icon ifxhome 53 استراتژی پرایس اکشن فارکس استراتژی پرایس اکشن فارکس – معرفی روش های Price Action

یکی از پرطرفدارترین استراتژی در فارکس و سایر بازارها [کریپتو، باینری، بورس و …]، سیستم معاملاتی «پرایس اکشن» است. در استراتژی پرایس اکشن فارکس، تحرکات قیمت دارایی ها بررسی می شود. تغییر قیمت ها که بر پایه تحلیل قیمت گذشته و حال، در یک دارایی شکل گرفته است.

در استراتژی پرایس اکشن در فارکس، معامله گران بازار را بر پایه تصمیمات [اخیر و واقعی] تغییر قیمت رصد می کنند. در این روش بیشتر بر حرکت قیمت تا اندیکاتورهای فنی، تکیه می شود. البته این استراتژی، از اندیکاتورها برای پیش بینی روند نیز استفاده می کند.

مواردی مانند تحلیل های بنیادی (فاندامنتال)، در پیش بینی قیمت نماد نادیده گرفته می شود. در مقاله امروز خانه فارکس من، استراتژی پرایس اکشن فارکس [کلاسیک، حرفه ای و …] را معرفی خواهیم کرد.

استراتژی پرایس اکشن فارکس، استراتژی پرایس اکشن در فارکس، استراتژی پرایس اکشن چیست

 

استراتژی پرایس اکشن چیست؟ پرایس اکشن برای چه کسانی مناسب است؟

اصطلاح «پرایس اکشن»، به‌ معنای بررسی حرکت قیمت یک دارایی است. در پاسخ به پرسش «پرایس اکشن چیست؟»، می‌ توان گفت که شامل مطالعۀ عملکرد تمامی خریداران و فروشندگان فعال در هر بازار خاص است.

بنابر این تحلیل اقدامات سایر فعالان بازار، به تریدرها امتیاز منحصر‌ به‌ فردی در تصمیم‌ گیری‌ های معاملاتی می دهد. استراتژی پرایس اکشن فارکس برای تریدرهایی با ویژگی‌ های زیر مناسب است:

 • تریدرهای با تجربه: این استراتژی برای تریدرهای با تجربه‌ که به‌ دنبال افزایش دقت و راندمان معاملات خود هستند، مناسب است.
 • تریدرهای فعال: تریدرهای فعال که به‌ دنبال کسب سود از نوسانات کوتاه‌ مدت بازار هستند، می‌ توانند از استراتژی پرایس اکشن استفاده کنند.
 • تریدرهای صبور: استراتژی پرایس اکشن، نیازمند صبر و حوصله بوده و برای تریدرهایی که به‌ دنبال سودهای سریع نیستند [اسکالپرها]، مناسب است.

 

icon ifxhome 17 استراتژی پرایس اکشن فارکس نحوه عملکرد استراتژی پرایس اکشن حرفه ای در فارکس

استراتژی حرفه‌ای پرایس اکشن، روشی پیشرفته برای تحلیل و معامله در بازارهای مالی است. این تکنیک بر اساس حرکات قیمت، ساختار بازار و روانشناسی معامله‌ گران بنا شده است. با کمک استراتژی پرایس اکشن حرفه ای، دقت و راندمان در بازار فارکس افزایش پیدا خواهد کرد.

اصول کلیدی آموزش استراتژی پرایس اکشن حرفه ای:

 • تحلیل عمیق نمودارهای قیمتی: در این استراتژی تریدرها به جزئیات نمودارهای قیمتی مانند کندل‌ ها، سطوح حمایت و مقاومت، الگوهای پرایس اکشن و … توجه می‌ کنند؛
 • شناسایی ساختار بازار: تریدرها با تحلیل ساختار بازار، جهت و قدرت روند را پیش‌ بینی می کنند؛
 • درک روانشناسی تریدرها: با درک روانشناسی تریدرها، می‌ توان از دام‌ های معاملاتی [که توسط بازیگران بزرگ بازار ایجاد می‌شوند]، اجتناب کرد.

چند نمونه از بهترین استراتژی پرایس اکشن فارکس:

 • استراتژی‌ های ICT؛
 • استراتژی‌ های RTM؛
 • استراتژی‌ های کلاسیک هستند.

 

استراتژی پرایس اکشن ICT

یک نمونه از استراتژی پرایس اکشن فارکس، “ICT” است. استراتژی‌ های ICT، مجموعه‌ ای از روش‌ های تحلیل و معامله در بازارهای مالی هستند که، توسط “Michael J. Huddleston” ابداع شده‌ اند. این استراتژی‌ ها بر پایۀ پرایس اکشن، نقدینگی، ساختار بازار، جریان سفارشات و روانشناسی بازار بنا شده‌ اند.

 

اصول کلیدی استراتژی‌ های ICT

 • نقدینگی: نقدینگی، عنصر حیاتی در استراتژی‌ های ICT است. تریدرها با شناسایی سطوح نقدینگی، می‌ توانند به‌ دنبال نواحی عدم تعادل در بازار باشند [فرصت معاملاتی با احتمال زیاد]؛
 • ساختار بازار: ساختار بازار به رابطه بین عرضه و تقاضا در یک بازۀ زمانی خاص، اشاره دارد. تریدرها با تحلیل ساختار بازار، می‌ توانند جهت و قدرت روند را پیش‌ بینی کنند؛
 • جریان سفارشات: جریان سفارشات، به تمایل خریداران و فروشندگان در یک جفت ارز خاص اشاره دارد. تریدرها با تحلیل جریان سفارشات، می‌ توانند از نقاط ورود و خروج بهینه به معامله آگاه شوند؛
 • روانشناسی بازار: روانشناسی بازار، به رفتار و احساسات تریدرها در بازار اشاره دارد.

 

استراتژی پرایس اکشن RTM

استراتژی “RTM” روشی برای تحلیل و معامله در بازارهای مالی است که، بر پایۀ شناسایی سطوح کلیدی حمایت/مقاومت شکل گرفته است.

 

اصول کلیدی استراتژی RTM

 • سطوح حمایت و مقاومت: سطوح حمایت و مقاومت، مناطقی در نمودار قیمت هستند که در آن، قیمت با واکنش روبرو می شود. شناسایی این سطوح، نقشی کلیدی در استراتژی RTM دارد؛
 • ساختار بازار: رابطه بین عرضه و تقاضا در یک تایم فریم مشخص؛
 • روانشناسی بازار: شناسایی رفتار معامله گران در بازار.

 

استراتژی پرایس اکشن کلاسیک

استراتژی پرایس اکشن فارکس کلاسیک، یکی از ساده‌ ترین و پرکاربرد ترین روش های معامله در بازارهای مالی است. این استراتژی بر پایه تحلیل روند بنا شده است.

 

اصول کلیدی استراتژی کلاسیک

 • روند: روند به جهت حرکت قیمت در یک بازۀ زمانی خاص، اشاره دارد. روند ها می توانند صعودی، نزولی یا خنثی باشند؛
 • سطوح حمایت و مقاومت: سطوح حمایت و مقاومت، مناطقی در نمودار قیمت هستند که در آن، قیمت با واکنش روبرو می شود. شناسایی این سطوح، نقشی کلیدی در استراتژی کلاسیک دارد.

 

icon ifxhome 28 استراتژی پرایس اکشن فارکس جمع بندی و نظر نویسنده درباره استراتژی پرایس اکشن فارکس

بسیاری از معامله گران در بازارهای مالی مانند فارکس، از استراتژی پرایس اکشن (Price Action) استفاده می کنند. در نظر گرفتن میزان ریسک، تایم فریم، نوع نماد، بازار هدف و شخصیت معامله گر، نقش مهمی در تعیین استراتژی پرایس اکشن فارکس دارد.

تمام تکنیک های معاملاتی در بازار فارکس، نیازمند بک تست در حساب های دمو است. داشتن برنامه معاملاتی منظم، ژورنال تریدینگ، صبر و مدیریت ریسک، کلید موفقیت در رسیدن به سود در این بازار است. استراتژی پرایس اکشن فارکس، مانند بسیاری از روش های دیگر، بصورت 100% سودآور نیست!

در صورت نیاز به راهنما یا مشاوره رایگان با متخصصان، از طریق پشتیبانی تلگرام اقدام نمایید.

سوالات متداول

🔹بله، استراتژی پرایس اکشن فارکس، بر پایه تحلیل ساده قیمت و روندهای بازار استوار است.

🔹این موضوع، بستگی به ترجیحات شخصی دارد. اما بسیاری از معامله‌گران پرایس اکشن، به‌ طور اصولی از اندیکاتورها استفاده نکرده و تمرکز خود را، بر روی شناسایی الگوهای قیمتی می‌ گذارند.

نظرات (1)

 • سلام ایا از استراتژی پرایس اکشن برای اسکلپ هم میشه استفاده کرد؟

درج نظر

فهرست مطالب
مطالب جدید
💯 حداقل اسپرد نقره در فارکس چقدر است؟ - بهترین بروکر با کمترین اسپرد XAGUSD کدام است؟ 〽️
💰 نحوه استفاده از اندیکاتور نمایش سشن ها در متاتریدر 4 و 5 [MT4/MT5] 💹
🌟 آموزش استراتژی اسکالپ با RSI در تایم فریم 15 دقیقه - سیستم کلاسیک مولتی تایم فریم - (Ifx-St107) 💹
🔥 بررسی استراتژی با استوکاستیک در فارکس [اسکالپ/روزانه] - (Ifx-St106) 💹
🛢️ حداقل اسپرد نفت در فارکس چقدر است؟ - بررسی جامع اسپرد نفت در کارگزاری ها 📊