icon ifxhome 70 داوجونز کیست داوجونز کیست و شاخص آن به چه معناست؟ – Dowjones

داوجونز یکی از قدیمی ‌ترین [معتبر ترین] شاخص‌ های بورس در جهان است. این شاخص، نقشی کلیدی در ارزیابی وضعیت بازار سهام آمریکا و اقتصاد جهانی دارد. شاخص داوجونز در فارکس متشکل از، سهام 30 شرکت بزرگ [مهم آمریکایی] بوده که در طیف گسترده‌ ای از صنایع فعالیت دارند.

داوجونز که رسماً با نام “شاخص صنعتی داوجونز” شناخته می‌ شود، اولین بار در سال 1896 توسط «چارلز داو» معرفی شد. چارلز داو به عنوان یک پیشگام در عرصه روزنامه‌ نگاری مالی، نقش مهمی در توسعه و اطلاع‌ رسانی اقتصادی داشت.

او در سال 1896 به همراه همکارش ادوارد جونز، شاخصی را ایجاد کرد که هدف آن، ارائه تصویری واضح از وضعیت بازار سهام آمریکا بود. در واقع چارلز هنری داو (Charles Henry Dow) بنیان گذار روزنامه وال استریت ژورنال و شاخص اقتصادی میانگین صنعتی داو جونز در سال 1889 میلادی است.

او با انتخاب سهام 12 شرکت بزرگ صنعتی و حمل‌ و نقل، اولین نسخه از شاخص داوجونز را تشکیل داد. سپس، این شاخص به عنوان یک معیار مهم، برای ارزیابی بازار سهام [اقتصاد آمریکا] شناخته شد.

در سال 1928 تعداد شرکت ‌های حاضر در شاخص به 30 شرکت افزایش یافت و این تعداد تا به امروز حفظ شده است. در مطلب جداگانه، عوامل موثر بر شاخص داوجونز را معرفی کرده ایم.

در این مقاله از خانه فارکس من، خالق داوجونز کیست را بررسی کرده، شرکت های آن و نکات مهم معاملات این شاخص را بررسی خواهیم کرد.

داوجونز کیست، شاخص داوجونز، عوامل موثر بر شاخص داوجونز

 

icon ifxhome 31 داوجونز کیست روند شاخص داوجونز از ابتدا تا امروز

بررسی روند شاخص داوجونز از زمان تأسیس تا کنون، دیدگاه بهتری در مورد نحوه تحولات بازار سهام آمریکا [اقتصاد جهانی] به ما می دهد. این تغییر و گسترش نشان‌ دهنده، رشد اقتصادی آمریکا و جهانی شدن بازار های سرمایه است.

 

#1: تحولات اولیه

در ابتدا شاخص داوجونز متمرکز بر شرکت ‌های صنعتی و حمل‌ و نقل بود. با گذر زمان و پیشرفت تکنولوژی و صنایع، شاخص داوجونز نیز تغییر کرد تا بتواند تصویر دقیق‌ تری از اقتصاد را، ارائه دهد.

به عنوان مثال، در دهه 1920 با افزایش اهمیت شرکت ‌های بزرگ تولیدی/مصرفی، این شرکت ‌ها نیز در شاخص داوجونز جای گرفتند.

 

#2: دوران پس از جنگ جهانی دوم

پس از جنگ جهانی دوم، بازار سهام شاهد رشد و توسعه چشم گیری بود. در این دوران شاخص داوجونز، به عنوان یک شاخص پیشرو، شاهد افزایش چشم گیری در ارزش سهام بود. این رشد نشان‌ دهنده توسعه اقتصادی و تحولات عمده در صنایع مختلف بود.

 

#3: دهه ‌های اخیر

در دهه ‌های اخیر، شاخص داوجونز شاهد [تغییراتی در ترکیب شرکت ‌ها، ورود شرکت ‌های فناوری و خدمات مالی] بوده است. علاوه بر این، نوسانات اقتصادی [مانند رکود ها، بحران‌‌ های مالی و تغییرات سیاسی] نیز، تأثیر قابل توجهی بر این شاخص داشته ‌اند.

 

icon ifxhome 28 داوجونز کیست ساختار و عملکرد شاخص معاملاتی داوجونز به چه صورت است؟!

شاخص داوجونز یک شاخص وزنی ارزش قیمت بوده و مبتنی بر عملکرد 30 شرکت بزرگ و پیشرو در بازار سهام آمریکا است. این شرکت ‌ها در بخش‌ های مختلفی [مانند فناوری، بهداشت، مصرفی و مالی] فعالیت دارند.

 

محاسبه شاخص

محاسبه شاخص داوجونز، بر اساس قیمت سهام شرکت ‌های موجود در این شاخص انجام می‌ شود. برای محاسبه ارزش کلی شاخص، قیمت سهام هر یک از این 30 شرکت جمع زده و سپس با یک عدد تقسیم کننده یا “مقسوم علیه شاخص” تقسیم می‌ شود.

این عدد تقسیم کننده، به منظور ایجاد تعادل در شاخص و جبران تغییراتی مانند تقسیم سهام [تغییرات ساختاری شرکت ‌ها] استفاده می‌ شود.

 

ترکیب شاخص

ترکیب شرکت ‌های موجود در شاخص داوجونز، به طور منظم مورد بازبینی بوده، تا شاخص همچنان تصویری دقیقی از وضعیت بازار سهام آمریکا را ارائه دهد. این شرکت ‌ها بر اساس ارزش بازار، سلامت مالی، نمایندگی صنعتی و پایداری عملکرد انتخاب می‌ شوند.

 

icon ifxhome 46 داوجونز کیست چه شرکت هایی عضو داو جونز هستند؟

همانطور که اشاره کردیم، شاخص داوجونز از 30 شرکت بزرگ و پیشرو در بازار سهام آمریکا تشکیل شده است. در جدول زیر، لیست به ‌روز شده از برخی شرکت ‌های موجود در شاخص داوجونز در سال 2024، به همراه حوزه فعالیت آن‌ ها ارائه شده است.

نام شرکت صنعت
M3 کنگلومرا (تجارت متنوع)
American Express خدمات مالی
Amgen بیوتکنولوژی
Apple فناوری
Boeing هوافضا
Caterpillar تجهیزات سازندگی و معدن کاری
Chevron نفت و گاز
Cisco Systems فناوری
Coca-Cola نوشیدنی‌ ها
Disney سرگرمی
Dow صنعت شیمیایی
Goldman Sachs بانک داری، خدمات مالی
Home Depot خرده‌ فروشی
Honeywell کنگلومرا
IBM فناوری
Johnson & Johnson دارو سازی
McDonald’s رستوران زنجیره ‌ای
Microsoft فناوری
Nike پوشاک
Visa خدمات مالی
Walmart خرده ‌فروشی

 

icon ifxhome 39 داوجونز کیست نکات مهم معامله با شاخص داو جونز

شاخص داوجونز، یکی از مهم‌ ترین شاخص‌ های بازار سهام جهان بوده و فرصت‌ های بی ‌شماری برای معامله ‌گران [سرمایه‌ گذاران] فراهم می ‌کند. برای بهره‌ برداری موثر از این شاخص، دانستن نکات کلیدی و استراتژی‌ های معاملاتی حیاتی است.

این دانش به کاهش ریسک و افزایش سود آوری کمک می ‌کند. در ادامه به بررسی چهار نکته اصلی این شاخص می‌ پردازیم:

 

نکته 1#: رصد کلی بازار

شاخص داوجونز، یک نشان گر برای وضعیت کلی بازار به شمار می ‌آید. این شاخص به معامله ‌گران، یک نمای کلی از روند های حاکم بر بازار سهام، [مانند رونق/رکود اقتصادی، تغییرات در سیاست‌ های مالی و تأثیرات خارجی] مانند تنش ‌های سیاسی می دهد.

 

نکته 2#: کاهش ریسک سرمایه‌ گذاری

یکی از روش‌ های کاهش ریسک در سرمایه‌ گذاری، تنوع‌ بخشی به سبد سهام است. شاخص داوجونز که با دارا بودن سهام 30 شرکت متنوع این تنوع را فراهم می آورد.

با سرمایه‌ گذاری در شاخص داوجونز،در واقع در سهام چندین شرکت بزرگ و متنوع سرمایه‌ گذاری می ‌کنید. این امر به کاهش ریسک کلی سرمایه‌ گذاری کمک می ‌کند.

 

نکته 3#: ارزیابی عملکرد شخصی سهام دار

شاخص داوجونز، یک معیار مرجع برای سنجش عملکرد شخصی سهام دار است. سرمایه‌ گذاران، با مقایسه بازدهی سبد سهام خود با شاخص داوجونز، متوجه نخوه عملکرد شخصی در مقایسه با بازار کلی می شوند.

 

نکته 4#: رصد وضعیت آینده سهام

تحلیل شاخص داوجونز، اطلاعات مهمی در مورد روند های آتی بازار ارائه می دهد. با استفاده از ابزار های تحلیلی مختلف [مانند تحلیل تکنیکال و ضریب بتا]، سرمایه‌ گذاران وضعیت آتی سهام‌ های مختلف را نسبت به شاخص داوجونز ارزیابی می کنند.

 

icon ifxhome 20 داوجونز کیست جمع بندی و نظر نویسنده درباره خالق داوجونز کیست

در این مقاله به معرفی خالق داوجونز کیست، شرکت های این شاخص، عوامل موثر بر آن و … پرداخته ایم. این شاخص با داشتن سهام 30 شرکت بزرگ و متنوع، تصویری جامع از وضعیت اقتصادی و بازار سهام فراهم می ‌کند.

بررسی و تحلیل این شاخص، اطلاعات ارزشمندی در اختیار سرمایه‌ گذاران، تحلیل گران بازار و علاقه ‌مندان به اقتصاد قرار می دهد. علاوه بر داوجونز، شاخص نزدک در فارکس، S&P500 و … نیز معامله می شود. بسیاری از تریدرهای ایرانی، در شاخص های بازارا بورس فعالیت می کنند.

بر پایه مشخصات شرکت ها، شرایط معاملاتی و …، تفاوت نزدک و داوجونز نیز وجود دارد. در انتخاب بروکر برای تریدر شاخص های بازار بورس نیز، دقت نمایید. شرایط معاملاتی شاخص بازار بورس در بروکرها، تاثیر مستقیمی بر افزایش سود دهی معاملات خواهد داشت.

در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر، از طریق پشتیبانی تلگرام با کارشناسان در ارتباط باشید.

سوالات متداول

🔹سرمایه‌ گذاری در شاخص داوجونز، معمولاً یا از طریق خرید ETF‌ هایی (صندوق‌ های قابل معامله در بورس)  و یا از طریق محصولات مالی دیگر که ارزش آن‌ ها بر اساس شاخص داوجونز تعیین می‌ شود، صورت خواهد گرفت.

🔹شاخص داوجونز نمایانگر وضعیت کلی بازار سهام آمریکا بوده و به سرمایه‌ گذاران روند های کلی اقتصادی ارائه می دهد. این روند ها برای تصمیم‌ گیری‌ در سرمایه‌ گذاری، امری حیاتی است.

درج نظر

فهرست مطالب
مطالب جدید
〽️ اندیکاتور ار اس ای چیست؟ - RSI یا شاخص قدرت نسبی یعنی چه؟ 💹
🚫 هک باینری آپشن چیست؟! - بررسی روش های هک کردن باینری آپشن ها⛔️
👑آشنایی با بهترین بروکر متاتریدر فارکس - لیست کامل بروکرهای داخلی و خارجی🌐
🥇کمترین اسپرد طلا در بروکرها - بروکر با اسپرد صفر برای طلا کدام است؟!🔑
⚡️معرفی صرافی رابین هود (Robinhood) - [دانلود/ثبت نام/احراز هویت]💎