icon ifxhome 26 اندیکاتور سیگنال دهی اندیکاتور سیگنال دهی ایچیموکو – معرفی + آموزش

استفاده از اندیکاتورهای فارکس، برای شناسایی فرصت ها و نوسان گیری بازارهای مالی، امری ضروری است. با کمک این ابزارها، شانس موفقیت در معاملات افزایش خواهد یافت. امروزه ابزارها و نمودارهای تحلیلی بسیاری، در بازارهای مالی [فارکس، ارزهای دیجیتال، سهام و …] مورد استفاده قرار می گیرند.

که یکی از بهترین اندیکاتورهای سیگنال ده فارکس، ایچیموکو (Ichimoku Cloud Indicator) است. ایچیموکو یکی از محبوب ترین و پرکاربرد ترین اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال است که با نام ” Ichimoku Kinko Hyo ” نیز شناخته می شود.

این ابزار جذاب، برای اولین بار در سال 1930 و توسط یک روزنامه نگار ژاپنی به نام گویچی هوسادا [Goichi Hosoda] معرفی شد. این اندیکاتور برای شناسایی دقیق سیگنال در فارکس و سایر بازارهای مالی، استفاده می شود.

در این مقاله از خانه فارکس من، به معرفی کامل اندیکاتور سیگنال دهی ایچیموکو می پردازیم.

اندیکاتور سیگنال دهی ایچیموکو، اندیکاتور سیگنال دهی فارکس، اندیکاتورهای سیگنال ده

 

icon ifxhome 53 اندیکاتور سیگنال دهی اندیکاتور ایچیموکو چیست؟ + بررسی اجزای تشکیل دهنده

اندیکاتور سیگنال دهی ایچیموکو [Ichimoku Cloud Indicator] یک ابزار تحلیلی است که به طور گسترده در بازار سهام، برای تحلیل روند و شناسایی نقاط ورود/خروج از سفارشات استفاده می شود.

درست است که این اندیکاتور برای اولین بار در بازار سهام گسترش یافت، اما به دلیل دقت و مزایای ویژه ای که دارد، امروزه در سایر بازارهای مالی ارز دیجیتال، فارکس و … نیز مورد استفاده قرار می گیرد. ایچیموکو را می توان به عنوان یکی از بهترین اندیکاتور سیگنال دهی فارکس نیز معرفی کرد.

معامله گران فارکس این اندیکاتور را در راستای شناسایی سطوح حمایت/مقاومت، تحلیل روند، تشخیص حرکات قیمتی و سایر موارد مرتبط با تحلیل تکنیکال به کار می گیرند. جالب است بدانید اندیکاتور ایچیموکو از 5 جزء اصلی تشکیل شده، که در ادامه به معرفی آن می پردازیم.

اجزای ایچیموکو Ichimoku مشخصات
تنکانسن “Tenkan Sen”
کیجونسن “Kijun Sen”
سنکو اِی “Senkou Span A”
سنکو بی “Senkou Span B”
چیکو اسپن “Chikou Span”
راهنمای دریافت سیگنال VIP پشتیبانی تلگرام

 

تنکانسن (Tenkan Sen)

تنکانسن که به عنوان خط بازگشت [Turning Line] نیز شناخته می شود، معمولا با رنگ قرمز بر روی اندیکاتور سیگنال دهی ایچیموکو نشان داده می شود.

تنکانسن یک میانگین متحرک است که، بیشترین و کم ترین قیمت هر دارایی در 9 دوره قبلی را نشان می دهد. تنکانسن از اتصال نقاط مختلف به یکدیگر تشکیل شده که هر نقطه، نشان دهنده سطوح قیمتی در ساعات، روز و هفته های گذشته است.

 

فرمول محاسبه تنکانسن

 • مقدار تنکانسن در یک نقطه برابر است با = کمترین قیمت در 9 دوره گذشته + بیشترین قیمت در 9 دوره گذشته

 

کیجونسن (Kijun Sen)

کیوجنسن به عنوان خط پایه [baseline] شناخته شده که معمولا، سفید رنگ است. کیونجسن یک میانگین متحرک نقاط میانی به شمار رفته که در 26 دوره زمانی [مربوطه به گذشته]، ترسیم می شود. کیوجنسن، یکی از مهم ترین اجزای ایچیموکو به شمار رفته که به آن «خط استاندارد» نیز می گویند.

 

فرمول محاسبه کیوجنسن

 • مقدار کیوجنسن: بیشترین قیمت در 26 دوره قبلی + کم ترین قیمت در 26 دوره قبلی

 

سنکو اِی (Senkou Span A)

سنکو اِی، یکی دیگر از اجزای مهم اندیکاتور سیگنال دهی ایچیموکو است که معمولا، با رنگ زرد مشخص می شود. این منحنی در این اندیکاتور، با نام سنکو اسپان اِی (Senkou Span A) نیز معرفی می گردد.

نقاط سنکو اِی به شکل یک منحنی به یکدیگر متصل بوده که نقاط قرار گرفته بر روی این منحنی، میانگینی از مقدار کیوجنسن و تنکانسن را در 26 دوره زمانی گذشته نشان می دهد. درواقع می توان گفت سنکو اِی، به عنوان نقطه میانی تنکانسن و کیوجنسن ترسیم شده که میانگین آن، نشان دهنده سنکو ای در 26 روز آینده خواهد بود.

 

فرمول محاسبه سنکو اِی

 • مقدار سنکو اِی: تنکانسن + کیجونسن

 

سنکو بی (Senkou Span B)

سنکو بی به عنوان یک میانگین متحرک با بازه زمانی 52 دوره گذشته، در اندیکاتور سیگنال دهی ایچیموکو مورد استفاده قرار می گیرد.

نقاط این خطوط با رنگ آبی نشان داده شده و هر نقطه ای که بر روی منحنی ترسیم شده است، نشان دهنده میانگین بیشترین/کمترین قیمت در بازه زمانی 52 دوره گذشته می باشد. با استفاده از سنکو بی و محاسبه میانگین قیمت، معامله گران می توانند 26 دوره زمانی آینده را پیش بینی کنند.

 

فرمول محاسبه سنکو بی

 • مقدار سنکو بی: بیشترین قیمت در 52 دوره قبل + کمترین قیمت در 52 دوره قبل = پیش بینی 26 دوره آینده

 

چیکو اسپن (Chikou Span)

چیکو اسپن را می توان همان خطوط سنکو اِی/سنکو اسپن دانست که، در دهانه مرزهای ابر ایچیموکو تشکیل می شوند. به بیان ساده تر، این منحنی با نام «خطوط تأخیر » نیز شناخته شده و قیمت در 26 دوره قبل را، نشان می دهد.

زمانی که سنکو اِی در بالای سنکو بی قرار می گیرد، سایه سبز رنگی بر روی ابر تشکیل می شود. همچنین، زمانی که سنکو بی در بالای سنکو اِی قرار می گیرد، سایه قرمز رنگی بر روی ابر می افتد. این منحنی محبوب که 26 دوره زمانی قبل را نشان می دهد، چیکو اسپن نام دارد.

 

فرمول محاسبه چیکو اسپن

 • مقدار چیکو اسپن: همان نمودار قیمت با 26 دوره تأخیر است که قیمت پایانی فعلی را نشان می دهد

 

icon ifxhome 33 اندیکاتور سیگنال دهی مزایا و معایب تحلیل بازار توسط اندیکاتور سیگنال دهی ایچیموکو

اندیکاتور سیگنال دهی ایچیموکو، یکی از قدیمی ترین و پر کاربردترین ابزارهای تحلیل تکنیکال [technical analysis]، در جهت تشخیص حرکات قیمت در بازار است. این اندیکاتور بسیار دقیق عمل کرده و در طول سال های فعالیت، کارکرد حرفه ای را از خود نشان داده است.

با این حال، ایچیموکو نیز از برخی مزایا و معایب برخوردار است که در ادامه به آن می پردازیم.

 

مزایا

 1. یکی از قدیمی ترین و بهترین اندیکاتور سیگنال دهی فارکس به شمار می رود؛
 2. اندیکاتور ایچیموکو یک دیدگاه کلی از بازار را به معامله گران نشان می دهد؛
 3. برای شناسایی نقاط ورود/خروج از بازار بسیار مناسب است؛
 4. برای تحلیل روند گزینه عالی در نظر گرفته می شود؛
 5. سطوح حمایت و مقاومت را تعیین می کند؛
 6. دقت بالایی در تعیین روندهای بازار دارد؛
 7. امکان ترکیب چندین استراتژی در این اندیکاتور وجود دارد؛
 8. در تحلیل زمانی بسیار کاربردی است؛
 9. اغلب تایم فریم ها را تحت پوشش قرار می دهد؛
 10. برای دریافت سیگنال های خرید و فروش در بیشتر بازارهای مالی فارکس، سهام، کریپتو و … کاربرد دارد.

 

معایب

 1. طبق داده های تاریخی بازار عمل می کند؛ این امر ممکن است دیدگاه صحیحی از آینده را، به معامله گران ارائه ندهد؛
 2. همیشه 100% درست عمل نمی کند؛
 3. استفاده از ایچیموکو پیشرفته، نیاز به فراگیری آموزش های متعدد و دانش معامله گری دارد که زمان بر است.

 

icon ifxhome 11 اندیکاتور سیگنال دهی نحوه استفاده از اندیکاتور سیگنال دهی ایچیموکو

بعد از شناخت اجزای ایچیموکو [تنکانسن، کیجونسن و …] معامله با استفاده از این اندیکاتور ساده تر از همیشه می شود! چرا که برای تحلیل بازار از طریق اندیکاتور سیگنال دهی ایچیموکو، تنها کافی است معنی نقاط و خطوطی تشکیل شده در آن را بدانید.

هر منحنی و نقاطی که در ایچیموکو تشکیل می شود، سیگنالی برای خرید فروش دارایی های مختلف است. استفاده از اندیکاتور سیگنال دهی ایچیموکو، نیاز به آموزش های دقیق و گسترده ای دارد. در این بخش چند موقعیت رایجی که در این اندیکاتور اتفاق می افتد را، شرح خواهیم داد:

 • روند صعودی: اگر ابر کومو با رنگ سبز نشان داده شود، به معنای روند صعودی کلی بازار است. در این شرایط، بهتر است یک موقعیت خرید در بازار ثبت کنید؛
 • روند نزولی: هنگامی که قیمت دارایی مورد نظر زیر خطوط بازگشت و خطوط پایه قرار بگیرد، احتمالا یک روند نزولی در بازار اتفاق خواهد افتاد. از همین روی، بهتر است برای خروج از بازار آماده شود؛
 • عبور از ابر کومو (Como): اگر ابر کومو به رنگ آبی در آید، بدان معنا است که میانگین متحرک 26 روزه از کومو عبور کرده و زمان خروج از بازار، فرا رسیده است.

 

نکات مهم برای ترید با اندیکاتور سیگنال دهی ایچیموکو

درست است که اندیکاتور سیگنال دهی ایچیکومو یک ابزار بسیار کاربردی و شگفت انگیز محسوب می شود، اما کار با آن راحت نیست. برای دریافت بهترین نتیجه با این ابزار، نکات زیر را مدنظر قرار دهید.

 • این ابزار برای معامله گران حرفه ای کاربرد داشته و برای افراد مبتدی، مناسب نیست؛
 • از خطوط تنکانسن و کیجونسن، برای یافتن نقاط حمایت و مقاومت استفاده می شود؛
 • ابر کومو یکی از مهم ترین اجزای ایچیموکو محسوب می شود. اگر به رنگ سبز ظاهر شود، یعنی بازار صعودی بوده و اگر به رنگ قرمز باشد، روند نزولی بازار را نشان می دهد.
 • توجه به اندازه ابر بسیار مهم است، چرا که نشان دهنده قوت یک روند در نظر گرفته می شود؛
 • سیگنال خرید در اندیکاتور سیگنال دهی ایچیموکو زمانی ایجاد می شود که قیمت، از بالای ابر کومو عبور کند. در مقابل، عبور قیمت از پایین ابر، یک سیگنال فروش است؛
 • ایچیکومو در کنار اندیکاتورهای میانگین متحرک مانند آر اس ای [rsi]، عملکرد فوق العاده ای را از خود نشان می دهد؛
 • مدیریت ریسک با استفاده از ابزارهای استاپ لاس (Stop Loss) در ترید، با استفاده از اندیکاتور ایچیموکو نباید فراموش شود.

 

icon ifxhome 70 اندیکاتور سیگنال دهی نظر کارشناس درباره اندیکاتور سیگنال دهی ایچیموکو

اندیکاتور سیگنال دهی ایچیموکو، یکی از دقیق ترین ابزارهای تحلیل روند در بازار فارکس است.

با کمک این ابزار، نقاط حمایت/مقاومت و دریافت سیگنال خرید/فروش به سادگی میسر شده است. اندیکاتور سیگنال دهی ایچیموکو، یکی از پیچیده ترین ابزارهای تحلیل تکنیکال است.

در بسیاری از استراتژی های فارکس، از این ابزار برای پیدا کردن نقاط ورود/خروج در معاملات استفاده می شود. اساس کار اندیکاتور ایچیموکو، بر پایه کندل استیک های ژاپنی بنا نهاده شده است. اگر به دنبال پیش بینی آینده روند قیمت ها هستید، از اندیکاتور سیگنال دهی ایچیموکو استفاده کنیدو

یکی از خدمات منحصر به فرد خانه فارکس من، ارائه سیگنال های VIP برای خرید/فروش دارایی های فارکس [جفت ارزها، نفت، طلا، شاخص ها] و ارزهای دیجیتال است. برای دریافت اطلاعات تکمیلی، از طریق چت آنلاین با کارشناسان در ارتباط باشید.

سوالات متداول

🔹اندیکاتور سیگنال دهی ایچیموکو یکی از بهترین ابزارهای ترید روند است که برای شناسایی موقعیت های خرید/فروش و همچنین شناسایی سطوح حمایت و مقاومت مورد استفاده معامله گران قرار می گیرد.

🔹استفاده از اندیکاتور میانگین متحرک ” RSI” در کنار ایچیموکو، می تواند استراتژی های منحصر به فردی را خلق کند.

🔹تنکانسن (Tenkan Sen)، کیجونسن (Kijun Sen)، سنکو اِی (Senkou Span A)، سنکو بی (Senkou Span B) و چیکو اسپن (Chikou Span).

درج نظر

فهرست مطالب
مطالب جدید
〽️ اندیکاتور ار اس ای چیست؟ - RSI یا شاخص قدرت نسبی یعنی چه؟ 💹
🚫 هک باینری آپشن چیست؟! - بررسی روش های هک کردن باینری آپشن ها⛔️
👑آشنایی با بهترین بروکر متاتریدر فارکس - لیست کامل بروکرهای داخلی و خارجی🌐
🥇کمترین اسپرد طلا در بروکرها - بروکر با اسپرد صفر برای طلا کدام است؟!🔑
⚡️معرفی صرافی رابین هود (Robinhood) - [دانلود/ثبت نام/احراز هویت]💎