icon ifxhome 62 اسپرد و کمیسیون تفاوت اسپرد و کمیسیون – تاثیر اسپرد/Spread و کمیسیون/Commission در معاملات فارکس

 

بازار فارکس یکی از مدرن ترین راه های تجارت به سبک جهانی است که فرصت های استثنایی را، در اختیار معامله گران قرار می دهد. تریدرهای حرفه ای با معاملات در این بازار سودهای کلان به دست آورده و روز به روز، سرمایه خود را افزایش می دهند.

با این حال هزینه هایی نیز در این بازار وجود داشته که اصلی ترین آن، «اسپرد» و «کمیسیون» هستند. پیش تر و در مقاله ای جداگانه، به معرفی اسپرد در فارکس پرداخته ایم. همچنین مبانی اصلی در خصوص پرداخت، محاسبه و … کمیسیون در فارکس را نیز بررسی کرده ایم.

هر دوی این مفاهیم، مرتبط با بازار مالی فارکس و بروکرهای فعال در آن بوده و عضوی جدایی ناپذیر، از معاملات محسوب می شوند. بسیاری از معامله گران مبتدی به این بازار، فرق اسپرد و کمیسیون در فارکس را ندانسته یا هر دو هزینه را، مشابه می دانند.

تفاوت اسپرد و کمیسیون در فارکس، فرق اسپرد و کمیسیون، تفاوت اسپرد و کمیسیون

این در حالی است که اسپرد (Spread) و کمیسیون/کارمزد برای هزینه های مجزایی دریافت می شوند.در مقاله امروز خانه فارکس من، به مبحث “تفاوت اسپرد و کمیسیون در فارکس” خواهیم پرداخت. موارد مهمی مانند انواع اسپرد و کمیسیون، مزایا/معایب آن را بررسی خواهیم کرد.

 

icon ifxhome 73 اسپرد و کمیسیون آشنایی با مفاهیم اسپرد و کمیسیون در فارکس

 

اسپرد (Spread) و کمیسیون (Commission)، 2 اصطلاح پایه در بازار مالی فارکس محسوب می شوند. تمامی معامله گران باید به طور کامل با مفهوم و تفاوت اسپرد و کمیسیون در فارکس، آشنایی داشته باشند. اهمیت این موضوع، در کاهش هزینه ها و مدیریت بهتر سرمایه است.

همچنین دانستن هزینه هایی مانند اسپرد و کمیسیون، یکی از فاکتورهای کلیدی در انتخاب بروکرهای فارکس است. این مقادیر در کارگزاری ها متفاوت بوده و عواملی مانند نوع بروکر، نحوه اجرای سفارش، نوع حساب، نماد و … در آن تاثیرگذار خواهد بود.

 

تعریف اسپرد در فارکس

 

اگر بخواهیم اسپرد را به زبان ساده توضیح دهیم، به اختلاف میان “قیمت خرید” و “قیمت فروش” دارایی های معاملاتی گفته می شود. اسپرد/Spread، یکی از روش های کسب درآمد بروکرهای فارکس است. بصورت علمی تر، اسپرد به تفاوت بین قیمت درخواستی [ask] و پیشنهادی [bid] اطلاق می شود.

قیمت “Bid” به نرخی گفته می شود که کارگزاری، تمایل به خرید یک نماد از شما را دارد. اما “ask” قیمتی است که کارگزار، یک نماد را برای فروش به شما ارائه می دهد.  هر بروکر نسبت به ارائه خدمات و ابزارهای ترید، از اسپرد متفاوتی برخوردار است.

اسپرد به شکل پیپ [pips] اندازه گیری شده و در تمامی معاملات، از مشتریان دریافت می شود [به استثنای حساب های ECN با اسپرد 0.0 پیپ].

 

انواع اسپرد در فارکس

 

بروکرهای فارکس، بسته به خدمات و تنوع حساب های معاملاتی، اسپرد متفاوتی را دریافت می کنند. انتخاب حساب معاملاتی (تجاری)، بسته به معامله گر و استراتژی های وی دارد. تریدرهای روزانه، اسکالپرها، سرمایه گذاران و … اسپرد یکسانی در معاملات نمی پردازند.

انواع اسپرد در فارکس:

 • اسپرد ثابت (fixed spread): اسپرد ثابت همیشه با یک نرخ (Fix)، به مشتریان ارائه می شود؛
 • اسپرد متغیر یا شناور (Floating): اسپرد شناور دائما در حال تغییر بوده و نسبت به شرایط بازار، افزایش/کاهش میابد.

 

تعریف کمیسیون در فارکس

 

کمیسیون (Commission)، نوعی دیگر از هزینه ها است که توسط بروکرهای فارکس، دریافت می شود. کمیسیون یا کارمزد، در ازای خدمات کارگزاری ها پرداخت شده و مفهوم کمیسیون کاملا با مفهوم اسپرد، متفاوت است.

کمیسیون، علاوه بر اسپرد اخذ شده و در راستای خدمات بیشتر بروکرها قابل پرداخت است. کمیسیون به شکل درصدی % از معاملات، کسر شده یا همیشه بصورت ثابت باشد.

در مقابل، شرایط دریافت اسپرد اندکی متفاوت است. توجه داشته باشید که کمیسیون علاوه بر اسپرد دریافت شده و ممکن است یک بروکر [یا حساب]، هر دو هزینه را دریافت نماید!

 

انواع کمیسیون فارکس چیست؟

 

بصورت کلی، 3 نوع کارمزد یا کمیسیون در معاملات فارکس از مشتریان دریافت می شود.

 

کمیسیون ثابت/Fixed Commission

 

مقدار کمیسیون دریافتی همواره ثابت بوده و بسته به حجم، نوع نماد، نوع معامله و … تعیین می شود.

 

کمیسیون درصدی/Variable Commission

 

این نوع کارمزد، بصورت درصدی بر روی معاملات لحاظ می گردد.

 

کمیسیون شناور/Floating Commission

 

کمیسیون شناور، بسته به شرایط بازار [نوسانات، انتشار اخبار و …] تغییر پیدا می کند.

 

icon ifxhome 66 اسپرد و کمیسیون فرق اسپرد و کمیسیون در یک نگاه – جدول مقایسه اسپرد و کمیسیون در فارکس

 

بزرگ ترین تفاوت اسپرد و کمیسیون در فارکس را، می توان نوع دریافت آن دانست! اسپرد سودی است که از قیمت خرید/فروش یک جفت ارز یا سهام به دست می آید، اما کمیسیون یک هزینه مجزا برای خدماتی است که یک کارگزار ارائه می دهد.

فرق اسپرد با کمیسیون، تفاوت اسپرد و کمیسیون در فارکس، تفاوت اسپرد و کمیسیون

اسپرد و کمیسیون شباهت زیادی به هم داشته، ولی در اصل با یکدیگر تفاوت دارند. همچنین کمیسیون به صورت درصدی محاسبه شده، اما اسپرد با واحد پیپ اندازه گیری می شود.

مقایسه اسپرد و کمیسیون مشخصات
واحد اندازه گیری اسپرد “پیپ” – کمیسیون “درصد%”
نحوه قیمت گذاری اسپرد کاملا شفاف بوده اما کمیسیون، ممکن است پنهانی باشد.
مقدار هزینه هزینه کمیسیون از اسپرد کمتر است.
نوع کاربرد اسپرد سود دریافتی از خرید و فروش نماد است/کمیسیون هزینه استفاده از خدمات بروکر است.
راهنما و مشاوره فارکس پشتیبانی تلگرام

 

مزایا و معایب اسپرد و کمیسیون – کدامیک برای معامله گران بهتر است؟!

 

اگر شما نیز تمایل به ترید در بازار پر نوسان فارکس را دارید، اولین قدم انتخاب یک کارگزار مناسب است. فاکتورهای متعددی برای انتخاب یک بروکر کاربردی وجود دارد که مقدار اسپرد و کمیسیون نیز در این دسته قرار دارند. انتخاب میان اسپرد و کمیسیون یک بروکر، باید بر اساس نوع معاملات، اهداف معامله گری، استراتژی معاملاتی، کیفیت خدمات و … انجام شود. برای انتخاب صحیح، بد نیست به مزایا و معایب کمیسیون-اسپرد نگاهی بیندازیم!

 

مزایای کمیسیون

 

برخی از مهم ترین مزایای کمیسیون:

 • هزینه های کمتر: بزرگ ترین تفاوت اسپرد و کمیسیون را می توان از نظر هزینه دانست، چراکه نرخ گذاری بر پایه کمیسیون، کمتر از قیمت گذاری بر اساس اسپرد است؛
 • مناسب برای معاملات با حجم بالا: از آنجا که مقدار کمیسیون ناچیز است، این هزینه در معاملات بزرگ، بسیار مناسب تر از اسپرد است؛
 • اسپرد محدود: معمولا کارگزاری هایی که کمیسیون برای معاملات دریافت می کنند، از اسپرد بسیار کمتری برخوردار هستند.

 

معایب کمیسیون

 

برخی از مهم ترین معایب کمیسیون:

 • هزینه های ناسازگار: کمیسیونی که برای معاملات دریافت می شود، بسته به حجم معامله و سایر موارد تغییر می کند؛
 • هزینه های پنهان: قیمت گذاری بر اساس کمیسیون ممکن است هزینه های پنهانی همچون هزینه عدم فعالیت، هزینه برداشت، هزینه ماهانه و … را به همراه داشته باشد.

 

مزایای اسپرد

 

برخی از مهم ترین مزایای اسپرد:

 • برنامه ریزی معاملات: هزینه های مربوط به اسپرد، از پیش توسط کارگزاران تعیین می شود. به همین خاطر معامله گران می دانند که با چه هزینه ای، برای ورود/خروج از بازار مواجه هستند؛
 • مناسب برای معاملات با حجم کم: اسپرد نسبت به کمیسیون، برای معاملات کوچک بسیار مناسب تر است؛
 • شفافیت: هیچ هزینه پنهانی، برای اسپردها وجود ندارد. معامله گران می دانند که دقیقا چقدر اسپرد برای هر معامله، باید بپردازند.

 

معایب اسپرد

 

برخی از مهم ترین معایب اسپرد:

 

 • هزینه بالا: قیمت گذاری مبتنی بر اسپرد، می تواند گران تر از قیمت گذاری مبتنی بر کمیسیون باشد؛
 • برای معاملات با حجم بالا مناسب نیست: اسپرد می تواند در زمان نوسانات زیاد بازار، افزایش یابد.

 

icon ifxhome 70 اسپرد و کمیسیون نظر کارشناس درباره تفاوت اسپرد و کمیسیون در فارکس

 

اسپرد و کمیسیون دو مورد از پر تکرار ترین مباحث فارکس هستند که هر معامله گری، باید با آن ها آشنایی داشته باشد. هر دوی این مفاهیم مالی، برای هزینه های مربوط به معاملات فارکس به کار رفته و توسط کارگزاری ها، از معامله گر اخذ می شوند.

اسپرد، به سودی که از خرید و فروش یک جفت ارز به دست می آید گفته می شود. کمیسیون نیز هزینه خدماتی است که بروکرها، ارائه می دهند. تفاوت اسپرد و کمیسیون، در نحوه دریافت و کاربرد آن ها است. اسپرد سودی است که کارگزاران از خرید و فروش جفت ارزها به دست می آورند، اما کمیسیون هزینه ای است که در قبال ارائه خدمات دریافت می شود.

مقدار کمیسیون و اسپرد، توسط کارگزاری ها تعیین شده و می تواند متفاوت باشد. یکی از مهمترین موارد برای شروع معاملات، پیدا کردن بروکر با اسپرد و کمیسیون پایین است. برای دریافت مشاوره رایگان، از طریق پشتیبانی تلگرام با کارشناسان خانه فارکس من در ارتباط باشید.

سوالات متداول

🔹بزرگ ترین تفاوت اسپرد و کمیسیون در نحوه دریافت، مقدار هزینه و واحد اندازه گیری آن ها [اسپرد بر حسب پیپ و کمیسیون بر حسب %] است.

🔹هر یک از این مفاهیم، مزایا و معایب خاصی را شامل می شوند؛ اما بصورت کلی کمیسیون، هزینه پایین تری نسبت به اسپرد محسوب می شود.

🔹اسپرد و کمیسیون در فارکس، بسته به شرایط بروکر [نوع دارایی، حساب معاملاتی، زمان معامله، نحوه اجرا سفارش و …] متفاوت است.

نظرات (1)

 • سلام وقت بخیر ممنون از آموزش خوبتون در مورد اسپرد و کمیسیون بروکرها. در حقیقت من تازه شروع به یادگیری فارکس کردم و میدونستم که اسپرد دو نوع هست ثابت و شناور ولی واقعا نمیدونستم که کمیسیون هم انواع مختلفی داره. بازم ممنون.

درج نظر

فهرست مطالب
مطالب جدید
💹 معرفی استراتژی اسکالپ با RSI در باینری آپشن - (Ifx-St043) 🚀
⭐️ بررسی مزایا و معایب کپی تریدینگ - بررسی نکات مثبت و منفی در کپی ترید ⚠️
💰 بررسی کپی ترید در صرافی های رمز ارز - بهترین صرافی های کپی تریدینگ کدام اند؟ 💯
🔥 استراتژی واگرایی مکدی MACD Divergence چیست؟ - (Ifx-St042) 💯
💯 آموزش بهترین استراتژی ۱۵ دقیقه ای باینری آپشن - (Ifx-St041) 🔥