icon ifxhome 12 کمیسیون در فارکس کمیسیون در فارکس (Forex Commission) – کارمزد معاملات فارکس چیست؟

 

در بروکرهای فارکس و سایر بازارهای مالی، هزینه های بصورت ثابت یا شناور از معامله گران دریافت می گردد. پیشتر در مقاله ای جداگانه، به بررسی اسپرد در فارکس پرداخته ایم. یکی از هزینه های معاملاتی برای مشتریان، کمیسیون در فارکس است.

کمیسیون یا کارمزد در فارکس، بسته به نوع بروکر، حساب معاملاتی، حجم و نماد (دارایی) بصورت ثابت یا شناور از مشتریان دریافت می گردد. هرچقدر دسترسی بروکر به تامین کننده نقدینگی بیشتر باشد [سرمایه بیشتر]، میزان کمیسیون در معاملات کاهش خواهد یافت.

با توجه به ماهیت بروکرها [واسط در بازارهای مالی]، کارمزد بابت خدمات از معامله گران دریافت می شود. به عنوان مثال، دسترسی به ابزارهای معاملاتی و آموزشی، اجرای سفارشات خارج از ساعت کاری بازار (OTC)، هزینه اجاره پلتفرم معاملاتی مانند متاتریدر و … بخشی از این خدمات به حساب می آيد.

کمیسیون در فارکس چیست، کارمزد در فارکس، کمیسیون فارکس

در مقاله امروز خانه فارکس من، به بررسی کمیسیون در فارکس و نحوه محاسبه آن خواهیم پرداخت. بروکر با کمترین کمیسیون (کارمزد معاملاتی) را، معرفی خواهیم کرد.

 

کمیسیون بروکر فارکس چیست؟

 

کمیسیون یا کارمزد درصدی از معاملات یا هزینه ثابت است که، بروکر از مشتریان دریافت می کند. میزان کمیسیون فارکس در بیشتر بروکرها، بصورت درصدی از ارزش معاملات محاسبه می گردد. کارمزد معاملات در فارکس بصورت لات، محاسبه و اعلام می شود.

به عنوان مثال اگر کمیسیون در بروکری 0.1% اعلام شده باشد، در معاملات یک لات جفت ارز یورو/دلار با قیمت 1.09:

0.1% * 1009 دلار = 1.009 دلار از مشتری دریافت خواهد شد [البته کمیسیون در بروکرها از حداقل 3$ شروع می شود]! کمیسیون در بروکرهای فارکس، برای جبران هزینه و افزایش سودآوری به عنوان یکی از راه های درآمد نیز شناخته می شود.

بسته به نوع بروکر، کارمزد در معاملات به دو صورت شناور و ثابت از مشتریان دریافت می گردد.

 

icon ifxhome 62 کمیسیون در فارکس انواع کمیسیون فارکس کدام است؟

 

در بروکرهای فارکس، کارمزد به اشکال مختلفی قابل دریافت است. شناخته شده ترین نوع کمیسیون در فارکس:

  • کمیسیون درصدی؛
  • کارمزد ثابت بر پایه حجم؛
  • کارمزد بر پایه Spread؛
  • و کمیسیون بر پایه واحد (سهم) می باشد.

 

کارمزد بر اساس درصد

 

درصدی از ارزش معاملات، به عنوان کمیسیون از مشتریان دریافت می شود. این میزان، بسته به نوع دارایی [جفت ارز اصلی، فرعی، فلزات و …] و حجم معاملات تغییر پیدا می کند.

 

کمیسیون ثابت در هر لات

 

یکی از متداول ترین کارمزدهای فارکس، بصورت ثابت در هر لات معاملاتی است. البته میزان کارمزد فارکس بصورت ثابت، بسته به نوع نماد و حجم نیز متفاوت می باشد. به عنوان مثال در جفت ارزهای اصلی، کارمزد کمتری از مشتریان دریافت می شود.

 

کمیسیون در فارکس بر پایه اسپرد

 

درصد ثابتی از اسپرد در برخی از کارگزاری ها، به عنوان کمیسیون دریافت می شود. کمیسیون در فارکس بر پایه اسپرد، بسته به نوع نماد و حجم نیز متفاوت است. این نوع کارمزد، بیشتر در شرایط نوسان بازار با اضافه شدن به اسپرد دریافت می گردد.

 

کارمزد بر پایه سهم

 

آخرین نوع کمیسیون در معاملات فارکس، بر پایه واحد یا سهم از مشتریان دریافت می شود. این مدل کارمزد، به ندرت در بروکرها [با هزینه های معاملاتی بسیار پایین] قابل مشاهده است.

 

icon ifxhome 07 کمیسیون در فارکس نحوه محاسبه کمیسیون در فارکس

 

کارمزد معامله در فارکس، از روش های مختلفی محاسبه می گردد. بسته به نوع کمیسیون دریافتی، متداول ترین روش های محاسبه را در ادامه معرفی خواهیم کرد.

 

فرمول محاسبه کمیسیون بر پایه اسپرد

 

اگر در معامله ای میزان اسپرد دریافتی 2 پیپ و کمیسیون 0.5% اعلام شده باشد، کارمزد نهایی 0.01 پیپ از معامله گران دریافت می شود [0.5 درصد از 2 پیپ].

 

محاسبه کمیسیون فارکس بر پایه لات

 

اگر در معاملات به ازای هر لات 5$ کارمزد اعلام شده باشد، در صورت خرید/فروش 3 لات میزان کمیسیون 15$ خواهد بود. البته این مقدار، از هر طرف پوزیشن دریافت می شود [یکبار در باز کردن و یکبار در بستن]!

 

محاسبه کمیسیون درصدی

 

اگر میزان کارمزد معاملات فارکس در بروکر 0.5% از ارزش حجم باشد، با فرض خرید 1 لات پوزیشن با قیمت 1.10، کارمزد نهایی 5.5$ خواهد بود [0.5% * 1100$].

 

icon ifxhome 71 کمیسیون در فارکس عوامل تاثیرگذار بر کمیسیون در فارکس

 

میزان کمیسیون فارکس، تحت تاثیر فاکتورهای مختلفی کاهش یا افزایش خواهد یافت. در تبلیغات ثبت نام در بروکرهای فارکس، ممکن است عبارت “کمیسیون ثابت” را مشاهده کرده باشید. این کارمزد، بسته به شرایط و قوانین بروکرها همواره تغییر خواهند کرد. در این بخش به معرفی عوامل تاثیرگذار در کمیسیون فارکس، اشاره خواهیم کرد.

 

رابطه کارمزد و نوع بروکر

 

بسته به نوع کارگزاری، میزان کمیسیون در معاملات فارکس نیز متغییر خواهد بود. بروکرهای “ECN” بخاطر دسترسی به قیمت عمق بازار، کمترین کمیسیون فارکس را از مشتریان دریافت می کنند. هرچقدر حجم نقدینگی تامین کننده بیشتر باشد، کمیسیون نیز کاهش خواهد یافت.

 

میزان کارمزد و حجم معاملات

 

یکی دیگر از عوامل موثر در مقدار کمیسیون، حجم معاملات است. در برخی از کارگزاری ها میزان کمیسیون، بسته به حجم معاملات کاهش پیدا می کند [هرچقدر حجم معاملات بیشتر باشد، کارمزد کمتری دریافت می شود].

 

کمیسیون در پلتفرم های معاملاتی

 

مقدار کارمزد بروکر، بسته به نوع پلتفرم معاملاتی نیز متغییر است. به عنوان مثال کمیسیون در حساب “ECN” متاتریدر 5 یک بروکر، ممکن است نسبت به پلتفرم “NetTradeX” (اختصاصی) بیشتر باشد. این موضوع در کمیسیون لایت فارکس در نمادهای معاملاتی، کاملا مشهود است [در پلتفرم سی تریدر].

 

نماد معاملاتی و میزان کمیسیون در فارکس

 

مقدار کارمزد پرداختی، بسته به نوع نماد یا دارایی معاملاتی نیز متفاوت است. به عنوان مثال در جفت ارزهای اصلی، کارمزد به نسبت جفت ارزهای غریب (اگزاتیک) کمتر می باشد.

 

icon ifxhome 59 کمیسیون در فارکس تفاوت اسپرد و کمیسیون در فارکس چیست؟

 

اسپرد (تفاوت قیمت خرید و فروش) نماد معاملاتی به همراه کمیسیون، جزو هزینه های دریافتی در بروکرهای فارکس است. اسپرد در تمام حساب ها قابل دریافت است، اما کمیسیون در حساب های معاملاتی “ECN” یا “NDD” از مشتریان دریافت می گردد.

در برخی از کارگزاری ها، از مشتریان اسپرد و کمیسیون باهم یا بصورت جداگانه دریافت می شود. کارمزد در فارکس به همراه اسپرد، بصورت ثابت یا شناور و بسته به شرایط کارگزاری اعلام شده است.

 

icon ifxhome 65 کمیسیون در فارکس بروکر با کمترین کمیسیون در فارکس کدام است؟

 

در تمام بروکرهای فعال در بازار ایران، کمیسیون از معامله گران دریافت می شود. بسته به نوع بروکر و سیاست های مالی، مقدار کارمزد اعلام شده متغییر خواهد بود. البته انتخاب بروکر بر پایه مقدار کمیسیون در معاملات، تنها معیار برای معامله گران حرفه ای نیست.

نام کارگزاری حداقل کمیسیون (لات/دلار)
بروکر آلپاری $1.6
بروکر لایت فارکس (لایت فایننس) $10
بروکر آمارکتس $2.5
بروکر icm $20
بروکر ویندزور $8
بروکر فیبوگروپ $10
بروکر ارانته $3
راهنمای انتخاب بروکر با کمیسیون کم
پشتیبانی تلگرام
کمیسیون آلپاری، کمیسیون بروکر آلپاری، کمیسیون در آلپاری

کمیسیون بروکر آلپاری چقدر است؟

در مقاله آماده شده در این بخش، میزان کمیسیون در فارکس آلپاری را بصورت کامل بررسی کرده ایم.

کمیسیون در آلپاری

کمیسیون لایت فارکس، کارمزد لایت فارکس، کمیسیون لایت فایننس

کمیسیون لایت فارکس

بروکر لایت فارکس (لایت فایننس)، یکی از کارگزاری های شناخته شده در ایران می باشد. در مقاله زیر، میزان کارمزد یا کمیسیون در لایت فارکس بصورت کامل بررسی شده است.

کمیسیون بروکر لایت فارکس

 

icon ifxhome 66 کمیسیون در فارکس کمیسیون در فارکس – جمع بندی و نظر نویسنده

 

یکی از هزینه های دریافتی توسط بروکرهای فارکس، کمیسیون/کارمزد از معامله گران است. کمیسیون در بروکرها بسته به عواملی مانند نوع حساب، پلتفرم معاملاتی، نماد یا دارایی، نوع بروکر، شرایط بازار و … بصورت ثابت و شناور است.

اگر بروکر دسترسی مستقیم به قیمت های واقعی و نقدینگی زیاد داشته باشد، هزینه های معاملاتی مانند کمیسیون و اسپرد در آن به شدت کاهش پیدا می کند. میزان کمیسیون در فارکس، به عنوان درصدی از ارزش معاملات قابل پرداخت است.

در بیشتر حساب یا بروکرهای “ECN”، کارمزد در معامله دریافت می گردد. در هنگام انتخاب کارگزاری، بروکر با کمترین کارمزد در کنار شرایط دیگر را در نظر داشته باشید. مدیریت سرمایه، مهمترین فاکتور در موفقیت در معاملات فارکس است.

همچنین با دریافت کش بک یا ریبیت در فارکس، به راحتی هزینه های معاملاتی مانند کمیسیون و اسپرد قابل کاهش می باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر، به صفحه ریبیت در فارکس مراجعه نمایید.

 

سوالات متداول

🔹یکی از هزینه های معاملاتی دربروکرهای فارکس، کمیسیون یا کارمزد نام دارد. بسته به کارگزاری، مقدار کمیسیون بصورت ثابت یا شناور از معامله گران دریافت می گردد.

🔹در میان بروکرهای فارکس ایران، کمترین کمیسیون در بروکر آلپاری و 1.6$ به ازای هر لات از هر طرف پوزیشن دریافت می گردد.

درج نظر

فهرست مطالب
مطالب مرتبط
💯 معرفی استراتژی مکدی و مووینگ اوریج - تکنیک ساده و پولساز - (IFX-ST144) ⚡️
👑بررسی نماد طلا در صرافی کوینکس (coinex) - شرایط معامله طلا در coinex چیست؟🥇
💯 تحلیل فاندامنتال نزدک (Nasdaq) در فارکس - تحلیل سهام نزدک با عوامل بنیادی ⭐️
📉 نحوه دریافت سیگنال با هوش مصنوعی - راهنمای سیگنال گیری در فارکس و کریپتو با AI 🤖
مطالب جدید
💯 معرفی استراتژی مکدی و مووینگ اوریج - تکنیک ساده و پولساز - (IFX-ST144) ⚡️
👑بررسی نماد طلا در صرافی کوینکس (coinex) - شرایط معامله طلا در coinex چیست؟🥇
💯 تحلیل فاندامنتال نزدک (Nasdaq) در فارکس - تحلیل سهام نزدک با عوامل بنیادی ⭐️
📉 نحوه دریافت سیگنال با هوش مصنوعی - راهنمای سیگنال گیری در فارکس و کریپتو با AI 🤖
⚡️آشنایی با نماد طلا در کوکوین (Kucoin) - شرایط معامله طلا در کوکوین چیست؟🏆