icon ifxhome 72 همبستگی داوجونز همبستگی داوجونز چیست؟ – ارتباط شاخص داوجونز با طلا، نفت و دلار

 

دارایی ها در بازار مالی فارکس، مستقل از یک دیگر حرکت نمی کنند. بصورت معمول، قیمت یک نماد روی چندین دارایی تاثیر می گذارد. بازار FOREX، انعکاسی از قیمت ارزهای کشور های مختلف و اقتصاد در سراسر جهان است.

نماد داوجونز در فارکس، یک شاخص اقتصادی مهم بوده که رابطه مستقیمی با انتشار اخبار مانند تولید ناخالص داخلی، نرخ بهره، نرخ بیکاری و نرخ رشد در قیمت ارزها دارد. نماد داوجونز (DJIA)، میزان قدرت اقتصادی و صنعتی ایالات متحده را نشان می دهد.

همبستگی داوجونز، همبستگی شاخص داوجونز، همبستگی طلا و داوجونز

بنابراین، همبستگی داوجونز بصورت مستقیم/غیر مستقیم با جفت ارزها و سایر دارایی های فارکس مشاهده می شود. در مقاله امروز خانه فارکس من، به بررسی کامل همبستگی داوجونز با سایر نمادها خواهیم پرداخت.

 

icon ifxhome 69 همبستگی داوجونز همبستگی داوجونز با کدام نمادها بیشتر است؟

 

شاخص داوجونز، با تمام دارایی های بازار فارکس همبستگی دارد. هنگامی که فعالیت اقتصادی و صنعتی در ایالات متحده زیاد شود، تعداد افراد بیکار در جامعه کمتر شده و بانک مرکزی آمریکا نرخ بیکاری را کمتر از پیش بینی اعلام می کند.

در نتیجه با رشد صنعت و اقتصاد در آمریکا، قیمت شاخص داوجونز افزایش می یابد [ارزش سهام شرکت ها]. هنگامی که شاخص داوجونز در حال رشد باشد، قیمت شاخص های دیگر آمریکایی نیز همراه با داوجونز افزایش می یابد [شاخص نزدک، S&P و …].

 

همبستگی طلا و داوجونز

 

معامله گران با استفاده از همبستگی داوجونز و طلا، می توانند هدف سرمایه گذاری خود را مشخص کنند. نسبت طلا با داوجونز، به طور میانگین 5-15% است. اگر برای خرید شاخص داوجونز تنها به 5 اونس طلا نیاز دارید، در این صورت ارزش سهام داو به نسبت طلا کاهش پیدا می کند.

هنگامی که برای خرید سهام داوجونز به 15 اونس طلا نیاز دارید، به این معنی است که فلز گرانبهای طلا، کمتر از ارزش واقعی خود قیمت گذاری شده است! در این صورت، قیمت سهام داوجونز بالاتر از ارزش طلا قیمت گذاری و ارزش این فلز، کم تر می شود.

در این حالت سرمایه گذاران برای خرید سهام داوجونز، نیازمند 15 واحد از اونس طلا هستند.

رابطه طلا و داوجونز، همبستگی طلا و داوجونز، رابطه داوجونز و طلا

همبستگی داوجونز و طلا

در مقاله زیر به صورت جامع، به بررسی همبستگی طلا و داوجونز پرداخته ایم.

همبستگی طلا و داوجونز

 

همبستگی داوجونز با دلار امریکا (USD)

 

دلار آمریکا به داوجونز، دارای همبستگی مثبت است. در صورت افزایش میزان تولیدات شرکت های داوجونز، اقتصاد ایالات متحده قدرتمندتر خواهد شد. در این صورت، سرمایه گذارها بیشتر از قبل کالا و دارایی های آمریکایی را خریداری می کنند.

کالاها با دلار خریداری شده و سرمایه گذاران برای خرید، به دلار آمریکا نیاز دارند. افزایش تقاضا بر کالاهای صنعتی، بهداشتی، دارویی، منابع انرژی و … منجر به افزایش ارزش دلار آمریکا می شود. هنگامی که تقاضا برای کالا/خدمات شرکت های داوجونز افزایش می یابد، ارزش سهام و دلار آمریکا بیشتر خواهد شد.

 

همبستگی داوجونز با نفت (Oil)

 

همبستگی شاخص داوجونز با نفت، مثبت است. چرا که وضعیت شاخص اقتصادی داوجونز، بر روی تمام دارایی های منابع انرژی اثر می گذارد.

شرکت هایی همچون «شورون» از بزرگ ترین کمپانی های صنایع نفت، گاز و پتروشیمی در داوجونز هستند که مصرف فرآورده های نفتی، در آن ها بالا است. به همین خاطر با افزایش قیمت نفت، ارزش سهام شورون و داوجونز بیشتر خواهد شد.

 

بررسی همبستگی داوجونز با بازارهای مالی

 

داوجونز با بازارهای مالی دیگر مانند بازار اوراق قرضه و کالا نیز، همبستگی دارد. با افزایش فروش سهام در بازار اوراق بهادار و قرضه، شاخص داوجونز (DJIA) در جهت صعودی حرکت می کند. افزایش فعالیت اقتصادی، باعث تورم شده و روی بازار کالاها تاثیر گذار است.

تقاضا و مصرف زیاد، باعث افزایش قیمت در کالا ها می شود. در نتیجه هنگامی که تقاضا خرید [در فرآورده های شرکت های عضو داوجونز] زیاد شود [کالاهای با ارزش مانند نفت، گاز، طلا، نقره و محصولات کشاورزی]، سهام شرکت های داوجونز [به خصوص کمپانی های صنعتی، تولیدی و انرژی] افزایش می یابد.

 

همبستگی داوجونز با شاخص های اقتصادی

 

داوجونز با شاخص های مهم آمریکایی مانند «نزدک» و “spx500” همبستگی مثبت و منفی دارد. چرا که برخی از شرکت های تشکیل دهنده داوجونز، جزو سهام نزدک نیز هستند. در اکثر اوقات این دو شاخص با یک دیگر، همبستگی مثبت دارند.

در صورت افزایش قیمت شاخص داوجونز در بازار فارکس، ارزش نماد نزدک نیز بالاتر خواهد رفت.

شاخص داوجونز، بر اساس وزن و قیمت سهام شرکت های تشکیل دهنده حرکت می کند. افزایش میزان سرمایه و نقدینگی در بازار فارکس، منجر به کاهش ارز سهام شرکت ها و این شاخص خواهد شد [رفتار منفی].

 

icon ifxhome 40 همبستگی داوجونز جمع بندی و نظر نویسنده درباره همبستگی شاخص داوجونز

 

در مقاله امروز خانه فارکس من، به همبستگی داوجونز با سایر دارایی های مهم بازار فارکس [طلا، نفت، دلار، شاخص ها و …] اشاره کرده ایم. این ارتباط (همبستگی/Correlation) بین شاخص داوجونز در فارکس، با سایر نمادهای معاملاتی بصورت مستقیم و غیر مستقیم وجود دارد.

شاخص داوجونز، وضعیت صنعت و اقتصاد ایالات متحده را می سنجد. “Dow jones” رابطه پیچیده ای با نفت، طلا و کالاهای با ارزش جهانی دارد. با اطلاع از همبستگی داوجونز با نمادهای دیگر، تحلیل و معاملات در بازار فارکس به راحتی قابل انجام است.

برای دریافت مشاوره و ارتباط با متخصصین، از طریق پشتیبانی تلگرام یا چت آنلاین اقدام نمایید.

سوالات متداول

🔹شاخص داوجونز، بر روی دلار آمریکا ($) تاثیر مستقیم دارد؛ به همین منظور همبستگی داوجونز با جفت ارزهای اصلی (بر پایه دلار آمریکا) بیشتر است.

🔹شاخص داوجونز در جفت ارزهای فرعی که دلار آمریکا ارز پایه آن ها نیست، کمتر است.

🔹همبستگی طلا و داوجونز، بین 5-15% است.

درج نظر

فهرست مطالب
مطالب جدید
💹 معرفی استراتژی اسکالپ با RSI در باینری آپشن - (Ifx-St043) 🚀
⭐️ بررسی مزایا و معایب کپی تریدینگ - بررسی نکات مثبت و منفی در کپی ترید ⚠️
💰 بررسی کپی ترید در صرافی های رمز ارز - بهترین صرافی های کپی تریدینگ کدام اند؟ 💯
🔥 استراتژی واگرایی مکدی MACD Divergence چیست؟ - (Ifx-St042) 💯
💯 آموزش بهترین استراتژی ۱۵ دقیقه ای باینری آپشن - (Ifx-St041) 🔥