس از خرید این جفت ارز بخواهید آن را بفروشید؛ با قیمت 1.12660 خرید کرده و با قیمت 1.12646 آن را خواهید فروخت. در این صورت 1.4 پیپ، ضرر کرده اید! این مقدار، هزینه ای است که به بروکرها پرداخت می کنید.

در ادامه بررسی میکنیم که متاتریدر، چگونه اسپرد را نمایش می دهد. همچنین چگونه اندیکاتور اسپرد “MQL4TA” در متاتریدر، کار می کند.

پلتفرم متاتریدر (MT4 و MT5) قابلیت نمایش اسپرد برای جفت ارزها و سایر دارایی ها را، در پنل “Market Watch” دارد [که باید به صورت دستی فعال شود]. برای فعال کردن نمایش اسپرد در پنل “Market Watch”، روی سربرگ آن راست کلیک کرده و گزینه ی «اسپرد» را از منو انتخاب نمایید.

نمایش اسپرد در متاتریدر 5، خط اسپرد در متاتریدر، نمایش اسپرد در متاتریدر
فعال سازی اسپرد در متاتریدر 4 و 5

با فعال سازی نمایش اسپرد در متاتریدر، این ارقام بصورت «دهم» پیپ در ستون آخر هر نماد نمایش داده می شود.

نشان دادن اسپرد در متاتریدر، نمایش خط اسپرد در متاتریدر 4، اندیکاتور نمایش اسپرد در متاتریدر 4
نشان دادن اسپرد در متاتریدر

 

icon ifxhome 47 اسپرد در متاتریدر اندیکاتور اسپرد متاتریدر چیست؟!

 

اندیکاتور اسپرد در متاتریدر، یک ابزار تحلیل تکنیکی است که تفاوت بین قیمت خرید (Bid) و قیمت فروش (Ask) نمادها [ارز، سهام، ارزهای دیجیتال و …] را، نشان می دهد.

این اختلاف قیمت به عنوان اسپرد شناخته شده و اندیکاتور فوق، این مقدار را به صورت گرافیکی بر روی نمودار [به منظور دادن یک تصویر ملموس و در یک نگاه]، به معامله گران نمایش می دهد. این ابزار در میان معامله گران فارکس، به دلیل ارائه اطلاعات لحظه ای و دقیق بسیار محبوب است.

 

نحوه نصب اندیکاتور اسپرد در متاتریدر

 

برای نصب اندیکاتور اسپرد در متاتریدر:

 1. فایل آرشیو اندیکاتور را دانلود کنید؛
 2. پوشه داده های MetaTrader را باز کنید (از طریق File→Open Data Folder)؛
 3. پوشه “MQL” را باز کنید؛
 4. تمام فولدر ها را از داخل آرشیو مستقیماً به پوشه MQL کپی کنید؛
 5. MetaTrader را مجدداً راه اندازی کرده یا به منظور به روز رسانی لیست اندیکاتورها، راست کلیک بر روی پنجره فرعی «Navigator» از پلتفرم و انتخاب گزینه «Refresh» را انجام دهید.

این فرآیند برای نصب اندیکاتور برای هردو متاترید 4 و 5، یکسان است.

اسپرد در متاتریدر، اسپرد در متاتریدر چیست، نمایش اسپرد در متاتریدر 4
نمایش اسپرد در متاتریدر (کنار نمادها)

 

تنظیمات اندیکاتور اسپرد در متاتریدر

 

با تنظیم اندیکاتور نمایش اسپرد در متاتریدر 4 یا 5، تحلیل آن در نمودار یا برنامه های معاملاتی را به آسانی انجام دهید.

این تنظیمات ممکن است شامل انتخاب بین اسپردهای ثابت یا متغیر بوده که بسته به استراتژی معاملاتی و شرایط بازار، اهمیت پیدا می کند. همچنین معامله گران می توانند اسپرد را به شکل اعداد در نمودار، مشاهده نمایند. امکان استفاده از نمودارهای مستقل و گرافیکی برای تحلیل بهتر اسپرد، نیز میسر است.

با تنظیم اندیکاتور اسپرد در متاتریدر، از هزینه های معاملاتی مطلع شده و استراتژی های سودآور را بر اساس آن، تعیین نمایید.

 

icon ifxhome 64 اسپرد در متاتریدر مزایا و معایب اندیکاتور اسپرد

 

مزایا

 • شفافیت
 • افزایش نقد شوندگی بازار
 • هزینه های کمتر معاملاتی
 • قابلیت تنظیم
 • قابلیت تحلیل

معایب

 • عدم تشویق به رقابت
 • نبود امکان سفارشی سازی معاملات
 • وجود هزینه های پنهان
 • پیچیدگی
 • نیاز به داده های دقیق

 

icon ifxhome 72 اسپرد در متاتریدر نحوه معامله با اندیکاتور اسپرد در متاتریدر

 

با استفاده از اندیکاتور اسپرد، امکان اندازه گیری اسپرد به دقت فراهم می شود. این موضوع در تصمیم گیری برای ورود به معاملات در زمان های خاص، اهمیت بیشتری پیدا می کند.  برای مثال، در زمان انتشار اخبار مهم و احتمال افزایش اسپرد، می توان با استفاده از اندیکاتور از معامله در آن لحظات خودداری کرد [عدم پرداخت هزینه های بیشتر].

همچنین، این ابزار در معامله گری جفت های ارزی کمتر رایج مانند “CHFJPY” که معمولاً دارای اسپرد های بالاتری هستند، کاربردی است. اتخاذ تصمیمات بهتر در زمان ورود به معاملات، از مزایای اندیکاتور اسپرد در متاتریدر است.

 

چرا از اندیکاتور اسپرد استفاده کنیم؟

 

استفاده از اندیکاتور اسپرد در متاتریدر، به ویژه برای معامله گرانی که به دنبال کسب سود کم از تغییرات اندک قیمتی هستند (مانند معامله گران روزانه یا اسکالپرها)، حائز اهمیت است. اگر در جستجوی حرکات بزرگ بازار و هدف گذاری برای بیش از 300 پیپ هستید، اسپرد که شاید تنها کمتر از 1% از معامله را شامل شود، چندان مهم نخواهد بود.

در این حالت، می توان نادیده گرفتن اندیکاتور اسپرد را توجیه کنید. با این حال، برای معامله گرانی که سود خود را از تغییرات کوچک قیمتی (چند پیپی) به دست می آورند، اسپرد به عنوان هزینه اصلی معاملات تأثیر قابل توجه ای دارد.

به عبارت دیگر، اندیکاتور اسپرد به معامله گران اجازه می دهد تا به طور مداوم از اسپردهای موجود مطلع شوند. با این کار، تصمیمات معاملاتی بهتری گرفته خواهد شد. به ویژه در زمان هایی که اسپردها، بیش از حد بالا هستند.

با داشتن این اطلاعات، معامله گران می توانند معاملات را در زمان هایی که اسپرد پایین تر است انجام دهند. با این کار هزینه ها به حداقل رسیده و توانایی اسکالپرها، افزایش پیدا خواهد کرد.

 

icon ifxhome 66 اسپرد در متاتریدر نمایش اسپرد در متاتریدر و اهمیت آن – جمع بندی و نظر نویسنده

 

نمایش اسپرد در متاتریدر، برای هر معامله گر حرفه ای اهمیت زیادی دارد. در این مقاله، با نگاهی عمیق به فواید این اندیکاتور و تکنیک های استفاده از آن در زمان های کلیدی پرداخته ایم. با مطالعه این مطلب، اکنون مجهز به توانایی تشخیص بهترین فرصت ها برای ورود و خروج از معاملات هستید.

تسلط بر اسپردها، نه تنها محافظت از سرمایه را تضمین می کند بلکه راهی را برای سودآوری پایدار در دنیای متلاطم معاملات ارز، باز خواهد کرد. برای دریافت مشاوره و راهنمایی، از طریق پشتیبانی تلگرام با کارشناسان خانه فارکس من در ارتباط باشید.

سوالات متداول

🔹برای نمایش دادن اسپرد در متاتریدر، از طریق منوی اصلی “Insert” را انتخاب کنید. سپس “Indicators” و “Custom” را انتخاب نموده، و در مرحله آخر اندیکاتور اسپرد را از فهرست به چارت اضافه نمایید.

🔹بله، آگاهی از میزان اسپرد به معامله گران در پیدا کردن نقاط خروج/ورود و تصمیمات معاملات، موثر است.

🔹زمان های انتشار اخبار اقتصادی مهم و نوسانات زیاد بازار؛ زیرا این شرایط معمولاً با افزایش اسپرد ها همراه بوده، و بر سود/زیان معاملات تاثیرگذار است.

🔹خیر، نمایش اسپرد برای تمام معامله گران، چه تازه کار و چه حرفه ای لازم است؛ چرا که اطلاع از اسپرد، به مدیریت ریسک و تصمیم گیری آگاهانه، کمک می کند.

🔹بله، این اندیکاتور برای تمام جفت ارزها کاربرد دارد. اهمیت آن در جفت ارزها با نقدینگی کمتر [و اسپرد بالاتر]، بیشتر است.

نظرات (3)

 • ایا برای نمایش اسپرددر متاتریدر باید گزینه ای را روشن کنیم و یا ست کنیم یا خیر؟

  • خیر، نیازی نیست. در مقاله کامل توضیح داده شده است.

 • ممنون از معرفی این اندیکاتور بسیار پرکاربرد و جذاب

درج نظر

فهرست مطالب
مطالب جدید
🎯بروکر ای پلنت چیست؟ - معرفی کامل بروکر Eplanet Markets در ایران💎
✏️بروکر فارکس در کانادا - معرفی لیست بهترین بروکرهای فارکس کانادا🔑
👑بررسی بروکر سی ام اس پرایم (CMS Prime) - بروکر CMS Prime چیست؟!🎯
🟢بررسی کامل بروکر سی ام سی (CMC Markets) - بروکر cmc markets چیست؟!💡
📊معرفی بخش خبر فارکس فکتوری - خبرهای فارکس فکتوری فارسی📆