icon ifxhome 66 وین ریت در فارکس وین ریت در فارکس – رابطه وین ریت و ریسک به ریوارد چیست؟

 

شاید در معاملات دارایی ها در بروکرهای فارکس و سایر بازارهای مالی، اصطلاحی با عنوان وین ریت (Win Rate) را شنیده باشید. وین ریت از دو کلمه لاتین “Win” به معامله برد/پیروزی و “Rate” به معنای درصد/میزان تشکیل شده است.

وین ریت در فارکس و بازارهای مالی دیگر، به معنای میزان سود بدست آمده به ازای کل معاملات انجام شده است. این اصطلاح بیشتر در کانال های سیگنال فارکس، بکار می رود. بهترین سیگنال با وین ریت 90%، استراتژی فارکس با وین ریت بالا 60% و … مثال هایی از این دست است.

وین ریت در فارکس چیست، وین ریت فارکس، وین ریت فارکس چیست

استراتژی موفق و سودآور 100% در بازار فارکس، رویا و دروغی بیش نیست. با توجه به ماهیت بازار فارکس و عدم امکان پیش بینی درست، این ادعا به سادگی رد خواهد شد. عوامل تاثیرگذار در بازار فارکس:

 • اخبار اقتصادی؛
 • رویدادهای سیاسی و جغرافیایی؛
 • جو بازار (احساسات معامله گران)؛

و فاکتورهای دیگر، پیش بینی دقیق را بصورت قطعی غیر ممکن کرده است. در مقاله امروز خانه فارکس من، به مفهوم وین ریت در فارکس خواهیم پرداخت. نحوه محاسبه win rate در معاملات، اهمیت آن در ترید و رابطه وین ریت و ریسک به ریوارد را بررسی می کنیم.

 

وین ریت در فارکس چیست؟ – Win Rate in forex

 

وین ریت یا همان نرخ پیروزی در معاملات فارکس، درصد موفقیت [سودآور بودن] را به کل تریدهای یک معامله گر نشان می دهد. وین ریت در فارکس، نشان دهنده سود آور بودن عملکرد یک معامله گر یا استراتژی معاملاتی است.

به عنوان مثال زمانی که وین ریت یک استراتژی 50% عنوان می شود، یعنی به ازای هر 10 ترید، 5 معامله با سود بسته خواهد شد. معامله گران حرفه ای با داشتن ژورنال، تحلیل عملکرد خود در بازار فارکس را بررسی می کنند.

نرخ برد یا موفقیت برای برخی از معامله گران با تجربه، تا ارقامی نزدیک به 70-80% هم می رسد. نحوه دستیابی به این میزان وین ریت، معاملات با رعایت احتیاط زیاد، ریسک کمتر و پاداش بیشتر است. تعیین استاپ لاس برای مراقبت از دارایی در برابر نوسانات ناگهانی، به دستیابی وین ریت بالاتر منجر خواهد شد.

بسیاری از معامله گران اسکالپر و روزانه، با توجه به رویکرد تهاجمی تر در معاملات، وین ریت حدود 40-50% را بدست می آورند. نوع استراتژی این تریدرها، کسب سود با ریسک بیشتر در زمان کوتاه است.

 

icon ifxhome 02 وین ریت در فارکس نحوه محاسبه وین ریت در فارکس

 

محاسبه win rate، یکی از الزامات معامله گران موفق است. درصد وین ریت در استیتمنت معاملاتی، روند و استراتژی شما را مشخص خواهد کرد. در معاملات فارکس (و سایر بازارهای مالی) win rate از طریق فرمول: (تعداد معاملات سودآور / تعداد کل معاملات) * 100 بدست می آید.

به عنوان مثال اگر در این ماه 20 معامله را انجام داده اید، و تنها 7 ترید را با سود بسته باشید، میزان وین ریت: (7/20) * 100 = 35% است. یعنی 65% معاملات را، با ضرر بسته اید.

محاسبه وین ریت، نحوه محاسبه وین ریت در فارکس، محاسبه وین ریت فارکس

محاسبه نرخ موفقیت در معاملات

در مقاله زیر، نحوه محاسبه وین ریت در معاملات فارکس به همراه عوامل تاثیرگذار بر آن را، بررسی کرده ایم.

نحوه محاسبه وین ریت در فارکس

 

icon ifxhome 60 وین ریت در فارکس اهمیت وین ریت در معاملات فارکس

 

چرا دانستن وین ریت در فارکس مهم است؟ آیا معامله گران حرفه ای وین ریت و ریسک به ریوارد را محاسبه می کنند؟ برای دانستن پاسخ این سوال ها، اهمیت وین ریت در فارکس را بررسی خواهیم کرد.

 

ارزیابی استراتژی با وین ریت

 

یکی از فاکتورهای مهم برای درک اثر بخشی استراتژی معاملاتی، درصد موفقیت یا وین ریت فارکس است. هر چقدر درصد پیروزی در معاملات بیشتر باشد، نشان از تعیین درست استراتژی معامله گران است.

 

مقایسه عملکرد معاملاتی

 

برای شناسایی بهترین رویکرد در انجام معاملات سودآور، نرخ وین ریت را بررسی کنید. درصد پیروزی با عملکرد معاملاتی، رابطه ای مستقیم دارد.

 

اثر روانی وین ریت در ترید

 

بطور طبیعی هر چقدر میزان سود آور بودن معاملات بیشتر باشد، درصد اعتماد به نفس نیز افزایش خواهد یافت. البته وین ریت با درصدهای بالا، به فاکتورهایی مانند ریسک پذیری و سطح تحمل معامله گران نیز بستگی دارد.

 

مدیریت ریسک در معاملات

 

درصد موفقیت/پیروزی در معاملات، با عواملی مانند مدیریت ریسک، درصد ریسک به پاداش و میزان بازپرداخت رابطه ای مستقیم دذ با مدیریت ریسک در معاملات و اتخاذ تصمیمات آگاهانه، نرخ وین ریت افزایش خواهد یافت.

 

رابطه وین ریت و ریسک به ریوارد

 

ریسک به ریوارد یا پاداش، به مقدار سودآوری معامله گر نسبت به ضررهای دریافتی اشاره دارد. به عنوان مثال داشتن وین ریت 45% و ریسک به ریوارد 1 به 3، نشان دهنده یک استراتژی بسیار موفق معاملاتی است. به ازای هر واحد ریسک، 3 واحد پاداش با نرخ سود 45% قابل دریافت است.

هرچقدر میزان ضرر نسبت به سود کمتر باشد، معامله بصورت طبیعی سودآور خواهد بود. رابطه وین ریت و ریسک به ریوارد در فارکس، بصورت مکملی است. با تقسیم حد ضرر (Stop-loss) به حد سود (Take-Profit)، ریسک به ریوارد محاسبه می گردد.

بهترین نتیجه در معاملات، 2 برابر بودن میزان ریسک به ریوارد نسبت به وین ریت است. به زبان ساده تر، میزان (Take Profit) باید 2 برابر (Stop Loss) باشد.

 

icon ifxhome 73 وین ریت در فارکس درصد وین ریت معامله گران حرفه ای چقدر است؟

 

اینکه تریدرهای با تجربه به وین ریت هایی با درصد بالا در معاملات دست پیدا می کنند، تصوری اشتباه می باشد. با توجه به نوسانات بازار فارکس و عوامل تاثیرگذار فراوان، پیش بینی درست روند قیمتی بصورت 100% امری محال است.

بر پایه تحقیقات انجام شده، حتی موفق ترین معامله گران، وین ریت در فارکس را بین 50-70% بدست می آورند. این نتایج با مدیریت موثر ریسک و تغییر مداوم استراتژی های معاملاتی (بهینه کردن)، بدست خواهد آمد.

 

icon ifxhome 03 وین ریت در فارکس گزارش وین ریت در متاتریدر کجاست؟

 

یکی از قابلیت های پلتفرم های معاملاتی مانند متاتریدر، ارائه درصد وین ریت در فارکس به معامله گران است. برای مشاهده درصد موفقیت یا وین ریت در متاتریدر، از نوار “Terminal” در پایین صفحه گزینه «Account History» را انتخاب کنید.

وین ریت در متاتریدر، مین ریت در استیتمنت، ورین ریت ایچیموکو
ورود به متاتریدر برای مشاهده وین ریت در فارکس

بعد از انتخاب یکی از معاملات خود در صفحه تاریخچه، راست کلیک کرده و گزینه «Custom Period» را انتخاب نمایید.

وین ریت در فارکس، وین ریت در متاتریدر، وین ریت چیست
مشاهده وین ریت در متاتریدر – انتخاب History

از منوی “Period” بازه زمانی را [امروز، 3 روز گذشته، هفته قبل، ماه قبل، 3 ماه گذشته، 6 ماه گذشته یا تمام تاریخچه] انتخاب کنید. امکان وارد کردن بازه زمانی بصورت دستی هم، میسر است.

وین ریت در فارکس چیست، نحوه محاسبه وین ریت در فارکس، win rate محاسبه
انتخاب بازه زمانی برای مشاهده وین ریت در متاتریدر

در مرحله بعد، با کلیک راست مجدد روی یکی از معاملات، گزینه «Save as detailed Repord» را انتخاب کرده و محل ذخیره آن را مشخص نمایید. در پایان گزینه «Save» را انتخاب کنید. اکنون گزارش گرفته شده، قابل مشاهده است.

در گزارش دریافتی و در قسمت “Profit Trades”، درصد وین ریت کل، بیشترین میزان سود، میانگین سود در معاملات و … نمایش داده شده است.

وین ریت و ریسک به ریوارد، وین ریت در کوکوین، وین ریت در متاتریدر
مشاهده وین ریت در فارکس – پلتفرم متاتریدر
وین ریت در استیتمنت، وین ریت در فارکس، وین ریت در معاملات فارکس

مشاهده و تحلیل وین ریت در استیتمنت

در مقاله زیر، نحوه ارزیابی و تحلیل وین ریت در استیتمنت معاملاتی را معرفی کرده ایم. نکات مهم برای بهبود وین ریت در استیتمنت نیز، ارائه شده است.

وین ریت در استیتمنت

 

icon ifxhome 61 وین ریت در فارکس وین ریت در تریدینگ ویو

 

برای مشاهده وین ریت در استیتمنت معاملاتی پلتفرم تریدینگ ویو، تاریخچه معاملات و «Risk Profile Chart» را انتخاب کنید. در بخش “Statistics” یا آمار، میزان وین ریت بصورت درصد در بخش “Profitable %” نمایش داده شده است.

وین ریت در تریدینگ ویو، استراتژی فارکس با وین ریت بالا، وین ریت در فارکس
وین ریت در تریدینگ ویو
وین ریت در تریدینگ ویو، وین ریت در فارکس، وین ریت چیست

تحلیل وین ریت در تریدینگ ویو

در مقاله زیر، به نحوه تحلیل درصد وین ریت در پلتفرم تریدینگ ویو پرداخته ایم. نکات مهم برای بهبود نرخ موفقیت در این نرم افزار نیز، ارائه شده است.

وین ریت در تریدینگ ویو

 

icon ifxhome 53 وین ریت در فارکس فاکتورهای بهره مندی از وین ریت موثر

 

برای بدست آوردن بهترین وین ریت در فارکس و کسب سود در معاملات، موارد زیر را در نظر داشته باشید.

 

بررسی عملکرد معاملاتی بصورت منظم

 

سعی کنید برای کسب بهترین نتیجه در معاملات، عملکرد معاملاتی خود را از گذشته تا امروز و بصورت دقیق، بررسی کنید. عواملی مانند استراتژی های زیان ده، مدیریت ریسک و درصد موفقیت یا وین ریت فارکس را بصورت منظم تحلیل کنید.

 

برخورد منطقی و عقلانی

 

هیچگاه به دنبال استراتژی، سیگنال، اسکریپت، ربات و … با درصد وین ریت بالا نباشید. تبلیغات دروغین برای کسب وین ریت فارکس <90%، فقط با هدف کلاهبرداری از افراد مبتدی صورت می گیرد. سطح انتظارات خود را پایین آورده و با ضررهای ناخواسته، بصورت منطقی مواجه شوید.

از تجربیات معاملات زیان ده، برای افزایش وین ریت در فارکس استفاده کنید.

 

ترکیب با سایر عوامل مهم در معاملات

 

نرخ موفقیت (win rate)، رابطه مکملی با میزان ریسک به پاداش و درصد بازپرداخت (Payoff Ratio) دارد. برای بهره مندی از بهترین نتیجه، این عوامل را با وین ریت در استیتمنت خود ترکیب کنید.

 

تمرکز بر کیفیت معاملات

 

یکی از اشتباهات رایج معامله گران در فارکس، مقایسه نرخ وین ریت بالا با میزان موفقیت در معاملات است. مهمترین فاکتورها برای افزایش سودآوری، تمرکز بر کیفیت معاملات، استراتژی بلند مدت و داشتن صبر یا تحمل برای دستیبانی به این موضوع است.

 

icon ifxhome 62 وین ریت در فارکس وین ریت در فارکس – جمع بندی و نظر نویسنده

 

در مقاله امروز به صورت کامل، به بررسی مفهوم وین ریت در فارکس پرداخته ایم. نرخ پیروزی یا موفقیت معامله گران با تجربه، بسته به فاکتورهای مهمی تغییر پیدا می کند. بهترین نرخ وین ریت فارکس، بین 50-70% بوده و این نشان دهنده سودآور بودن بیش از نیمی از معاملات است.

معامله گران موفق در بازار فارکس، با افزایش دانش مستمر، مدیریت مناسب ریسک، رعایت نظم و انضباط، تحمل و صبر طولانی و شناخت عمق بازار به وین ریت مطلوب و سودآور دست پیدا می کنند. بازار فارکس و معاملات در آن، بدون داشتن تخصص و تجربه، ضرر و شکست را برایتان به همراه خواهد داشت.

این موضوع به روشنی، در تمام بروکرهای فارکس با عنوان “Your Capital is at risk” [سرمایه شما در معرض خطر است] نمایش داده شده است. برای دریافت مشاوره از متخصصین خانه فارکس من، از طریق پشتیبانی تلگرام یا چت آنلاین پیام ارسال نمایید.

سوالات متداول

🔹اصطلاح وین ریت در بروکرهای فارکس و سایر بازارهای مالی، به میزان سودآور بودن معاملات اشاره دارد. به زبان ساده تر، اگر از هر 10 معامله 6 ترید با سود بسته شود، میزان وین ریت 60% خواهد بود.

🔹win rate محاسبه ساده ای داشته و از طریق فرمول زیر بدست می آید:

(تعداد معاملات سودآور / تعداد کل معاملات انجام شده) * 100 = Win Rate

نظرات (9)

 • چه عواملی بر افزایش سودآوری تاثیرگذار هستند؟

 • چرا اگر نرخ وین ریت بالا با میزان موفقیت در معاملات رو مقایسه کنیم اشتباهه؟

 • در معاملات فارکس در چه شرایطی یعنی بهترین نتیجه رو بدست آوردیم؟

 • درصد موفقیت یا پیروزی در معاملات به چه عواملی وابسته است؟

 • آیا win rate تو معاملات فارکس با فرمول خاصی محاسبه میشه؟

 • از تعیین استاپ لاس تو متن صحبت کردید ولی در موردش چیزی نگفتید. میشه بیشتر توضیح بدید؟ مرسی

 • معمولا نرخ برد یا موفقیت معامله گران با تجربه چقدره؟ اطلاعاتی در دست هست؟ آماری چیزی؟

 • اینکه چقدر استراتژی معاملاتی سودآور هستن با چه چیزی سنجیده میشه؟

 • در بازار فارکس چه عواملی تاثیرگذارند به طور کلی؟

درج نظر

فهرست مطالب
مطالب جدید
〽️ اندیکاتور ار اس ای چیست؟ - RSI یا شاخص قدرت نسبی یعنی چه؟ 💹
🚫 هک باینری آپشن چیست؟! - بررسی روش های هک کردن باینری آپشن ها⛔️
👑آشنایی با بهترین بروکر متاتریدر فارکس - لیست کامل بروکرهای داخلی و خارجی🌐
🥇کمترین اسپرد طلا در بروکرها - بروکر با اسپرد صفر برای طلا کدام است؟!🔑
⚡️معرفی صرافی رابین هود (Robinhood) - [دانلود/ثبت نام/احراز هویت]💎