icon ifxhome 66 اسپرد در فارکس معنای اسپرد در فارکس – اسپرد فارکس چیست؟

 

در تمام بازارهای مالی در دنیا، اسپرد (Spread) در معاملات وجود دارد. زمانی که قصد خرید تلفن همراه یا لپ تاپ از یک فروشگاه را دارید، قیمتی که فروشنده محصول را اعلام کرده با قیمتی که اقدام به خرید آن کرده، میزان سود یا “Spread” فروشگاه به حساب می آید.

اسپرد در بروکرهای فارکس یا سایر بازارهای مالی، به تفاوت نرخ خرید [جفت ارز، طلا، نفت، کریپتو و سایر دارایی ها] و فروش آن اطلاق می شود. تفاوت نرخ خرید نماد معاملاتی که به اختصار “ASK” ارائه شده، و نرخ فروش دارایی “BID”، اسپرد فارکس نام دارد.

به عنوان مثال اگر نرخ “BID” نماد EURUSD در بازار 1.1291$ و نرخ “ASK” آن 1.1298$ باشد، اسپرد معاملاتی 0.0007 (یا 7 پیپ) است. پیپ که با درصد بر واحد محاسبه می شود، به کوچکترین افزایش قیمت یک نماد معاملاتی گفته می شود. در بیشتر جفت ارزهای فارکس، هر پیپ معادل با یک ده هزارم واحد (0.0001) است.

اسپرد در فارکس چیست،اسپرد در فارکس یعنی چه، اسپرد در فارکس به چه معناست

در مقاله امروز خانه فارکس من، به بررسی اسپرد در فارکس خواهیم پرداخت. روش محاسبه (فرمول)، کمترین میزان آن در بروکرها و نحوه نمایش دادن اسپرد در متاتریدر را معرفی خواهیم کرد.

 

icon ifxhome 02 اسپرد در فارکس عوامل تاثیرگذار بر میزان اسپرد در فارکس

 

در معاملات فارکس، میزان اسپرد تحت تاثیر فاکتورهای مختلفی تغییر پیدا خواهد کرد. عوامل تاثیرگذار بر میزان اسپرد فارکس:

 • نوع حساب معاملاتی؛
 • نوسان در بازار؛
 • سیاست و قوانین بروکر؛
 • حجم نقدینگی؛
 • و ساعت انجام معاملات می باشد.

 

رابطه اسپرد و حساب معاملاتی

 

اگر در بازار فارکس فعالیت کرده باشید، با انواع حساب های معاملاتی آشنا خواهید بود. حساب نانو، حساب استاندارد (کلاسیک)، حساب های “ECN” و … در بروکرهای فارکس به معامله گران ارائه شده است. در برخی از حساب ها میزان اسپرد در معاملات ثابت بوده، و در حساب های ای سی ان کمترین اسپرد از مشتریان دریافت می گردد.

معمولا در حساب های نانو [سنتی و میکرو]، میزان اسپرد بالاتر محاسبه می گردد.

 

میزان نوسان در مارکت

 

یکی از عوامل تغییر اسپرد در فارکس، میزان نوسان در دارایی های معاملاتی [خرید و فروش] است. نوسان در بازارهای مالی، منجر به واید شدن اسپرد (افزایش یا گسترش) خواهد شد. مشابه اتفاقی که در زمان کمبود کالا در بازار رخ می دهد. با کاهش عرضه و افزایش تقاضا، قیمت محصول از درب کارخانه تا فروشگاه افزایش خواهد یافت.

 

رابطه قوانین کارگزاری با میزان اسپرد

 

در بروکرهای فارکس بسته به قوانین و سیاست ها، مقدار اسپرد قابل تغییر می باشد. در زمان ثبت نام در کارگزاری ها، این موضوع در بخش “Terms&Condition” به وضوح اعلام شده است. به عنوان مثال بسته به کارگزاری و برای کاهش حجم معامله گران اسکالپ در سرور [کم کردن بار اضافی]، اسپرد بالاتر از حد نرمال اعلام می شود.

 

حجم معاملات و نقدینگی در بازار

 

هرچقدر حجم معاملات و نقدینگی افزایش یابد، هزینه سفارشات و اسپرد کاهش خواهد یافت. البته این موضوع نیز، بسته به سیاست بروکرها برای رقابت در بازار، متفاوت می باشد.

 

رابطه اسپرد و ساعت کاری بازار

 

بسته به سشن معاملاتی [بازار آسیا، نیویورک، لندن و …]، تعطیلی، معاملات پشت میز (OTC) و … میزان اسپرد متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال در شب، کاهش قابل توجه ای در جفت ارزهای بازار اروپا مشاهده خواهد شد. این موضوع، نسبت به ارزهای بازار آسیا برعکس می باشد.

 

icon ifxhome 61 اسپرد در فارکس انواع اسپرد در فارکس چیست؟

 

در بروکرهای فارکس، دو نوع اسپرد (مابه التفاوت نرخ خرید و فروش) از معامله گران دریافت می گردد. بصورت کلی، انواع اسپرد در بروکرها:

 • اسپرد ثابت (Fix Spreat)
 • و اسپرد شناور (Floating Spread) می باشد.

اسپرد ثابت و شناور، مفهوم spread در فارکس، اسپرد بروکر چیست

در ادامه به معرفی اسپردهای ثابت و شناور، مزایا و معایب آن خواهیم پرداخت.

 

مفهوم اسپرد ثابت در فارکس

 

در بروکر یا حساب هایی که اسپرد ثابت دارند (مانند حساب فیکس آمارکتس)، شرایط معاملاتی در تمام سشن بدون تغییر خواهد بود. فیکس اسپرد در فارکس، با توجه به ثابت بودن هزینه، برای بسیاری از معامله گران جذاب به نظر می رسد.

این موضوع در ساخت استراتژی معاملاتی، تعیین حد سود/ضرر و … کمک بسزایی خواهد کرد. در برخی از شرایط مانند نوسان در بازار [که در بخش قبل به آن اشاره شد]، بروکر اختیار تغییر اسپرد ثابت را نیز خواهد داشت!

در بروکرهای فیکس اسپرد در فارکس، نوسان در بازار هیچ تاثیری در افزایش یا کاهش مقدار اسپرد ندارد. حساب اسپرد ثابت در فارکس بیشتر در بروکرهایی که بازار ساز یا dealing desk هستند به معامله گران ارائه می گردد.

در نتیجه بروکر در نقش طرف مقابل مشتری، سفارش خرید یا فروش را تامین می کند. نمایش قیمت نمادها و اختلاف قیمت خرید و فروش به معامله گران بصورت کامل، توسط بروکر بازار ساز انجام می گردد.

مزایای اسپرد ثابت در فارکس

 • عدم تغییر در معاملات
 • مدیریت سرمایه و کاهش هزینه های معاملاتی

معایب اسپرد ثابت فارکس

 • بصورت عادی، از اسپرد شناور بالاتر است
 • امکان تغییر از طرف کارگزاری [بسته به شرایط و سیاست]

یکی از اصلی ترین مزایای حساب اسپرد ثابت برای تریدرها، انجام معاملات با سرمایه کمتر است.

بهترین پیشنهاد برای معامله گران تازه وارد در بازار فارکس با سرمایه های کم، استفاده از حساب با اسپرد ثابت می باشد. با در نظر گرفتن اسپرد فیکس، همواره می توان نسبت به مقدار بازگشت سرمایه در معاملات به نتایج دقیق تری دست پیدا کرد.

تا زمانی که طرف مقابل معامله گر بروکر باشد، امکان تغییر قیمت یا ریکوت شدن در قیمت نمادها وجود دارد.

تغییر قیمت نمادهای معاملاتی در حساب های فیکس اسپرد، بصورت متداول اتفاق می افتد. با توجه به نوسان قیمت ها در بازار، بروکر امکان تغییر “Spread” را نداشته و برای کسب سود در شرایط پیش آمده، قیمت دارایی ها تغییر می یابد.

تغییر قیمت یا ریکوت “Re-quote” توسط بروکر زمانی رخ می دهد که معامله گر در یک نماد مشخص، با قیمت نمایش داده شده اقدام به باز/بستن پوزیشن کند. اما بروکر با بلاک کردن معامله، قیمت جدید را به مشتری پیشنهاد می دهد.

در صورت پذیرفتن پیشنهاد بروکر، ریکوت در فارکس اتفاق می افتد.

یکی دیگر از مشکلات و معایب حساب فیکس اسپرد در فارکس، اسلیپج در معاملات می باشد. در مواقعی که قیمت نمادهای معاملاتی با سرعت در حال تغییر هستند، بروکر بصورت متوالی امکان ارائه اسپرد ثابت و قیمت مشخص را نداشته و معامله با قیمت متفاوت، انجام می شود.

 

اسپرد شناور در معاملات فارکس

 

بسیاری از بروکرهای فارکس، اسپرد نمادها را بصورت شناور (از 0.0 پیپ یا از 0.1 پیپ و …) اعلام کرده اند. شناور بودن اسپرد، بسته به نوسان بازار، میزان حجم سفارش، عرضه و تقاضا تغییر پیدا خواهد کرد. هرچقدر حجم و عرضه (فروش) بیشتر باشید، اسپرد به همین نسبت کاهش خواهد یافت [و بالعکس].

مزایای اسپرد شناور

 • میزان پایین در مقایسه با اسپرد ثابت
 • امکان تغییر اسپرد از طرف بروکر، وجود ندارد (مگر در موارد خاص)

معایب اسپرد شناور در فارکس

 • علاوه بر اسپرد، کمیسیون نیز دریافت می گردد [معمولا در حساب های ECN]
 • عدم امکان ست کردن اسپرد در استراتژی (ربات معاملاتی)
 • امکان بروز اسلیپیج (لغزش) بسته به منافع بروکر در زمان سفارش
 • نیاز به پایش یا مانیتورینگ مداوم

 

منظور از اسپرد صفر در معاملات چیست؟

 

شاید تاکنون به اسپرد 0.0 پیپ، در بروکرها توجه کرده باشید. اسپرد صفر، بیشتر جنبه تبلیغات را در کارگزاری های فارکس دارد. اسپرد از 0.0 پیپ، هیچگاه بصورت مطلق صفر نبوده و همواره، اعدادی بیشتر از معامله گران دریافت می گردد. حتی اگر در سفارشات آنی (Instant order)، عنوان شود.

 

محاسبه اسپرد در فارکس چگونه است؟

 

نحوه محاسبه اسپرد در فارکس، بر اساس پیپ “PIPS” به عنوان کوچکترین میزان تغییر قیمتی در یک نماد معاملاتی می باشد. در بیشتر نمادهای معاملاتی مانند جفت ارزهای بازار فارکس، هر پیپ معادل 0.00001 است.

تعریف اسپرد در فارکس، اسپرد در بازار فارکس چیست، محسابه اسپرد در فارکس

به عنوان مثال اسپرد در جفت ارز دلار/یورو در زمانی که قیمت فروش 1.1051 و قیمت خرید 1.1053 اعلام شده برابر است با:

 • اسپرد در جفت ارز دلار/یورو=1.1053-1.1051=2 پیپ

اسپرد در فارکس و جفت ارزهایی که در آن پایه ین ژاپن وجود دارد تنها تا 2 رقم اعشار اعلام شده و در زمان های نوسان، تا 3 رقم نمایش داده می شود. نکته مهم تفاوت اسپرد در بروکرهای فارکس بوده و قیمت خرید یا فروش در کارگزاری ها بسته به حجم نقدینگی، نوع اجرای سفارش و موارد دیگر متغییر می باشد.

در اغلب بروکرها، اسپرد در فارکس و در معاملات (OTC (over the counter که در روزهای تعطیل ارائه شده، معمولا ارقام بالاتری است.

 

icon ifxhome 62 اسپرد در فارکس کمترین اسپرد در فارکس برای کدام بروکرها است؟

 

یکی از سوالات متدوال در ذهن معامله گران، بروکر با کمترین اسپرد در فارکس است. بسیاری از کارگزاری ها برای جذب مشتریان جدید، اسپرد رقابتی و پایین را تبلیغ کرده اند. اما در زمان شروع معاملات در حساب های واقعی، میزان اسپرد بالاتر خواهد بود.

بهترین بروکر با اسپرد صفر، بهترین بروکر با کمترین اسپرد، بهترین بروکر فارکس با کمترین اسپرد

در جدول زیر، بروکر با کمترین اسپرد در فارکس را برای معامله گران ایرانی معرفی کرده ایم.

🏆بهترین بروکر با کمترین اسپرد در فارکس
🔥شرایط اسپرد
بروکر آلپاری  از 0.4 پیپ در حساب های ECN
بروکر لایت فارکس کمترین اسپرد در حساب ECN لایت فارکس
بروکر آمارکتس اسپرد شناور از 0.0 پیپ در حساب ECN
بروکر ویندزور بروکرز حساب پرایم با حداقل 1.0 پیپ اسپرد
بروکر ارانته حساب VIP ارانته کمترین اسپرد را ارائه کرده است.
بروکر فیبوگروپ حداقل اسپرد در حساب فیکس فیبوگروپ
راهنمای انتخاب بهترین بروکر با اسپرد پایین
پشتیبانی تلگرام

 

icon ifxhome 70 اسپرد در فارکس مفهوم اسپرد در فارکس – جمع بندی و نظر نویسنده

 

در مطلب امروز، به بررسی و معرفی اسپرد (مابه التفاوت نرخ خرید و فروش) در بازار فارکس پرداخته ایم. انواع اسپرد شامل ثابت، شناور و اسپرد صفر بصورت جداگانه معرفی شده است. اسپرد یکی از هزینه های است که بروکرها، از معامله گران دریافت می کنند.

اسپرد یا تفاوت قیمت فروش نماد “BID” و خرید “ASK”، بسته به نوع بروکر، حساب معاملاتی، شرایط بازار و … متغییر است. پیدا کردن کارگزاری مطمئن با پایین ترین نرخ اسپرد، در مدیریت بهتر سرمایه معامله گران اهمیت زیادی دارد.

اولین فاکتور برای معامله گران اسکالپر [ترید با تعداد زیاد در زمان های کوتاه]، انتخاب بروکر با کمترین اسپرد است. در این میان، ترفندهای کاهش اسپرد (دریافت کش بک یا ریبیت، بازپرداخت هزینه ها و …) نیز برای جبران بخشی از هزینه های معاملاتی، قابل انجام می باشد.

 

سوالات متداول

🔹اسپرد در بروکرهای فارکس و معاملات در این بازار، به عنوان مابه التفاوت خرید و فروش یک نماد از مشتریان دریافت می گردد.

🔹بروکرهای فارکس زیادی هستند که حساب های معاملاتی با اسپرد صفر یا پایین به معامله گران ارائه می کنند. از میان لیست معتبرترین بروکر با کمترین اسپرد:

 • بروکر آلپاری
 • بروکر لایت فارکس
 • بروکر آمارکتس
 • بروکر آی سی ام بروکرز
 • بروکر ویندزور بروکرز

را می توان نام برد.

🔹در زمان نوسان بازار و یا انتشار اخبارهای مهم اقتصادی، اسپرد در بروکرهای NDD که بصورت شناور ارائه شده افزایش یافته و به اصطلاح واید شدن اسپرد اتفاق می افتد.

🔹بسته به نوع کارگزاری، شرایط معاملاتی مانند اسپرد، کمیسیون، نرخ سواپ و … متغییر می باشد. کمترین spread نماد طلا در بروکر آی سی ام بروکرز، از معامله گران دریافت می گردد.

درج نظر

فهرست مطالب
مطالب مرتبط
مطالب جدید
معرفی بروکر یونیکورن (Unicorn) - کارگزاری یونیکورن فارکس چیست؟ 🔍
💯 معرفی استراتژی ارز دیجیتال ۱۵ دقیقه ای- تکنیک Smart تریدینگ - (IFX-ST135) ⚡️
💰 معرفی استراتژی اسکالپ وین ریت بالا در 15 دقیقه - تکنیک Bullseye با فرکانس بالا - (IFX-ST134) 🔥
💹 معرفی استراتژی اسکالپ با ایچیموکو در 15 دقیقه - (IFX-ST133) 📊
💯 معرفی استراتژی اسکالپ بولینگر باند 5 دقیقه ای فارکس - (IFX-ST132) ⭐️