سیگنال ایچیموکو (Ichimoku) – آموزش سیگنال گیری از ایچیموکو

 

یکی از مهمترین ابزارهای معاملاتی در سیگنال فارکس، استفاده از اندیکاتور «ایچیموکو/Ichimoku» است. سیگنال ایچیموکو ابزاری قدرتمند برای تحلیل تکنیکال بازارهای مالی بوده که، در شناسایی روند و الگوهای قیمتی به معامله گران کمک می کند.

مقاله امروز خانه فارکس من را، با معرفی جامع سیگنال های ایچیموکو شروع خواهیم کرد. نحوه محاسبه آن، انواع مختلف سیگنال ها مثل «تقاطع تنکان-سن و کیجون-سن»، موقعیت قیمت نسبت به «ابر ایچیموکو»، «تقاطع سنکو اسپن و چیکو اسپن» را بررسی می کنیم.

در ادامه، همچنین مزایا و معایب روش سیگنال گیری از ایچیموکو را بصورت خلاصه ارائه خواهیم کرد. با کمک سیگنال ایچیموکو و استراتژی در فارکس، می توان وین ریت در معاملات را افزایش داد.

سیگنال ایچیموکو، سیگنال های ایچیموکو، سیگنال گرفتن از ایچیموکو

 

سیگنال ایچیموکو چیست؟ نحوه دریافت سیگنال از ایچیموکو

 

«ایچیموکو کینکو هایو» که به اختصار «ایچیموکو» نامیده می شود، یک اندیکاتور تکنیکال برای تشخیص روندهای بازار، محدوده های حمایت/مقاومت، و سیگنال های خرید/فروش است. این ابزار در دهه 1930 توسط یک روزنامه نگار ژاپنی به نام “Goichi Hosoda” ابداع شد.

ایچیموکو با استفاده از پنج خط که بر اساس میانگین قیمت های گذشته ترسیم می شوند، یک نمای کلی از بازار را ارائه می دهد. این خطوط عبارتند از «تنکان-سن» (تبدیل خط)، «کیجون-سن» (خط پایه)، «چیکو اسپن» (خط تاخیر)، و دو خط که فضای بین آن ها «ابر» نامیده می شود: سنکو اسپن A و سنکو اسپن B.

برای سیگنال گیری از ایچیموکو، معامله گران به تقاطع ها، موقعیت قیمت نسبت به ابر و شکل ابر توجه می کنند. یک سیگنال خرید زمانی ایجاد می شود که، خط تنکان-سن از زیر خط کیجون-سن عبور کند (گلدن کراس)، به شرطی که این تقاطع بالای ابر رخ دهد.

به طور مشابه، یک سیگنال فروش وقتی ارائه می شود که، تنکان-سن از بالا به زیر کیجون-سن برود (دد کراس)، به ویژه اگر زیر ابر باشد. همچنین زمانی که قیمت بالای ابر است، بازار در یک روند صعودی تلقی شده و زمانی که قیمت زیر ابر است، بازار در یک روند نزولی قرار دارد.

چیکو اسپن نیز، می تواند به عنوان یک مکانیسم تأییدی عمل کند. به نحوی که اگر بالای نمودار قیمت قرار گیرد، نشان دهنده ی قدرت روند صعودی و اگر زیر نمودار قیمت باشد، نشان دهنده ی قدرت روند نزولی است.

 

آشنایی با روش های تعیین سیگنال ایچیموکو

 

روش های تعیین سیگنال ایچیموکو، مرتبط با تحلیل داده های زمانی بوده و جهت شناسایی الگو های نهفته در داده ها، استفاده می شوند. سیگنال ایچیموکو، به معنای تکرار منظم و قابل پیش بینی در یک داده زمانی است.

این سیگنال، در بسیاری از معاملات بازار فارکس و ارز دیجیتال مشاهده می شود. در ادامه برخی از روش های سیگنال گیری با ایچیموکو را، به طور خلاصه شرح خواهیم داد.

نحوه سیگنال گرفتن از ایچیموکو، سیگنال خرید در ایچیموکو، سیگنال خرید و فروش با ایچیموکو
آموزش سیگنال خرید و فروش با ایچیموکو

 

تقاطع تنکان-سن و کیجون-سن (TK Cross)

 

این سیگنال زمانی رخ می دهد که خط تنکان-سن (خط تبدیل)، خط کیجون-سن (خط پایه) را قطع کند. یک تقاطع صعودی زمانی اتفاق می افتد که، تنکان-سن از زیر به بالای کیجون-سن حرکت کرده، که نشان دهنده یک سیگنال خرید است.

در مقابل تقاطع نزولی زمانی رخ می دهد که تنکان-سن از بالا، به زیر کیجون-سن [که یک سیگنال فروش است]، برود. معتبرترین تقاطعات زمانی رخ می دهند که، در نزدیکی یا داخل ابر ایچیموکو اتفاق بیافتد.

 

موقعیت قیمت نسبت به ابر (Kumo)

 

ابر ایچیموکو، به عنوان یک منطقه حمایت و مقاومت دینامیک عمل می کند. وقتی قیمت بالای ابر قرار دارد، بازار در یک روند صعودی بوده و زمانی که قیمت زیر ابر است، بازار در یک روند نزولی قرار دارد. سیگنال خرید ایچیموکو زمانی ایجاد می شود که، قیمت از زیر ابر به بالای آن حرکت کند.

زمانی که قیمت از بالای ابر به زیرش سقوط کند، سیگنال فروش ایجاد می شود.

 

تقاطع سنکو اسپن (Senkou Cross)

 

این تقاطع زمانی اتفاق می افتد که، سنکو اسپن A و سنکو اسپن B یکدیگر را قطع کنند. این حرکت، می تواند نشانه ای از تغییر روند باشد. یک تقاطع صعودی، که در آن سنکو اسپن A بالای سنکو اسپن B قرار می گیرد، می تواند نشان دهنده بهبود شرایط بازار باشد.

بالعکس، تقاطع نزولی که سنکو اسپن A زیر سنکو اسپن B قرار می گیرد، می تواند نشان دهنده تضعیف بازار باشد!

 

چیکو اسپن (Chikou Span)

 

چیکو اسپن که به عنوان خط تأخیر شناخته می شود، قیمت فعلی را به 26 دوره زمانی قبل منتقل می کند. وقتی چیکو اسپن بالای قیمت فعلی قرار دارد، نشان دهنده یک روند صعودی است. وقتی زیر قیمت فعلی قرار دارد، نشان دهنده یک روند نزولی است.

تقاطع چیکو اسپن با قیمت، می تواند به عنوان یک سیگنال خرید/فروش عمل کند [بسته به جهت تقاطع].

سیگنال های خرید ایچیموکو، ایچیموکو سیگنال گیری، سیگنال خرید در ایچیموکو
اندیکاتور ایچیموکو سیگنال گیری

مهم ترین نکته در استفاده از روش های تعیین سیگنال ایچیموکو، دقت و صحت تحلیل همه این روش ها با توجه به نوع داده ها و هدف تحلیل است. برای استفاده موثر از روش های تعیین سیگنال ایچیموکو، با اصول و مفاهیم اساسی این روش ها آشنا شده و تمرین کافی را، برای تحلیل داده های مختلف انجام دهید.

همچنین به دقت نتایج حاصل از این روش ها توجه کرده و آن ها را، با سایر شاخص ها و روش های تحلیلی مقایسه نمایید.

 

مزایا و معایب سیگنال گیری از ایچیموکو

 

مزایا

 • ترکیبی از تحلیل روند و تحلیل مومنتوم
 • ارائه سیگنال های معاملاتی با بازه زمانی متفاوت
 • قابلیت تشخیص سطوح حمایت و مقاومت

معایب

 • پیچیدگی بالا برای مبتدیان
 • امکان بروز سیگنال های کاذب در شرایط بازار های خنثی یا بدون روند قوی
 • تأخیر در سیگنال ها در بازار های سریع

 

آموزش سیگنال گیری با ایچیموکو – جمع بندی و نظر نویسنده

 

با توجه به مطالب ارائه شده سیگنال های ایچیموکو، ابزار مفیدی برای تحلیل تکنیکال بازار و شناسایی الگو های قیمتی هستند. این سیگنال ها اطلاعات ارزشمندی در مورد روند بازار، نقاط حمایت و مقاومت و همچنین زمان مناسب برای خرید و فروش ارائه می دهند.

البته استفاده از سیگنال های ایچیموکو نیازمند آشنایی و تسلط کافی بر تحلیل تکنیکال است. با یادگیری صحیح و تمرین، می توان از این سیگنال ها به عنوان بخش مهمی از استراتژی معاملاتی استفاده کرد. در مطلب جداگانه نیز، درباره استراتژی ایچیموکو بصورت مفصل پرداخته ایم.

در صورت نیاز به راهنمایی و مشاوره با کارشناسان، از طریق پشتیبانی تلگرام یا چت آنلاین سایت اقدام نمایید.

سوالات متداول

🔹سیگنال های ایچیموکو معمولاً در زمان تقاطع خطوط ایچیموکو مثل تقاطع تنکان-سن و کیجون-سن، تغییر موقعیت قیمت نسبت به ابر ایچیموکو یا تقاطع سایر خطوط پشتیبانی و مقاومت صادر می شوند.

🔹خیر، گاهی اوقات سیگنال های کاذب نیز وجود دارند. بنابراین باید سیگنال های ایچیموکو را با سایر تکنیک های تحلیلی تأیید کرد.

🔹می توانید سیگنال های خرید/فروش را برای ورود/خروج از موقعیت های معاملاتی استفاده کنید. همچنین برای تعیین نقاط ورود/خروج و استپ ضرر، می توانید از خطوط پشتیبانی/مقاومت کمک بگیرید.

🔹استراتژی ایچیموکو معمولاً در بازار هایی با روند قابل تشخیص و الگو های قیمتی تکرار شونده مفید است مثل بازار ارز، طلا، نفت و سهام.

🔹بله باید پارامتر های مختلف ایچیموکو مثل دوره زمانی، نوع قیمت مورد استفاده (باز، بسته، وزنی و غیره) را بر اساس نیاز های خود تنظیم کنید تا نتایج بهتری بگیرید.

نظرات (4)

 • چگونه می‌توان از ایچیموکو برای تشخیص روندهای قیمتی و تعیین مقاومت‌ها و حمایت‌ها استفاده کرد؟

  • سلام، در متن بصورت کامل توضیحات ارائه شده است.

 • سلام وقت بخیر این سیگنال ایچیموکو برای نماد اس اند پی 500 هم سوددهی داره؟

  • سلام، سوددهی سیگنال و استراتژی نیازمند تمرین و پیدا کردن بهترین نقطه ورود و خروج هست. نوع نماد تفاوتی ایجاد نمی کنه.

درج نظر

فهرست مطالب
مطالب جدید
🎯بروکر ای پلنت چیست؟ - معرفی کامل بروکر Eplanet Markets در ایران💎
✏️بروکر فارکس در کانادا - معرفی لیست بهترین بروکرهای فارکس کانادا🔑
👑بررسی بروکر سی ام اس پرایم (CMS Prime) - بروکر CMS Prime چیست؟!🎯
🟢بررسی کامل بروکر سی ام سی (CMC Markets) - بروکر cmc markets چیست؟!💡
📊معرفی بخش خبر فارکس فکتوری - خبرهای فارکس فکتوری فارسی📆