icon ifxhome 54 استراتژی گپ در فارکس استراتژی گپ در فارکس – آشنایی با مفهوم گپ و نقش آن در معاملات

یکی از انواع استراتژی در فارکس، با نام گپ (Gap) شناخته می شود. «استراتژی گپ فارکس» در زمان بسته شدن، به ساعت سشن های معاملاتی جفت ارزهای فارکس اشاره دارد. این موضوع از زمان بسته شدن قیمت در جمعه، تا باز شدن آن در شب یکشنبه اتفاق می افتد.

اما چگونه با استفاده از گپ معاملاتی، می توان وین ریت [درصد موفقیت] را افزایش داد؟ شاید «استراتژی گپ در فارکس»، در نگاه اول پیچیده یا دشوار به نظر برسد. با درک صحیح از نحوه عملکرد آن، می توان به فرصت های قابل توجهی برای کسب سود دست پیدا کرد.

در مقاله امروز خانه فارکس من، به بررسی کامل استراتژی گپ در فارکس می پردازیم.

استراتژی گپ در فارکس، استراتژی گپ فارکس، استراتژی گپ

 

icon ifxhome 47 استراتژی گپ در فارکس معرفی انواع گپ در معاملات فارکس

گپ ها در بازار فارکس، به عنوان یکی از پدیده های مهم و قابل توجه شناخته می شوند. این فواصل، فرصت های معاملاتی ارزشمندی را برای معامله گران فراهم می آورند. نوسانات قیمتی که بین پایان یک دوره معاملاتی و شروع دوره بعدی رخ می دهند، از انواع مختلفی با دلیل و تاثیرات متفاوت هستند.

در این بخش از مقاله، قصد داریم تا با انواع مختلف گپ هایی که در بازار فارکس مشاهده می شوند، کاملاً آشنا شویم. با کمک استراتژی گپ در فارکس، می توان با دقت بیشتری فرصت های موجود در بازار را شناسایی و بهترین نتیجه را از معاملات، کسب کرد.

در بازار فارکس، گپ ها به چند دسته اصلی تقسیم می شوند. هرکدام از این دسته ها، ویژگی و تأثیرات خاص خود را دارند. شناخت گپ های معاملاتی، طراحی (بکارگیری) استراتژی های دقیق و موثرتری را بر اساس شرایط بازار فراهم می کند.

 

گپ شکست (Breakaway Gap)

گپ شکست نشان دهنده آغاز یک حرکت جدید در بازار است که، معمولاً پس از دوره های تثبیت یا رنج محدود قیمتی (Range) رخ می دهد. این نوع گپ ،در ابتدای یک روند صعودی یا نزولی شکل گرفته و نشان دهنده قدرت بازار، در جهت جدید است.

«گپ شکست» اغلب با حجم معاملات بالا همراه است و از این رو، تأییدی برای قدرت روند جدید به حساب می آید.

 

گپ ادامه دهنده (Continuation Gap)

«گپ ادامه دهنده» یا «گپ فرار»، در میانه یک روند قیمتی قوی، رخ داده و نشان دهنده ادامه روند فعلی است. “Continuation Gap”، غالباً در یک روند صعودی یا نزولی طولانی مدت ظاهر می شود. این موضوع تأییدی است بر این که بازار، همچنان به همان جهت حرکت خواهد کرد.

گپ ادامه دهنده معمولاً با افزایش حجم معاملات همراه است؛ این امر بیانگر اشتیاق معامله گران به ادامه مشارکت در جهت روند فعلی است.

 

گپ معمول (Common Gap)

گپ معمول یا متداول، نوعی از گپ است که به طور روزمره در بازار فارکس مشاهده می شود. “Common Gap” معمولاً نشان دهنده تغییرات قیمتی کوتاه مدت، بدون نشانه ای از تغییر در روند کلی بازار است.

این گپ ها اغلب در نتیجه تقاضای معمولی [یا عرضه هایی که سریع پر می شوند] رخ می دهد. استراتژی گپ در فارکس در این شکل، اغلب اهمیت چندانی در تحلیل تکنیکال ندارند. گپ معمول امکان ظاهر شدن در هر جایی از نمودار قیمت را داشته، و نیاز به اقدام فوری از سوی معامله گران ندارد.

 

گپ خستگی (Exhaustion Gap)

گپ خستگی، نشان دهنده پایان یک روند و احتمال بازگشت قیمت است. این نوع گپ معمولاً در پایان یک دوره حرکت قیمتی طولانی مدت، ظاهر شده و نشانه ای از خستگی بازار و کاهش قدرت روند فعلی است. «گپ خستگی»، غالباً با کاهش حجم معاملات همراه است.

این امر بیانگر کاهش علاقه و اشتیاق معامله گران، برای ادامه حرکت در جهت فعلی روند است. تشخیص گپ خستگی، می تواند فرصت هایی برای بستن موقعیت های موجود و یا برعکس کردن معاملات [به منظور بهره برداری از احتمال بازگشت قیمت] را، فراهم کند.

اطلاعات بسیار ارزشمند و مهمی، بر پایه گپ های معرفی شده قابل دریافت هستند. با تحلیل این موارد و تطبیق دادن آن با روش های دیگر مانند تکنیکال و فاندامنتال، بهترین تصمیم در معاملات را اتخاذ کنید.

گپ های قیمتی در فارکس، می توانند به دلایل متعددی از جمله اعلامیه های اقتصادی مهم، تغییرات سیاسی، وقایع غیر منتظره جهانی، یا حتی در پی تغییرات بزرگ در عرضه و تقاضا رخ دهند. این گپ ها به ویژه در ابتدا و انتهای هفته معاملاتی و همچنین در زمان انتشار خبرهای مهم اقتصادی، بیشتر مشاهده می شوند.

 

icon ifxhome 65 استراتژی گپ در فارکس معرفی بهترین استراتژی گپ در فارکس – جمع بندی و نظر نویسنده

یافتن و به کارگیری بهترین استراتژی گپ در فارکس، تاثیر قابل توجهی بر عملکرد معاملاتی دارد. این استراتژی ها به معامله گران کمک می کنند تا از تغییرات ناگهانی قیمت که در اثر گپ ها رخ می دهند، به نفع خود استفاده کنند.

در این بخش، به بررسی چگونگی شناسایی و بهره برداری از فرصت هایی که گپ ها ایجاد می کنند، می پردازیم.

یکی از کلیدی ترین جنبه های استراتژی گپ در معاملات فارکس، توانایی تشخیص نوع گپ است. همانطور که قبلاً ذکر شد، شناسایی این که آیا یک گپ صعودی یا نزولی است یا اینکه از چه نوعی است، در تعیین رویکرد معاملاتی ما بسیار موثر است. استفاده از اندیکاتور گپ نیز، در شناسایی و تحلیل این گپ ها کمک کننده است.

یک استراتژی گپ در فارکس موثر، اغلب شامل برنامه ریزی دقیق برای ورود و خروج از معاملات است. برای مثال برخی معامله گران ترجیح می دهند که قبل از اقدام به خرید یا فروش، منتظر پر شدن گپ بمانند (یعنی قیمت به سطح قبل از گپ برگردد).

دیگران ممکن است بلافاصله پس از مشاهده یک گپ، عمل کرده با این امید که روند حرکتی قیمت، ادامه خواهد یافت.

یک استراتژی گپ فارکس، باید شامل تاکید بر اهمیت تحلیل بنیادی و تکنیکال باشد. درک اخبار و رویدادهای منجر به ایجاد گپ، تحلیل نمودارها برای شناسایی الگوهای قیمتی و … همگی در به حداکثر رساندن سود از این استراتژی ها، کمک کننده هستند.

در نهایت، استراتژی گپ در فارکس نیازمند انعطاف پذیری و سرعت عمل است. واکنش سریع به تغییرات بازار و تعیین استراتژی بر اساس آن، در افزایش موفقیت تاثیرگذار هستند.

سوالات متداول

🔹معامله گران می توانند با شناسایی گپ های قیمتی و تفسیر درست آن ها، استراتژی گپ در معاملات فارکس را به کار بگیرند. این روش، شامل انتظار برای پر شدن گپ یا معامله بر اساس تداوم روندی باشد که گپ، نشان دهنده آن است.

🔹خیر. همه گپ ها به یک اندازه اهمیت ندارند. گپ های معمول یا متداول، اغلب اهمیت کمتری داشته و ممکن است سریع پر شوند. در حالی که گپ های شکست و گپ های خستگی، نشان دهنده فرصت های معاملاتی قابل توجهی هستند.

نظرات (2)

  • ایا در هنگام اخبار گپ شکست رخ میده ؟ و اینکه ایا قابل پیشبینی هست ؟

  • سلام این گپ ها چجوری قابل شناسایی هستن؟

درج نظر

فهرست مطالب
مطالب جدید
🔥 آموزش استراتژی اسکالپ با مووینگ اوریج و استوکاستیک - (Ifx-St108) ⭐️
💯 حداقل اسپرد نقره در فارکس چقدر است؟ - بهترین بروکر با کمترین اسپرد XAGUSD کدام است؟ 〽️
💰 نحوه استفاده از اندیکاتور نمایش سشن ها در متاتریدر 4 و 5 [MT4/MT5] 💹
🌟 آموزش استراتژی اسکالپ با RSI در تایم فریم 15 دقیقه - سیستم کلاسیک مولتی تایم فریم - (Ifx-St107) 💹
🔥 بررسی استراتژی با استوکاستیک در فارکس [اسکالپ/روزانه] - (Ifx-St106) 💹