icon ifxhome 60 وین ریت در استیتمنت محاسبه وین ریت در استیتمنت معاملاتی – بهبود درصد وین ریت در معاملات فارکس

 

برای موفقیت در بازارهای پر نوسان مالی، ابتدا می بایست رفتار بازار و چگونگی برخورد در شرایط متفاوت را ارزیابی کرد.یکی از راه های ارزیابی عملکرد معاملاتی، محاسبه و بررسی وین ریت در فارکس است. با بدست آوردن این فاکتور، تغییر در استراتژی و تحلیل به سادگی قابل تنظیم و تغییر خواهد بود.

مرحله بعد از دستیابی به استراتژی معاملاتی برای اطمینان از سودده بودن آن، تست این استراتژی و گرفتن استیتمنت است. در این مرحله، عوامل متعددی از جمله میزان وین ریت در استیتمنت مورد بررسی قرار می گیرد.

وین ریت در استیتمنت، وین ریت در فارکس، وین ریت در معاملات فارکس

در صورت مثبت بودن میزان وین ریت در استیتمنت، موفقیت در معاملات [استراتژی سودآور] تضمین خواهد شد. در مقاله امروز خانه فارکس من، به تاثیر وین ریت در استیتمنت معاملاتی و ارزیابی آن، خواهیم پرداخت.

 

وین ریت در معاملات فارکس چیست؟!

 

به میزان معاملات موفق یک تریدر به نسبت کل معاملاتی که انجام داده است، وین ریت (Winrate/درصد برد) گفته می شود. این درصد، نشان از موفقیت آمیز بودن استراتژی های معاملاتی به کار رفته است. بطور کل، معاملات با وین ریت بالای 40-50%، به عنوان ترید موفق/سودآور شناخته می شود.

بطور مثال اگر یک تریدر از مجموع 100، 50 معامله سودآور داشته باشد، وین ریت در معاملات 50% خواهد بود.

 

استیتمنت چیست؟

 

استیتمنت یا کارنامه معاملاتی، حکم یک گزارش را داشته که نحوه و جزییات عملکرد معامله گر [در یک بازه زمانی مشخص بطور مثال سه ماهه] را مشخص می کند.

گرفتن استیتمنت به میزان معاملات سودآور و زیان ده و جزییات زیادی از عملکرد معاملاتی، کمک می کند. با داشتن استیتمنت معاملات در فارکس، در صورت نیاز به اصلاح و یا کسب آموزش های بیشتر [تغییر رویه و استراتژی] می توان پرداخت.

در واقع داشتن استیتمنت، باعث بالا رفتن نظم و انضباط در سیستم  معاملاتی فرد می شود.

فاکتورهای قابل مشاهده در استیتمنت معاملاتی:

 • وین ریت در استیتمنت؛
 • پرافیت فکتور؛
 • مجموع سود خالص؛
 • و نسبت ریسک به ریوارد است.

 

icon ifxhome 71 وین ریت در استیتمنت نحوه ارزیابی استیتمنت با استفاده از وین ریت

 

ارزیابی میزان وین ریت در استیتمنت، یکی از مهم ترین معیارهای سنج موفقیت استراتژی معاملاتی است. بطور مثال استراتژی با وین ریت 45% [به این معنی است که در این سیستم] 45 معامله از 100 معامله با سود بسته شده، اما میزان سودها در این اندازه گیری مشخص نمی شود!

ممکن است سود معاملات موفق، بسیار کمتر از ضرر معاملات ناموفق باشند. به همین دلیل استفاده از سایر معیارها از جمله ریسک به ریوارد در مشخص کردن استیتمنت یک سیستم معاملاتی، بسیار حائز اهمیت هستند.

وین ریت در استیتمنت، وین ریت در فارکس، وین ریت در معاملات فارکس
ارزیابی وین ریت در استیتمنت معاملاتی

 

 

مزایا و معایب استفاده از وین ریت برای محاسبه استیتمنت

 

همان گونه که بیان شد، محاسبه وین ریت در استیتمنت فارکس یکی از معیارهای مهم در سنجش میزان موفقیت استراتژی معاملاتی محسوب می شود. اما استفاده از این فاکتور، دارای مزایا و معایبی است که در قالب جدول زیر به آن خواهیم پرداخت.

مزایا

 • افزایش نظم در سیستم معاملاتی
 • توانایی شناخت و برطرف کردن مشکلات سیستم معاملاتی
 • مشخص کردن میزان معاملات موفق استیتمنت معاملاتی

معایب

 • به تنهایی نشان دهنده سودآور بودن استراتژی معاملاتی نیست
 • تنها تعداد معاملات با سود بسته شده را مشخص می کند نه میزان سود بدست آمده.

 

icon ifxhome 58 وین ریت در استیتمنت راهکارهای بهبود وین ریت در استیتمنت معاملات

 

معامله گران می توانند با پیروی از یکسری قوانین و راهکارهای مناسب، به استراتژی با وین ریت بالا دست پیدا کنند. در ادامه به بررسی این راهکارها پرداخته ایم.

 

تحلیل و بررسی دقیق بازار

 

داشتن اطلاعات [دانش کافی] در زمینه دارایی های معاملاتی ، آشنایی با روند و تاریخچه قیمت، الگوها، اخبار مهم و مرتبط با دارایی ها و تحلیل دقیق حرکات بازار، می تواند به میزان قابل توجهی در موفقیت معامله گر موثر باشد.

 

استراتژی معاملاتی مناسب

 

داشتن یک استراتژی معاملاتی متناسب با تیپ شخصیتی و هدفی که معامله گر در بازار مالی دنبال می کند، یکی از مهم ترین لازمه های موفقیت است. فاکتورهای یک استراتژی موفق معاملاتی:

 • نقطه ورود و خروج؛
 • میزان حد ضرر؛
 • مدیریت سود/زیان؛
 • و استفاده از اندیکاتورها و ابزارهای تشخیص روند برای بالا بردن وین ریت معاملات است.

 

مدیریت ریسک

 

داشتن یک استراتژی معاملاتی دقیق، مشخص بودن حد ضرر (SL)، میزان ریسک هر معامله و زمان معاملات، می تواند به مدیریت ریسک با کاهش ضرر و بالا بردن وین ریت در معاملات کمک کند.

 

استفاده از حساب آزمایشی

 

استفاده از حساب آزمایشی/دمو قبل از ورود به بازار واقعی، به بهبود میزان سودآوری و مناسب بودن سیستم معاملاتی کمک خواهد کرد. معاملات در حساب دمو فارکس، همچنین باعث افزایش اعتماد به نفس معامله گران و درصد وین ریت خواهد شد.

 

حفظ آرامش و داشتن صبر

 

حفظ آرامش و جلوگیری از استرس در انجام معاملات [در اثر پایبندی به یک سیستم معاملاتی منظم و دقیق]، می تواند از گرفتن تصمیمات احساسی و افزایش ضرر در معاملات جلوگیری کند. این موضوع منجر به بالا رفتن وین ریت در استیتمنت معاملاتی، خواهد شد.

 

آموزش و تجربه

 

کسب آموزش و مهارت های مختلف در بازار فارکس، بسیار ارزشمند است. با کسب تجربه و مهارت در معاملات، از ضررهای احتمالی پیشگیری کرده و درصد موفقیت را افزایش دهید.

 

icon ifxhome 31 وین ریت در استیتمنت ارزیابی وین ریت در استیتمنت معامله گران – جمع بندی و نظر نویسنده

 

محاسبه وین ریت در استیتمنت معاملاتی، یکی از مهم ترین معیارها برای سنجش میزان موفقیت استراتژی معاملاتی محسوب می شود. ارزیابی استیتمنت معاملاتی برای آگاهی از عملکرد سیستم و درصد سودده بودن آن، از اهمیت زیادی برخوردار است.

ارزیابی وین ریت در استیتمنت، می تواند درصد تعداد معاملات موفق به نسبت کل معاملات انجام شده [در یک بازه زمانی] را مشخص می کند. البته بالا بودن وین ریت [به طور مثال وین ریت 50-100%] نشان دهنده سودآور بودن سیستم معاملاتی نخواهد بود. این فاکتور، میزان سود به نسبت ضررهای متحمل شده در معاملات را، مشخص نمی کند.

در صورت نیاز به دریافت مشاوره با متخصصین فارکس، از طریق پشتیبانی تلگرام با کارشناسان خانه فارکس من در ارتباط باشید.

سوالات متداول

🔹بالا بودن درصد وین ریت در استیتمنت (وضعیت معاملاتی)، یکی از معیارهای موفقیت استراتژی معاملاتی محسوب می شود.

🔹خیر. وین ریت، تنها درصد معاملات با سود بسته شده را نشان داده و میزان سود ایجاد شده به نسبت ضررها را، مشخص نمی کند.

🔹وین ریت درصد معاملات بسته شده با سود را به نسبت کل معاملات انجام شده در یک بازه زمانی مشخص، نشان می دهد.

درج نظر

فهرست مطالب
مطالب جدید
🎯بروکر ای پلنت چیست؟ - معرفی کامل بروکر Eplanet Markets در ایران💎
✏️بروکر فارکس در کانادا - معرفی لیست بهترین بروکرهای فارکس کانادا🔑
👑بررسی بروکر سی ام اس پرایم (CMS Prime) - بروکر CMS Prime چیست؟!🎯
🟢بررسی کامل بروکر سی ام سی (CMC Markets) - بروکر cmc markets چیست؟!💡
📊معرفی بخش خبر فارکس فکتوری - خبرهای فارکس فکتوری فارسی📆