icon ifxhome 68 استراتژی واگرایی در فارکس استراتژی واگرایی در فارکس – تکنیک واگرایی در تحلیل تکنیکال

یکی از انواع استراتژی در فارکس، از طریق تحلیل تکنیکال (Technical Analysis) اتفاق می افتد. با کمک این تحلیل، روند قیمت دارایی های معاملاتی [فارکس، طلا، کریپتو و …] بصورت دقیق پیش بینی [تشخیص] می شود.

استراتژی واگرایی در فارکس (Forex Divergence Strategy)، از طریق اندیکاتورهایی مانند مک دی “MACD”، آر اس آی “RSI” استخراج می شود. با کمک این استراتژی، سوددهی در معاملات به سادگی میسر خواهد شد.

در مقاله امروز خانه فارکس من، به معرفی کامل استراتژی واگرایی در فارکس می پردازیم. مواردی مانند انواع استراتژی واگرایی را، بررسی خواهیم کرد.

 

icon ifxhome 47 استراتژی واگرایی در فارکس استراتژی واگرایی در فارکس چیست؟ – واگرایی چه کاربردی در معاملات دارد؟

واگرایی نشانگر ایجاد تغییر در روند یک نماد در بازار است که، از انواع مختلفی ایجاد می‌ شود. این وضعیت از تضاد حرکتی بین نمودار نماد و اندیکاتورها، به وجود می‌ آید. همچنین، زمانی که روند قیمت به پایان خود نزدیک و دچار چرخش شود، واگرایی رخ می‌ دهد.

می‌ توان از واگرایی‌ ها برای شناسایی سطوح حساس و تشخیص روندهای ضعیف [که ممکن است به‌ سمت برگشت دچار شوند]، استفاده کرد. برای تشخیص واگرایی، بهتر است از انواع مختلف اندیکاتورها استفاده کنیم.

به‌ عنوان‌ مثال، اندیکاتور میانگین متحرک متقابل (MACD) یکی از مهم‌ ترین و پر استفاده‌ ترین ابزارها برای تشخیص واگرایی است. همچنین از سایر اندیکاتورها مانند “RSI” و “CCI” نیز، می‌ توان برای تشخیص واگرایی استفاده کرد.

استراتژی واگرایی در فارکس، یکی از انواع استراتژی‌ های پرکاربرد برای تریدرهای حرفه ای در جهت افزایش کسب سود در معاملات است. از طریق سیگنال فارکس در این استراتژی، به راحتی می توان وین ریت معاملات را افزایش داد.

استراتژی واگرایی در فارکس، استراتژی واگرایی مخفی، استراتژی واگرایی rsi

 

نحوه تشخیص واگرایی در فارکس

در تحلیل تکنیکال، واگرایی معمولاً با استفاده از روش‌ ها و اندیکاتور‌های مختلف مشخص می‌ شود. در این نوع تحلیل همواره به‌ دنبال شناسایی الگوهای مختلف، بر روی نمودار قیمت جهت پیش بینی آینده قیمت هستیم. در نهایت تصمیم‌ گیری‌ های معاملاتی را، بر اساس این پیش‌ بینی‌ ها انجام خواهیم داد.

استراتژی واگرایی در فارکس، استراتژی واگرایی مخفی، استراتژی واگرایی rsi
استراتژی واگرایی در فارکس

الگوهای برگشتی کندل استیک، معمولاً در انتهای روندهای مختلف شکل می‌ گیرند [نشان‌ دهنده اتمام روند فعلی]. واگرایی بر روی نمودار قیمت نیز [که به دقت یک الگوی برگشتی در کندل استیک عمل می‌ کند]، نشان‌ دهنده ضعف روند فعلی بوده و ممکن است هر لحظه، شاهد برگشت آن باشیم.

زمانی که در نمودار قیمت یک دارایی واگرایی را مشاهده می‌ کنیم، به‌ معنای یک هشدار بزرگ برای تغییر جهت روند بوده و بسیاری از تحلیل‌ گران و تریدرها، از این هشدار برای خروج از بازار استفاده می‌ کنند.

 

icon ifxhome 26 استراتژی واگرایی در فارکس انواع استراتژی واگرایی در فارکس چیست؟

چنانچه قصد استفاده از استراتژی واگرایی در فارکس را دارید، باید در ابتدا انواع آن را تشخیص دهید. در ادامه به بررسی واگرایی‌ مثبت، انواع واگرایی rsi و واگرایی در مکدی می پردازیم.

 

واگرایی صعودی

یکی از انواع واگرایی در بازار فارکس، صعودی است. واگرایی صعودی، دقیقاً به‌ عنوان نقطۀ مقابل واگرایی نزولی عمل می‌ کند. زمانی که قیمت یک نماد در چارت به کمینه نقطه خود می‌ رسد، ممکن است شاهد واگرایی صعودی باشیم.

در این وضعیت، اندیکاتور کف‌ های بالاتری را نشان می‌ دهد. پس‌ از مشاهدۀ واگرایی صعودی در نمودار، احتمالاً قیمت با سرعت بالایی افزایش خواهد یافت.

 

واگرایی صعودی پنهان

سخت ترین نوع واگرایی، نوع پنهان یا مخفی است. این واگرایی زمانی رخ می‌ دهد که در نمودار قیمت، قیمت پایین‌ تری را نشان داده و همچنین اندیکاتور نیز، پایین‌ ترین مقدار را نشان دهد. در این حالت، ما با واگرایی صعودی مخفی روبرو هستیم.

 

واگرایی نزولی

نوع دیگر استراتژی واگرایی‌ در فارکس، بر پایه نزول روند اجرا می شود. در این نوع از واگرایی، قله‌ هایی که به‌ وسیله قیمت به وجود می‌ آیند، بالاتر بوده در حالی که قله‌ هایی که اندیکاتور نشان می‌ دهد، پایین‌ تر هستند!

بعد از وقوع یک واگرایی نزولی، شاهد حرکت نزولی با سرعت زیاد هستیم. نکته مهم این است که برخلاف مشاهده دیداری صعود در قیمت، این حرکت ناگهانی رخ می‌ دهد!

 

واگرایی نزولی پنهان

واگرایی نزولی مخفی از نظر ویژگی‌ ها، مشابه واگرایی صعودی مخفی است. این رویدادها همگی در جهت عکس، اتفاق می‌ افتند. این نوع واگرایی قیمت روی چارت، زمانی است که بالاترین سطح [که پایین‌ تر است] را نشان داده و در عین حال، اندیکاتور سطح بالاتر را نشان می دهد.

 

واگرایی RSI

«اندیکاتور RSI»، یکی از بهترین و رایج‌ ترین ابزارها برای تشخیص واگرایی بر روی نمودار قیمت است. اگر قیمت در یک روند صعودی توانایی ایجاد قله جدیدی با ارزش بالاتر از قله قبلی را داشته باشد؛ اما قله جدید شکل‌ گرفته روی اندیکاتور RSI کمتر یا مساوی با قله قبلی باشد، واگرایی بر روی نمودار قیمت رخ داده است.

این موضوع ممکن است به‌ عنوان یک هشدار، برای اتمام روند صعودی فعلی و شروع روند نزولی در نظر گرفته شود.

در یک روند نزولی، اگر قیمت توانایی ایجاد درۀ جدیدی با ارزش پایین‌ تر از درۀ قبلی را داشته باشد؛ اما درۀ جدید شکل‌گرفته بر روی اندیکاتور RSI بیشتر یا مساوی با درۀ قبلی باشد، واگرایی بر روی نمودار قیمت رخ داده است.

این نکته می‌ تواند به‌ عنوان یک هشدار برای اتمام روند نزولی فعلی و شروع روند صعودی جدید در نظر گرفته شود.

 

واگرایی در مکدی (MACD)

استراتژی واگرایی در فارکس، با کمک «اندیکاتور مکدی» نیز انجام می شود. برای اجرای این تکنیک، از 2 نکته زیر استفاده کنید:

  • در یک روند صعودی اگر شاهد تشکیل یک قله جدید بالاتر از قله قبلی باشید؛ اما در اندیکاتور MACD، قلۀ جدید به‌ وجود آمده پایین‌ تر یا مساوی با قلۀ قبلی باشد، عملاً شاهد به‌ وجود آمدن واگرایی بر روی روند صعودی خواهید بود.
استراتژی واگرایی در فارکس، استراتژی واگرایی مخفی، استراتژی واگرایی rsi
استراتژی واگرایی مکدی

این نحوه تشخیص واگرایی تنها زمانی اعتبار دارد که فاز MACD بر روی نمودار، یا فقط یک بار و یا هیچ بار تغییر نکرده باشد. در صورت تغییر بیش‌ از یکبار، این واگرایی کیفیت لازم را نخواهد داشت!

  • در یک روند نزولی اگر شاهد تشکیل یک در‌ه جدید پایین‌ تر از دره قبلی باشید؛ اما در اندیکاتور MACD، درۀ جدید به‌ وجود آمده بالاتر یا مساوی با درۀ قبلی باشد، نشان از به‌ وجود آمدن واگرایی بر روی روند نزولی دارد.
استراتژی واگرایی در فارکس، استراتژی واگرایی مخفی، استراتژی واگرایی rsi
استراتژی واگرایی مکدی نزولی

 

نکات مهم در استفاده از استراتژی واگرایی در فارکس – جمع بندی و نظر نویسنده

استفاده از استراتژی واگرایی در فارکس، می‌ تواند بسیار مفید باشد. اما برخی نکات مهم و اساسی را باید در نظر گرفت.

  • آشنایی با انواع واگرایی: مهم است که با انواع مختلف واگرایی مانند واگرایی مخفی، واگرایی نزولی و صعودی آشنا شوید؛
  • استفاده از اندیکاتورها: استفاده از اندیکاتورهای معروف مانند RSI، MACD و Stochastic، جهت شناسایی واگرایی ها کمک کننده هستند؛
  • تأیید واگرایی با الگوهای قیمتی: واگرایی‌ ها بهتر است با الگوهای قیمتی مانند کندل های جدید و حرکت قیمت تأیید شوند؛
  • مدیریت ریسک: همواره باید مدیریت ریسک را در نظر داشته و از استراتژی‌های مدیریت سرمایه، استفاده کنید [در صورت معکوس‌ شدن بازار، زیان خود را کاهش دهید]؛
  • بک تست و تجربه: قبل‎‌ از اعمال واگرایی به‌ عنوان اساسی‌ ترین بخش از استراتژی معاملاتی خود، از آن در حساب آزمایشی (Demo) تست/بازخورد بگیرید.

با رعایت این نکات، می‌ توانید از واگرایی به‌ عنوان یک ابزار مؤثر برای تصمیم‌گیری در معاملات فارکس استفاده کنید. فارکس، بازار احتمالات بوده و هیچکس، نمی‌ تواند استراتژی با وین ریت (درصد موفقیت) 100% را ارائه کند. در صورت نیاز به راهنمایی یا مشاوره، از طریق پشتیبانی تلگرام با کارشناسان در ارتباط باشید.

سوالات متداول

🔹واگرایی نشان‌دهنده تضاد بین جهت حرکت قیمت و اندیکاتورها است. این موضوع، نشان‌دهنده تغییرات در جهت روند بازار برای تصمیم‌گیری در معاملات فارکس است.

🔹اندیکاتورهای معروفی مانند RSI (شاخص قدرت نسبی)، MACD (انحراف متوسط ​​حرکتی همگانی) و Stochastic، برای شناسایی واگرایی استفاده می‌ شوند.

🔹برای شناسایی واگرایی، نیاز است که نمودار قیمتی را با اندیکاتورهای مختلفی مقایسه کرده و تضادهایی را که در حرکت‌ های قیمت و اندیکاتورها وجود دارند، شناسایی کنید.

درج نظر

فهرست مطالب
مطالب جدید
🔥 آموزش استراتژی اسکالپ با مووینگ اوریج و استوکاستیک - (Ifx-St108) ⭐️
💯 حداقل اسپرد نقره در فارکس چقدر است؟ - بهترین بروکر با کمترین اسپرد XAGUSD کدام است؟ 〽️
💰 نحوه استفاده از اندیکاتور نمایش سشن ها در متاتریدر 4 و 5 [MT4/MT5] 💹
🌟 آموزش استراتژی اسکالپ با RSI در تایم فریم 15 دقیقه - سیستم کلاسیک مولتی تایم فریم - (Ifx-St107) 💹
🔥 بررسی استراتژی با استوکاستیک در فارکس [اسکالپ/روزانه] - (Ifx-St106) 💹