icon ifxhome 22 سی تریدر یا متاتریدر سی تریدر یا متاتریدر؟ – راهنمای انتخاب بهترین پلتفرم معاملاتی

معاملات در بازار فارکس، نیازمند انتخاب یک پلتفرم معاملاتی [ارتباط بین تریدرها با بازارهای مالی] است. انتخاب یک پلتفرم (سکو) مناسب با دسترسی به ابزارهای تکنیکال مختلف، تاثیر زیادی در کسب موفقیت و سوددهی در معاملات را دارد.

قدیمی ترین پلتفرم یا نرم افزار معاملاتی در بازار فارکس، متاتریدر (Metatrader) در نسخه 4 است. نسخه پیشرفته تر آن، در سال 2010 با نام “MT5” نیز در دسترس معامله گران قرار گرفت. برنامه معاملاتی متاتریدر، توسط شرکت “MetaQuotes” معرفی گردید.

در مقابل، سی تریدر (CTrader) نیز به عنوان یکی از پلتفرم های اختصاصی، در بازار فارکس شناخته می شود. از طرفی، دسترسی به پلتفرم ها در بروکرهای فارکس نیز متفاوت است. برخی از کارگزاری ها، از سکوهای معاملاتی اختصاصی نیز بهره مند شده اند.

سی تریدر یا متاتریدر، تفاوت، مزایا و معایب مشخصی داشته که در این مقاله، به آن می پردازیم. همچنین 7 تفاوت متاتریدر با سی تریدر را، بصورت خلاصه معرفی خواهیم کرد.

سی تریدر بهتر است یا متاتریدر، سی تریدر یا متاتریدر، تفاوت متاتریدر و سی تریدر

 

icon ifxhome 39 سی تریدر یا متاتریدر سی تریدر بهتر است یا متاتریدر؟ – معرفی بهترین پلتفرم های فارکس و CFD

پلتفرم های سی تریدر یا متاتریدر از شناخته شده ترین ابزارهای معاملاتی، در بازار فارکس هستند.بسته به نوع کارگزاری و حساب های معاملاتی، این پلتفرم ها به تریدرها ارائه شده است. در ادامه، به معرفی مختصری از سکوهای معاملاتی سی تریدر و متاتریدر می پردازیم.

 

سی تریدر چیست؟ – CTrader

سی تریدر پلتفرم معاملاتی نوآورانه ای است که، توسط شرکت “Spotware” توسعه یافته و برای معامله گران فارکس و CFD طراحی شده است. این پلتفرم با هدف ارائه دسترسی مستقیم به بازار های مالی (DMA) و تضمین یک محیط معاملاتی شفاف و عادلانه، پا به عرصه بازارهای مالی گذاشت.

سی تریدر بهتر است یا متاتریدر، سی تریدر یا متاتریدر، تفاوت متاتریدر و سی تریدر
پلتفرم سی تریدر یا متاتریدر؟ – بررسی/مقایسه کامل

 

ویژگی های سی تریدر

سی تریدر با رابط کاربری بصری و کاربر پسند خود، تجربه ای بی نظیر را به معامله گران ارائه می دهد. در این پلتفرم امکانات متنوعی نظیر نمودارهای پیشرفته، اندیکاتورهای دقیق تحلیلی و امکان معاملات الگوریتمی ارائه شده است.

این ویژگی ها، سی تریدر را به یکی از پیشرفته ترین پلتفرم های معاملاتی در بازار فارکس تبدیل کرده اند. همچنین پشتیبانی فنی قوی و جامعه ای فعال از توسعه دهندگان و معامله گران، محیطی ویژه ای برای به اشتراک گذاری استراتژی ها و بهبود مداوم پلتفرم را، فراهم کرده است.

 

متاتریدر 4 چیست؟ – MetaTrader 4

متاتریدر ۴ به اختصار MT4، یک پلتفرم معاملاتی قدرتمند و محبوب در میان معامله گران فارکس و CFD است. این پلتفرم با ارائه ابزارهای پیشرفته تحلیلی و قابلیت های معاملاتی برجسته، تجربه ای کامل و جامع را برای کاربران خود فراهم می آورد.

متاتریدر 4 از زبان برنامه نویسی “MQL4” بهره برده که به معامله گران، امکان توسعه و اجرای استراتژی های معاملاتی الگوریتمی و اندیکاتور های سفارشی را داده است.

 

ویژگی های متاتریدر 4

یکی از قابلیت های کلیدی متاتریدر 4، رابط کاربری انعطاف پذیر و قابل تنظیم آن است. این ویژگی، به معامله گران اجازه شخصی سازی محیط معاملاتی را مطابق با نیازها و ترجیحات می دهد. علاوه بر این، متاتریدر 4 دارای تعداد زیادی از اندیکاتورهای تکنیکال و ابزارهای ترسیمی (نمودارها) است.

این پلتفرم همچنین از معاملات یک کلیک و امکانات مدیریت سفارش های پیشرفته، پشتیبانی می کند. این قابلیت در بهینه سازی روند معاملات و اجرای استراتژی ها، کمک شایانی خواهد کرد.

 

متاتریدر 5 چیست؟ – MetaTrader 5

متاتریدر 5، ارتقا یافته و نسل بعدی پلتفرم معاملاتی نسخه قبلی است. این نرم افزار با هدف ارائه قابلیت های گسترده تر و پشتیبانی از بازار های مالی متنوع تر، طراحی شده است. این پلتفرم نه تنها برای معامله در بازار های فارکس و CFD، بلکه برای سهام، اوراق قرضه، کالا و … نیز بهینه سازی شده است.

متاتریدر 5 از زبان برنامه نویسی “MQL5” استفاده می کند. MT5 نسبت به نسخه قبلی خود، امکانات بیشتری برای توسعه استراتژی های معاملاتی و اندیکاتورهای سفارشی فراهم آورده است.

سی تریدر بهتر است یا متاتریدر، سی تریدر یا متاتریدر، تفاوت متاتریدر و سی تریدر
تفاوت متاتریدر و سی تریدر

 

ویژگی های متاتریدر 5

یکی از ویژگی های برجسته متاتریدر 5، سیستم معاملاتی چند بعدی آن است که امکان معامله هم زمان در چندین بازار را فراهم می کند. همچنین این پلتفرم دارای تحلیل گران اقتصادی و تقویم اقتصادی است؛ که به کاربران کمک می کند تا از رویداد ها و اخبار مهم بازار به روز باشند.

در حالی که متاتریدر 5 با ارائه ابزار های تحلیلی پیشرفته تر و امکانات معاملاتی گسترده تر، سرعت و کارایی عملیات معاملاتی را بهبود می بخشد، تجربه ای جامع تر و دقیق تر را نیز برای معامله گران فراهم می آورد.

 

icon ifxhome 26 سی تریدر یا متاتریدر تفاوت سی تریدر با متاتریدر – سی تریدر با متاتریدر 4 و 5 چه فرقی دارد؟

هنگامی که بحث بر سر این که “سی تریدر بهتر است یا متاتریدر” می شود، معامله گران با یک تصمیم کلیدی روبرو هستند. “سی تریدر یا متاتریدر”؟ پاسخ به این سوال، نیازمند درک تفاوت های اصلی این دو پلتفرم است.

“مقایسه سی تریدر و متاتریدر” نشان می دهد که هر دو پلتفرم، ویژگی های منحصر به فردی دارند.

سی تریدر با رابط کاربری بصری پیشرفته و دسترسی مستقیم به بازار (DMA)، تجربه معاملاتی شفاف و سریع تری را فراهم می آورد. از طرف دیگر متاتریدر در نسخه 4 و 5، با ارائه ابزارهای تحلیلی قدرتمند و پشتیبانی از معاملات الگوریتمی، امکان پیاده سازی استراتژی های معاملاتی پیچیده را فراهم کرده است.

“انتخاب بهترین پلتفرم معاملاتی”، بستگی به چندین عامل از جمله نوع معاملات، سطح دسترسی به بازار مورد نیاز و ترجیحات شخصی در زمینه تحلیل بازار و اجرای معاملات دارد. برای انتخاب سی تریدر یا متاتریدر، به چند تفاوت کلیدی این پلتفرم ها اشاره خواهیم کرد.

 

دسترسی مستقیم به بازار (DMA)

مهمترین تفاوت سی تریدر با متاتریدر، در دسترسی به بازار قیمت نمادهای معاملاتی است. دسترسی مستقیم (Direct Market Access)، مزیت شفافیت قیمت و شرایط بهتر را به همراه دارد. این موضوع در “CTrader” بیشتر به چشم می خورد.

 

ابزارهای تحلیلی (Technical Instruments)

در هر دو پلتفرم سی تریدر یا متاتریدر، ابزارهای تحلیل تکنیکال زیادی ارائه شده است. این موضوع در پلتفرم “CTrader”، اندکی متفاوت است. در این نرم افزار، ابزارهای تحلیل پیشرفته تر هستند.

 

معاملات الگوریتمی (Algo Trading)

پشتیبانی از معاملات الگوریتمی، در هر دو نرم افزار سی تریدر یا متاتریدر به چشم می خورد. زبان برنامه نویسی “MQL5” نسبت به “CAlgo”، تمرکز بیشتری بر توسعه اکسپرت (ربات) و اندیکاتورهای سفارشی دارد.

 

icon ifxhome 46 سی تریدر یا متاتریدر مقایسه سی تریدر با متاتریدر در یک نگاه

انتخاب بین سی تریدر یا متاتریدر، به اهداف معاملاتی بستگی دارد. در جدول زیر، به 7 ویژگی شاخص این دو پلتفرم اشاره کرده ایم.

مقایسه سی تریدر با متاتریدر 4 و 5
ویژگی MT4 MT5 CTrader
پشتیبانی از بازارها فارکس، CFD فارکس، CFD، سهام، فیوچرز فارکس، CFD، سهام
معاملات الگوریتمی پشتیبانی می کند (MQL4) پشتیبانی می کند (MQL5) پشتیبانی می کند (cAlgo)
ابزارهای تحلیلی پیشرفته بسیار پیشرفته بسیار پیشرفته
رابط کاربری کاربر پسند بیشتر کاربر پسند و مدرن بسیار مدرن و شفاف
دسترسی به بازار غیرمستقیم (از طریق کارگزاران) غیرمستقیم (از طریق کارگزاران) مستقیم (DMA)
پشتیبانی از استراتژی محدودتر نسبت به MT5 گسترده گسترده
انعطاف پذیری کمتر نسبت به MT5 بیشتر به دلیل قابلیت های جدید بالا به دلیل رابط کاربری و قابلیت های سفارشی سازی

 

بررسی مزایا و معایب سی تریدر و متاتریدر

علاوه بر مقایسه انجام شده در بخش قبلی، مزایا/معایب پلتفرم های سی تریدر و متاتریدر را معرفی خواهیم کرد.

سی تریدر یا متاتریدر – بررسی مزایا و معایب
پتلفرم مزایا معایب
سی تریدر دسترسی مستقیم به بازار، ابزارهای تحلیلی پیشرفته، پشتیبانی از معاملات الگوریتمی پیچیدگی برای معامله گران مبتدی، دسترسی محدود به برخی بازارها، نیازمند سخت افزار قوی
متاتریدر 4 دسترسی به بازار فارکس و CFD، ابزار تحلیلی پیشرفته، پشتیبانی از EA، جامعه معامله گران پیچیدگی نسبتا کمک، محدودیت در بروزرسانی، پویشش محدود نمادها
متاتریدر 5 پشتیبانی از بازارهای مختلف، سیستم معاملاتی چند بعدی، سرعت اجرای سفارش مناسب پیچیدگی بیشتر نسبت MT5، زبان برنامه نویسی پیچیده، دسترسی محدود در بروکرها

 

icon ifxhome 13 سی تریدر یا متاتریدر کدام پتلفرم را انتخاب کنیم؟ – جمع بندی و نظر نویسنده

در این مقاله از خانه فارکس من، به معرفی و مقایسه سی تریدر با متاتریدر پرداخته ایم. پلتفرم های سی تریدر یا متاتریدر، بهترین سکوهای معاملاتی در بازار فارکس و “CFD” هستند. دسترسی متفاوت به بازارهای مالی، الگو تریدینگ، رابط کاربری، نمودار، ابزارهای تحلیلی و … جزو تفاوت های این نرم افزارها هستند.

انتخاب بین این پلتفرم ها، بسته به سبک معاملاتی، کارگزاری و نوع حساب های معاملاتی دارد. قابلیت های پلتفرم های سی تریدر یا متاتریدر، بسته به نیاز معامله گران و سطح دانش افراد بستگی دارد. قبل از انتخاب برنامه، ابتدا اهداف معاملاتی خود را مشخص کنید.

مواردی مانند میزان سرمایه، مدیریت ریسک، تمرین در حساب های دمو پلتفرم ها و … را انجام داده و با تمام ابزارها، آشنا شوید. بعد از انتخاب بروکر معتبر، پلتفرم را دانلود و معاملات را انجام دهید. یکی از کارگزاری های محبوب فارکس، آی سی ام بروکرز است.

در این کارگزاری، پلتفرم متاتریدر 4 با دو حساب معاملاتی [استاندارد و پرایم] با حداقل 50$ واریز اولیه ارائه شده است. شرایط معاملاتی مناسب، پشتیبانی فارسی زبان، دسترسی به طیف گسترده ای از نمادهای معاملاتی در این بروکر ارائه شده است.

در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر، از طریق پشتیبانی تلگرام با مشاورین در ارتباط باشید.

سوالات متداول

🔹سی تریدر اغلب برای دسترسی مستقیم به بازار (DMA) و رابط کاربری پیشرفته و مدرن شناخته شده است؛ در حالی که متاتریدر به ویژه MT4، برای ابزارهای تحلیلی قدرتمند و پشتیبانی گسترده از معاملات الگوریتمی محبوب است. MT5 نیز قابلیت های تحلیلی بیشتری ارائه داده و پشتیبانی از بازارهای بیشتری دارد.

🔹این انتخاب بستگی به نیازها و اهداف خاص هر فرد دارد. متاتریدر 4 به دلیل رابط کاربری نسبتاً ساده تر و منابع آموزشی فراوان، اغلب برای مبتدیان توصیه می شود. با این حال سی تریدر نیز به دلیل رابط کاربری بصری و شهودی، می تواند گزینه ای مناسب باشد.

🔹بله. بسیاری از معامله گران، از هر دو پلتفرم به طور هم زمان استفاده می کنند؛ تا از مزایای هر دو بهره مند شوند. این امکان به شما اجازه می دهد تا ابزارها و قابلیت های مختلف هر پلتفرم را، برای استراتژی های معاملاتی خود به کار ببرید.

 

درج نظر

فهرست مطالب
مطالب جدید
💰بروکر سی تریدر چیست؟ - لیست کارگزاری های سی تریدر در ایران 📲
💯خالق شاخص داوجونز کیست؟ (DowJones) - [نکات مهم + نحوه عملکرد این شاخص]📊
🔥 معرفی استراتژی اسکالپ پرایس اکشن 5 دقیقه ای - سیستم Hama فارکس - (IFX-ST131) 💰
🌐 بررسی بروکر اف ایکس گلوری (Fxglory) - آیا FXGlory معتبر است؟ ⭐️
📉 بروکر wingo markets چیست؟ - آموزش بروکر وینگومارکت 💶