icon ifxhome 51 رگوله fsa بررسی رگوله FSA – نهاد نظارتی سنت وینسنت و گرانادینز

 

اگر با دنیای معاملات فارکس، کارگزاری ها و رگوله بروکر آشنا باشید، احتمالا نام مجوز “FSASVG” به گوش تان خورده است. در شرایطی که بیشتر معامله گران به دنبال بروکرهای معتبر و مطمئن هستند، بسیاری از کارگزاری های ارائه دهنده خدمات به ایران نام (FSA) را در لیست رگوله های قرار داده اند.

اما رگوله fsa چیست؟ آیا این نهاد معتبر است و می توان به آن اعتماد کرد یا خیر؟ در شرایط تحریم ایران و عدم ارائه سرویس توسط کارگزاری های طراز اول، بروکرها ناچار به دریافت رگوله های آفشور برای سرویس دهی به معامله گران ایرانی هستند!

رگوله fsa، رگوله fsa چیست، رگوله cysec و fsa

در مقاله امروز خانه فارکس من، به بررسی اعتبار رگوله FSA (سنت وینسنت) می پردازیم.

 

icon ifxhome 33 رگوله fsa رگوله fsa چیست و برای کدام کشور است؟

 

رگوله “FSASVG” که به طور مخفف به آن “FSA” می گویند، یک نهاد نظارتی بر سازمان های ارائه دهنده خدمات مالی در کشور آفشور «سنت وینسنت و گرنادین» است. وظیفه این نهاد، نظارت بر موسسات خدمات مالی و غیر بانکی تاسیس شده در این منطقه آفشور است.

تا اینجا همه چیز درست به نظر می رسد، اما زمانی که وارد سایت این نهاد می شویم، قضیه فرق می کند. با ورود به سایت رگوله FSA، پیام زیر نمایش داده می شود.

رگوله fsa، رگوله fsa چیست، رگوله cysec و fsa
ورود به سایت رگوله FSA

طبق این پیام، هیچ کدام از بروکرهای فارکس و باینری آپشن دارای مجوز از این نهاد نظارتی نیستند و (FSA) هیچ کدام از آن ها را رگوله نکرده است! در واقع بروکرهای فارکس و سایر کارگزاری های مالی، تنها برای ارائه خدمات به کشورهای تحت تحریم [مانند ایران، کوبا، کره شمالی، یمن و …] اقدام به دریافت این مجوز کرده اند. برخی از بروکرهای دارای رگوله fsa:

  • بروکر آلپاری [در گذشته دریافت کرده است]؛
  • بروکر دلتا اف اکس؛
  • بروکر آمارکتس می باشند.

 

شرایط رگوله FSA و میزان اعتبار آن

 

ثبت شرکت در نهاد “FSA”، تنها امکان فعالیت را برای شرکت فراهم کرده و اعتباری بسیار کم به آن می دهد. در این حالت نهاد (FSASVG) هیچ نظارتی روی نحوه عملکرد شرکت نداشته و تنها به صورت ظاهری، فعالیت بروکر را تایید کرده است!

یعنی این نهاد به طور کامل نسبت به فعالیت بروکرها، سلب مسئولیت کرده است.

پس طبق گفته مدیران رگوله FSA و آنچه که توضیح دادیم، بروکرهای ثبت شده در این نهاد رگوله نشده و فقط امکان فعالیت دارند. بنابراین رگوله fsa به طور رسمی وجود نداشته و نمی توان اعتبار بالایی، برای آن قائل شد.

البته ممکن است این نهاد با گسترش فعالیتش در آینده، اقدام به ارائه مجوز و نظارت بر فعالیت های بروکرهای فارکس نماید.

 

مشکل اصلی اعتبار پایین رگوله fsa

 

بسیاری از بروکرهای فارکس و باینری آپشن برای ارائه خدمات به ایرانیان، مجبور به دریافت چنین مجوزهایی هستند. در چنین شرایطی برخی از افراد سودجو، اقدام به تاسیس شرکت های کلاهبرداری در مناطق آفشور کرده اند [به راحتی و بدون مزاحمت مقاصد خود را پیش می برند].

 

دلایل دریافت رگوله FSA توسط بروکرهای فارکس

 

متاسفانه در حال حاضر ایران به خاطر تحریم، محدودیت های بسیار زیادی دارد. این تحریم ها منجر به عدم ارائه مجوز نظارتی، توسط رگوله های معتبری مانند “CYSEC”، “FCA” و … شده است. از این رو بروکرهای فارکس برای ارائه خدمات، ناچار به تاسیس شرکت دارای محدودیت (LLC) در مناطق آفشور شده اند.

این شرکت های زیر مجموعه با دریافت مجوز های مناطق آفشور مانند رگوله fsa، شرایط فعالیت و ارائه خدمات به ایران را برای خود فراهم می کنند. البته این تنها دلیل دریافت چنین مجوز هایی نیست.

 

مزیت بزرگ مناطق آفشور برای بروکر ها

 

در مناطق آفشور، قوانین نظارتی مالی سفت و سختی وجود ندارد. همچنین برخلاف دیگر مناطق جهان، نیازی به پرداخت مالیات های سنگین در این مناطق نیست. در نتیجه بروکرهای فارکس و باینری آپشن با فعالیت در مناطق آفشور، هم کنترل کاملی روی نحوه فعالیت خود داشته و از پرداخت مالیات های سنگین نیز معاف هستند.

معروف ترین مناطق آفشور برای تاسیس بروکر:

  • قبرس شمالی؛
  • سیشل (Seychelles)؛
  • بلیز (Belize)؛
  • سنت وینسنت و گرنادینز (St Vincent & Grenadines) است.

 

icon ifxhome 40 رگوله fsa اعتماد به رگوله FSA آری یا خیر؟ – جمع بندی و نظر نویسنده

 

به طور کلی، نمی توان پاسخی قطعی به این سوال داد؛ چرا که رگوله تنها معیار تعیین کننده اعتبار بروکر نیست. بسیاری از کارگزاری های مشهور و خوش نام، بنا به دلایل مشخص [ارائه سرویس به کشورهای تحریم]، نیاز به دریافت این مجوز دارند.

در نتیجه برای بررسی اعتبار بروکر، معیارهایی مانند سابقه، نظر کاربران، سایر مجوزها، نظرات سایت های مرجع و … را در نظر بگیرید.

مجوز و رگوله معتبر، تاثیر زیادی در افزایش اعتماد معامله گران به کارگزاری ها دارد. با توجه به مشکلات موجود در کشور ایران، رگوله FSA تنها برای ارائه سرویس به معامله گران ایرانی توسط کارگزاری ها، دریافت می شود.

این رگوله هیچ خدمات منحصر به فردی شامل بیمه سرمایه معامله گران، رسیدگی به شکایت های مشتریان، نظارت بر رفتار بروکر، جلوگیری از بروز تخلفات [کلاهبرداری، دستکاری در قیمت و …] ارائه نمی کند. برای دریافت مشاوره و راهنمایی رایگان، از طریق پشتیبانی تلگرام با کارشناسان خانه فارکس من در ارتباط باشید.

سوالات متداول

🔹خیر؛ این رگوله اعتبار بالایی نداشته و فقط در ظاهر، فعالیت بروکرها را تایید کرده است.

🔹این مجوز، تنها معیار تعیین کننده اعتبار بروکر نبوده و نباید تنها عامل تصمیم گیرنده باشد.

درج نظر

فهرست مطالب
مطالب جدید
🎯بروکر ای پلنت چیست؟ - معرفی کامل بروکر Eplanet Markets در ایران💎
✏️بروکر فارکس در کانادا - معرفی لیست بهترین بروکرهای فارکس کانادا🔑
👑بررسی بروکر سی ام اس پرایم (CMS Prime) - بروکر CMS Prime چیست؟!🎯
🟢بررسی کامل بروکر سی ام سی (CMC Markets) - بروکر cmc markets چیست؟!💡
📊معرفی بخش خبر فارکس فکتوری - خبرهای فارکس فکتوری فارسی📆