icon ifxhome 55 موثر بر شاخص چه عواملی بر قیمت شاخص داوجونز تاثیرگذار است؟

 

شاخص داوجونز در فارکس (DowJones/DJIA/DJ/Wst30 و …)، یکی از مهمترین شاخص های صنعتی در ایالات متحده امریکا محسوب می شود. داوجونز از سال 1986 با تنها 12 شرکت معتبر، کار خود را آغاز کرد. در حال حاضر 30 کمپانی شناخته شده [اپل، مایکروسافت، سیسکو، فیسبوک و …]، زیر مجموعه داوجونز هستند.

داوجونز در اقتصاد کشور امریکا، تاثیرات زیادی را دارد. البته با توجه به گسترش معاملات این نماد در بازار فارکس، تاثیر آن در اقتصاد بسیاری از کشورها نیز مشاهده می شود. به عنوان مثال، همبستگی طلا و داوجونز، دلار و سایر جفت ارزهای فارکس، یکی از تحلیل های مهم در معاملات است.

عوامل موثر بر شاخص داوجونز، عوامل موثر بر نماد داوجونز، عوامل موثر بر داوجونز

اما عوامل موثر بر شاخص داوجونز چیست؟ در مقاله امروز خانه فارکس من، به بررسی این عوامل و میزان اثر گذاری آن، خواهیم پرداخت. اگر معاملات شاخص های امریکا در فارکس را انجام می دهید، تحلیل امروز را از دست ندهید.

 

icon ifxhome 62 موثر بر شاخص معرفی عوامل موثر بر شاخص داوجونز

 

بصورت خلاصه، عوامل موثر بر نماد داوجونز در فارکس:

 • شرایط سیاسی (سیاست مالی و پولی)؛
 • وضعیت اقتصادی؛
 • جنگ؛
 • تورم؛
 • نرخ بهره؛
 • و هزینه های مصرف کننده است.

در ادامه، هر یک از این فاکتورها را به تفکیک بررسی خواهیم کرد.

 

عوامل سیاسی موثر بر شاخص داوجونز

 

سیاست به عنوان یکی از پارامترهای مهم، در همه کشورها محسوب می شود. تصمیمات سیاسی به صورت مستقیم، بر روی بازار بورس آمریکا اثر داشته و باعث افزایش/کاهش نرخ بهره، تورم و … می شود. برخی از فاکتورهای کلیدی موثر بر سیاست:

 1. بانک مرکزی: تغییرات در سیاست های مالی و اقتصادی فدرال رزرو، بر روی نرخ بهره، سیاست های پولی، توسعه ارز و … اثر می گذارد؛
 2. سیاست های دولت: هر گونه هزینه ای مانند مالیات، عوارض، هزینه های دولتی، بودجه و … که از سوی نهاد دولتی کشور اعلام می شود، مستقیماً باعث افزایش تورم شده و بر شاخص داوجونز، اثر می گذارد؛
 3. رویدادهای سیاسی خارجی: تجارت، عوامل سیاسی خارجی، بحث های سیاسی و … همگی عوامل موثر بر شاخص داوجونز امریکا هستند؛
 4. سیاست های پولی: سیاست های پولی فدرال رزرو ایالات متحده امریکا (Fed) نیز، یکی دیگر از عوامل موثر بر “DJI” در بازار فارکس است.

 

عوامل اقتصادی موثر بر شاخص داوجونز

 

وارن بافت در کتاب خود به این موضوع اشاره کرده است، “نرخ بهره و سود شرکت ها بدون احتساب مالیات، به عنوان موثرترین عاملی بر شاخص ها است“. طبق بررسی های صورت گرفته، اقتصاد یکی از مطرح ترین عوامل موثر بر شاخص داوجونز است. بصورت خلاصه، عوامل اقتصادی موثر بر داوجونز:

 • نرخ بهره: پارامتر نرخ بهره به واسطه بانک مرکزی و فدرال رزرو، اعلام می شود؛
 • کاهش رشد اقتصادی: اگر میانگین افزایش بیکاری و در آمد زایی زیاد باشد، به صورت مستقیم روی رشد شاخص داوجونز اثر می گذارد؛
 • تولیدات داخلی: تولیدات شرکت های زیر مجموعه داوجونز، بر روی رشد این شاخص مهم تاثیر زیادی دارد.

 

تاثیرات جنگ بر شاخص داوجونز

 

جنگ به عنوان یکی از عوامل مهم سیاسی، باعث افزایش یا کاهش شاخص داوجونز خواهد شد. جنگ های سیاسی بین کشور های مختلف، تغییرات زیادی در قیمت نفت، ارز و شاخص ها را به همراه دارد.

به طور مثال در سال های گذشته جنگ تجاری میان چین و آمریکا، بر روی شاخص داوجونز اثر گذاشته و باعث رکود شدید این نماد، در بازار فارکس شد. زمانی که وال استریت با رکود در شاخص سهام مواجه شد، مجموعه هایی قدرتمند [مانند بوئینگ] در این میان دچار ضررهای شدیدی شدند.

از آن جایی که دولت چین متحمل ضررهای سنگینی شده بود، برای جبران خسارات خود بسیاری از کالاهایی که به آمریکا ارسال می شد را توقیف یا با قیمت چند برابری، به این کشور ارسال نمود!

 

icon ifxhome 69 موثر بر شاخص جمع بندی و نظر نویسنده درباره عوامل موثر بر شاخص داوجونز

 

عوامل و تصمیماتی در بانک مرکزی، سیاست های فدرال رزرو، تنش های سیاسی، وضعیت اقتصادی و … می تواند به شدت، بر روی نوسانات شاخص داوجونز در ایالات متحد آمریکا و بازار های فارکس تاثیرات زیادی بگذارد.

این اثرات نه تنها بر روی شاخص داوجونز، بلکه بر سایر دارایی های معاملاتی مانند شاخص دلار، طلا، نفت و … نیز مشاهده می شود. معامله گران حرفه ای در تحلیل های خود، همواره به اخبار و رویدادهای مهم توجه ویژه دارند.

در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی، با کارشناسان خانه فارکس من از طریق پشتیبانی تلگرام در ارتباط باشید.

سوالات متداول

🔹برخی از عوامل موثر بر شاخص داوجونز:
• عوامل اقتصادی؛
• عوامل سیاسی؛
• جنگ.

🔹بله در بازار فارکس، همبستگی داوجونز با طلا، دلار و سایر نمادها نیز وجود دارد.

درج نظر

فهرست مطالب
مطالب جدید
🎯بروکر ای پلنت چیست؟ - معرفی کامل بروکر Eplanet Markets در ایران💎
✏️بروکر فارکس در کانادا - معرفی لیست بهترین بروکرهای فارکس کانادا🔑
👑بررسی بروکر سی ام اس پرایم (CMS Prime) - بروکر CMS Prime چیست؟!🎯
🟢بررسی کامل بروکر سی ام سی (CMC Markets) - بروکر cmc markets چیست؟!💡
📊معرفی بخش خبر فارکس فکتوری - خبرهای فارکس فکتوری فارسی📆